Charlotte Hornets–Miami Heat 99–112
Franchise-rekord. Ugyan a tűzerővel akadnak gondok Miamiban Waiters kidőlése óta, ezen az estén ihletett formában dobott a gárda, sőt, ez talán nem is elég erős szó: franchise-rekordot jelentő 21 hárompontost rámolt be Erik Spoelstra csapata 50 százalék feletti hatékonysággal. James Johnson 6/7, Goran Dragic 5/8, Josh Richardson 4/7 triplával vette ki ebből a részét, az őrületes ágyúzás mellett viszont mindenképp ki kell emelnünk Hassan Whiteside-ot is, akit egy technikai „felébresztett" a harmadik negyedben – végül húsz lepattanónál és három blokknál állt meg, az eset után totálisan uralkodott a palánk alatt. A floridai alakulat ezekkel az extra teljesítményekkel kulcsfontosságú győzelmet aratott közvetlen riválisa otthonában és továbbra is nyolcadik Keleten – igaz, a hátralévő négy meccs során oda-vissza játszik a Washingtonnal, megy Torontóba és fogadja a Clevelandet...
Vége. Ezzel a vereséggel eldőlt, hogy a Hornets lemarad a rájátszásról, ugyan két nappal ezelőtt még reális esély volt arra, hogy Walkerék becsússzanak a legjobb nyolc közé, a back-to-back vereségek után 2.5 meccs a hátrányuk és már csak háromszor lépnek pályára. Félidőben egyébként még csak két pont volt a lemaradásuk, de Whiteside megőrülésével egy 14–0-s rohamot produkált a Miami a fordulást követően, innentől pedig nem nagyon volt esélyük – egyszer kapaszkodtak vissza tízen belülre, de mindenre érkezett válaszként egy tripla vendégoldalról. A kiemelkedő teljesítmények ezúttal elmaradtak és nem tudták tartani a lépést, talán csak Batum és Williams dicsérhető – hétvégén a Bostont fogadja a gárda az idei utolsó hazai mérkőzésén.
A Hornets legjobb dobói: Batum 24, Walker 18/9, Williams 15/9
A Heat legjobb dobói: Dragic 33/15, J. Johnson 26/18, Richardson 19/12
Detroit Pistons–Toronto Raptors 102–105
Lowry visszatért. Kisebb meglepetésre, a vártnál előbb pályára lépett a Toronto hetek óta sérült irányítója és nem csak hogy játszott, de azonnal vezérré is lépett elő: 27 ponttal és 10 gólpasszal állt csapata élére, játszott 42 percet, ő volt a Raptors legjobb játékosa. A győzelem viszont nem született meg könnyedén, DeRozant eléggé levették Bullockék és az első negyedet 18 ponttal (!) nyerte meg a Pistons, hogy aztán a záró etapot 15-tel behúzzák a vendégek – Valanciunas egymaga 11 pontot szórt ebben az időszakban, Joseph is hozzátette a magáét és az utolsó három percben utolérték ellenfelüket. A végén, clutch helyzetben Ibaka is berámolt egy triplát és az utolsó kosarat DeRozan jegyezte 102–100-nál, így nagy csatában kiharcolta a győzelmet a Casey-alakulat és fél meccsel vezet a Wizards előtt.
Caldwell-Pope késett. A hátvéd családi okok miatt nem volt ott csapatával a mérkőzés elején, csak a második negyed végére ért oda és a fordulás után került pályára – 17 percet kapott, mely alatt egyetlen kosarat szerzett, igaz, azt az utolsó percben. Nélküle is remekül kezdett a Smith, Harris, Morris trióra építő hazai alakulat, az irányító rendszeresen eljutott a gyűrűig és helyzeteket teremtett, de a negyedik negyedben ezek egyre inkább elfogytak, miközben védekezésben is komoly gondokba ütköztek – elfáradtak a meccs végére és az utolsó három percben már a Raptors akarata érvényesült. Érdekesség egyébként, hogy a második negyedben labdát kellett váltani, miután egy rossz passz az egyik néző italában kötött ki és addig a pontig 37–17-re vezetett a Detroit, majd a váltás után a nagyszünetig megfelezték a távolságot a vendégek...
A Pistons legjobb dobói: Smith 16, Harris 16/6, Morris 15/9
A Raptors legjobb dobói: Lowry 27/6, Valanciunas 19, Joseph 15/6
Memphis Grizzlies–Oklahoma City Thunder 100–103
Russell Westbrook elképesztő. Ugyan egy lepattanó híján lemaradt az NBA-rekordot jelentő 42. tripla-dupláról (van még erre négy meccse), de a back-to-back második felén így is egészen káprázatos játékot mutatott be a Thunder MVP-jelöltje. Az első perctől kezdve büntette a Conley nélkül felálló Memphist és elképesztő formában dobott, a harmadik negyedben egymaga 16 pontot rámolt be és végül 45-tel, közte 8/13 triplával (!) zárta az összecsapást – ebből az utolsó 14 másodperccel a vége előtt, clutch szituációban érkezett, mielőtt lezárásként két büntetőt is a helyére küldött volna. Szenzációs teljesítménye ezúttal győzelmet ért csapata számára, melyből ki kell emelnünk a hajrában két kulcsfontosságú hármast is elsüllyesztő Doug McDermottot – a gárda ezzel a győzelemmel gyakorlatilag bebiztosította a hatodik helyét, most elmegy Phoenixbe, Denverbe és Minnesotába, hogy végül a Nuggets ellen otthon zárja le az alapszakaszt.
Hiányzott Conley. Fegyelmezetten, határozottan védekeztek a hazaiak és a Gasol, Randolph párosra építve támadásban sem voltak elveszettek, de kellett volna egy kis plusz, némi extra a periméterről – ezt hozhatta volna Mike Conley, aki azonban szemsérülés miatt nem léphetett pályára. Ugyan mindent megtettek Tony Allenék, még másfél perccel a vége előtt is egálban voltak, de végül elsöpörte őket Westbrook és a Thunder – a hazaiak öttel kevesebb hármast dobtak és ugyanennyivel kevesebb támadólepattanót szedtek, nagyjából ennyi volt most a különbség.
A Grizzlies legjobb dobói: Gasol 23/9, Randolph 20/3, Allen 14
A Thunder legjobb dobói: Westbrook 45/24, Oladipo 15/3, McDermott 10/9, Kanter 10
Houston Rockets–Denver Nuggets 110–104
Ennyit a pihenésről. A sérüléssel és betegséggel is bajlódó James Harden legutóbb kihagyta idei első meccsét, most viszont már nem volt ilyenre lehetőség: 39 percet töltött parketten és parádés játékkal vezette győzelemre csapatát. A fegyverei ezúttal erősen limitáltak voltak (Anderson nem bevethető, Gordon és Lou Williams pedig 3/23-at dobott mezőnyből...), de jól használta a Capela, Nené párost, a hajrában pedig egymaga vette kézbe a dolgokat: az utolsó hat percben ő szerezte csapata mind a tizenöt pontját, amihez végül Gordon tett még hozzá két büntetőt. Szakáll 31 egységgel, hét lepattanóval, tíz gólpasszal és három blokkal zárt, igaz, rá nem jellemző módon a hajrában négy büntetőt is elrontott, de ez most belefért – vezérletével a 30 százalék alatti triplamutató ellenére is hozta a találkozót a texasi alakulat. Ezzel az eredménnyel egyébként hivatalossá vált, hogy megvan nekik a nyugati harmadik hely, de nagyon közel állnak most már a ligaharmadik pozícióhoz is – két találkozóval vezetnek a Cleveland előtt ezen a téren. Érdekesség, ha már Westbrook tripla dupláit követjük: Harden 61. dupla dupláját hozta ezen az estén, amivel vezeti a ligát.
Nem volt jó a Denver. 40 százalék alatt tüzelt mezőnyből a vendégcsapat, csak 18.4 százalékkal triplázott, így pedig még egy szintén gyengén dobó Houstont sem lehet megverni idegenben – még akkor sem, ha az ellenfél tizenkét büntetőt hajít mellé. Gallinari és Harris megtette, amit lehetett, de a játék nem úgy működött, ahogy szokott, Jokics rengeteg dobást hibázott (6/17) és bár másban kiemelkedőt nyújtott (19 lepattanó, 9 gólpassz, 5 labdaszerzés), ezúttal pontok kellettek volna – ezeket viszont senki nem tudta megbízhatóan szállítani, így újfent egy teljes meccs a gárda hátránya a Portlandhez képest.
A Rockets legjobb dobói: Harden 31/12, Nené 16, Capela 15, Ariza 15/9
A Nuggets legjobb dobói: Gallinari 23/9, Harris 17/3, Chandler 16/3
Boston Celtics–Cleveland Cavaliers 91–114
Jamest egy kicsit azért érdekelte. A Cavs sztárja azt nyilatkozta a meccs előtt, hogy őt zsinórban hat nagydöntő után nem igazán tudja felizgatni egy alapszakasz-meccs még akkor sem, ha ez a jelenlegi legnagyobb keleti rivális ellen történik – a pályán ettől függetlenül 100 százalékon pörgött és parádés estét produkált. A tavalyi döntő MVP-je végig dominált, 36 pontig (14/22 mezőnyből), tíz lepattanóig, hat gólpasszig és két blokkig jutott, a Celtics nem tudott vele mit kezdeni – vezérletével a második negyedet 16 ponttal nyerte meg a címvédő, a záró etapot pedig 24 pontos fórral kezdhette meg. A különbség egyértelműen látszott a csapatok között még úgy is, hogy Tristan Thompson 447 mérkőzés után kénytelen volt kihagyni ezt az összecsapást – érdekesség egyébként, hogy ezzel a sikerrel is csak 2–9-re áll a gárda a back-to-backek második felén.
Lesz min javítani. Jól dolgozott a Cavs védekezése és a pihentebb, hazai pályán játszó bostoni támadógépezet tehetetlennek bizonyult – az első negyedben is csak Isaiah Thomas húzta övéit, a folytatásban azonban ez már semmire sem volt elég. Alig negyven százalékkal dobott mezőnyből az együttes és csak 7/33 triplát tudott elsüllyeszteni, simán elbukta a lepattanózást és 11 büntetőt is elhibázott – otthon kaptak kiadós leckét attól a csapattól, amelyiket mindenképpen meg kell verniük majd a céljaik eléréséhez. Szintén jelzésértékű, hogy James azt csinált ellenük, amit csak akart, sem Crowder, sem Bradley, sem más nem tudta megfékezni és úgy lett közte 23 a vége, hogy igazából sem Love, sem Irving nem játszott jól és csak 30.6 százalékkal dobta a triplákat a bajnok.
A Celtics legjobb dobói: Thomas 26/3, Crowder 13/6, Horford 12/3, Olynyk 12/3
A Cavaliers legjobb dobói: James 36/3, Irving 19/3, Love 15/3
San Antonio Spurs–Los Angeles Lakers 95–102
Bravúr a javából. Komoly meglepetést okozott játékával és a végeredménnyel is a Lakers, hiszen az első negyedet 17 ponttal nyerte meg az együttes és onnantól végig kézben tartotta az összecsapást – pedig D'Angelo Russell egyáltalán nem lépett pályára, Brandon Ingram pedig csak tíz percet töltött ott. Remekelt viszont a kezdő irányítóvá váló Tyler Ennis (19 pont, 3/4 tripla, 6 gólpassz, 1 eladott labda), aki csapata legjobbjaként tevékenykedett és ezúttal minden pályára lépő szerzett legalább két kosarat – nem rohanták el a támadásokat, hatékonyan fejezték be őket és védekezésben is nagyon kitettek magukért. Ugyan a harmadik negyedben egy labdán belülre zárkózott a Spurs, a záró etapban ismét feljebb kapcsolt Luke Walton alakulata és parádés győzelmet aratott – azt is „elbírták”, hogy Metta World Peace 17 percet a parketten töltsön...
Így sem rossz. Eredetileg nem akart pihentetni Gregg Popovich, csak Danny Green maradt ki a kezdőből és Manu Ginobili kapott pihenőt, de csapata annyira gyengén rajtolt és akkora hátrányt szedett össze, hogy nem látta értelmét erőltetni – Leonard és Aldridge sem lépett már pályára a második félidőben, nélkülük jött vissza a meccsbe a San Antonio. Végül Parker, Gasol és Mills sem játszott húsz percet, inkább Simmons, Forbes, Bertans került előtérbe, így bár úgy tűnt, hogy nem a pihenés volt az eredeti terv, ha már a sztárokkal együtt is komoly volt a hátrány, legalább kaptak némi extra „szabadidőt” – tétje úgy sincs számukra a hátralévő meccseknek.
A Spurs legjobb dobói: Bertans 14/12, Parker 14, Leonard 11/3, Anderson 11/3
A Lakers legjobb dobói: Ennis 19/9, Clarkson 17/3, Nance Jr. 15/3
Phoenix Suns–Golden State Warriors 111–120
MVP-Curry kellett a sikerhez. Az utóbbi időben egyértelműen tavalyi önmagát idézi Steph Curry, az előző nyolc meccsből ötödször dupla-duplázott és a három nappal ezelőtti 42 pontos, 9 triplás estéjét kis híján lemásolta ezúttal: most is 42 pontig (15/26 mezőnyből, 8/13 tripla) jutott, ráadásul mellétett 11 gólpasszt, valamint 2–2 labdaszerzést és blokkot. Az első negyedben egymaga 23 egységet rámolt be, amivel meg is lépett (41–18-ra) a Warriors, de az Iguodalát és Greent (plusz ugye Durantet) nélkülöző ligaelső nem tudta lezárni az összecsapást, sőt, végig kapaszkodnia kellett, hogy a 17 ponttal elveszített második negyed után megőrizze az előnyét. Curry extrája azonban elégnek bizonyult, mivel a borzalmas kezdés után vállalhatóra mentette estéjét Klay Thompson (9/22 mezőnyből, 22 pont), dicséret illeti McCaw-t (4/5 mezőnyből, öt pattanó, négy gólpassz, három labdaszerzés) és a kispadot is, így végül hozták a kötelezőt. Ezzel letudták idei utolsó idegenbeli meccsüket, hivatalossá tették újabb alapszakasz-győzelmüket és a Pelicans-Jazz-Lakers trió elleni három hazai találkozóval zárják majd le az alapszakaszt.
Negatív franchise-rekord. A maximális fiatalításba és jövőépítésbe kezdő Suns zsinórban tizenharmadik vereségét szenvedte el, erre pedig csak egyszer volt példa a franchise történetében – ezt a negatív rekordot állította most be a csapat. Jól látszott, hogy éppen némi rutin hiányzott a gárdából, a Booker, Ulis páros nem tudta jól kihasználni a Warriors hibáit és védekezésben sem tudták megbüntetni Curryék lazaságát és hiányosságait. Igazából akkor voltak jók, amikor feljött a kispad, Dudley (19 pontos szezoncsúcs), Alan Williams (16 pont, 17 pattanó, utóbbi karriercsúcs) és Jones, ők adtak stabilitást a csapatnak, de ez nem lett elég a győzelemhez – a Thunder, a Mavs és a Kings ellen lehet még megtörni ezt a vereségsorozatot, így zárják az alapszakaszt.
A Suns legjobb dobói: Booker 21/6, Ullis 20/6, Dudley 19/9
A Warriors legjobb dobói: Curry 42/24, Thompson 22/6, McCaw 9/3
Los Angeles Clippers–Dallas Mavericks 112–101
Nem hibázott a Clippers. Ez a meccs kötelező volt a hazaiak számára, ha gondolkodnak még a Jazz utolérésén és nem is rontották el az esélyt - nem brillírozva, de stabilan hozták az összecsapást. Akinek kellett, az villogott, Blake Griffin (32 pont, 11/14 mezőnyből, 6 gólpassz) tarthatatlan volt, DeAndre Jordan is büntetett a palánk alatt (11 pont, 20 lepattanó), Chris Paul szervezett (22 pont, 11 gólpassz), JJ Redick pedig tüzelt (25 pont, 5/8 tripla) - ugyan a padról nem érkezett különösebb segítség, ez elégnek is bizonyult a győzelemhez. A tizenegy ponttal megnyert első negyed után fokozatosan nőtt a különbség és végig kézben tartotta a találkozót Doc Rivers alakulata, bár a végén kicsit csökkentette a különbséget a Mavs - zsinórban negyedik győzelmük után csak fél meccs Crawfordék hátránya a Jazzhez képest, most elutaznak San Antonióba, majd fogadják a Houstont és a Sacramentót.
Csak asszisztált a Mavs. Nem szenvedett kiütéses vereséget, becsülettel helytállt, de a győzelemre nem volt esélye ezen az estén a Dallasnak, hiába játszott Nowitzki és Matthews is. Nerlens Noelt teljesen elnyomták Jordanék a palánk alatt és nem sok köze volt a meccshez, védekezésben súlytalan volt az együttes és támadásban is csak részmegoldásokat találtak Barnesék – nekik még négy meccs van hátra, Spurs és Nuggets otthon, Suns és Grizzlies idegenben.
A Clippers legjobb dobói: Griffin 32/6, Redick 25/6, Paul 22/9
A Mavericks legjobb dobói: Barnes 15/3, Ferrell 14/3, Barea 14/3
NBA, ALAPSZAKASZ
Charlotte Hornets–Miami Heat 99–112
Detroit Pistons–Toronto Raptors 102–105
Boston Celtics–Cleveland Cavaliers 91–114
Houston Rockets–Denver Nuggets 110–104
Memphis Grizzlies–Oklahoma City Thunder 100–103
San Antonio Spurs–LA Lakers 95–102
Phoenix Suns–Golden State Warriors 111–120
LA Clippers–Dallas Mavericks 112–101