A kezdeményezést több tanszékvezető üdvözölte, és örömmel hallgatták Sterbenz Tamás főtitkár (MKOSZ) szavait.
Sterbenz ismertette az „Új pályán" program főbb elemeit, és a szövetség stratégiai céljait.
Kiemelte, hogy alapszabály változtatás előtt áll a szövetség, mert a jelenlegi sajnos nem segíti elő a sport fejlődését.
Stratégiai célként a játékosok számának növelése, a nemzetközi eredményesség javítása, és egy új egyetemi bajnokság létrehozása segíthet abban, hogy a kosárlabda a legnépszerűbb teremsport lehessen 5-10 éven belül.
Fontosnak tartotta említeni, hogy a MEFS által szervezett MEFOB és UNIVERSITAS kupa nem kerül veszélybe az új bajnokság létrehozásával.
A MEFOB továbbra is működhetne kupa rendszerben, az amatőrökre épülő és költséghatékony Universitas pedig képezhetné a bajnokság alapját.
Hosszú távú cél olyan egyetemi csapatok kialakítása, melyek egy színvonalas bajnokságban helytállva intézményüket akár külföldön is képviselhetnék, valamint jobb játékosaik NB I-be való eladásával profitot is hozhatnak majd az adott egyetemnek.
Első intézkedésként jövőre egy U23-U25 bajnokság kerül bevezetésre, az életkori megkötés jelenleg még kérdés. Több tanszékvezető említette a játékosmotiváltság kérdését. Jelenleg egy szabadidejét ingyen feláldozó tanár semmivel sem tudja sportolásra bírni az akár meglehetősen tehetséges játékost. Nincs eszköz a tanárok és a tanszékvezetők kezében: a sportra és kultúrára fordítandó hallgatói normatívát sokszor meg sem kapják a tanszékek. Gyakorlatilag a huszonéves HÖK elnök dönti el, van-e kedve áldozni a verseny- vagy akár a tömegsportra.
Ez az ítélkezés sokak szerint túl szubjektív, és mivel a HÖK-elnökök gyakran változnak, nincs benne állandóság. Egy jól menő egyetemi csapat is kerülhet olyan helyzetbe, hogy a következő idényben már nem kap anyagi támogatást. A következő megbeszélésen tehát nagyon fontosnak tartják a szervezők a HÖOK képviselőinek jelenlétét.
Szó esett még a Szabadtéri Sportok Egyesülete által felkarolt FIBA 33 mozgalomról is, mely egy új szabályok közé szorított streetball. Az All Star Gálán már láthatnak is egy bemutatót az érdeklődők a pörgős, gyors játékból a SOUL TEAM előadásában.
Örömmel fogadta minden résztvevő azt a hírt, hogy a jövőben egyetemek közti 3–3 bajnokság indul a FIBA által meghatározott szabályrendszerben.
3-4 fő utaztatása költséghatékonyabb, a mérkőzések sokkal gyorsabbak és talán élvezhetőbbek lesznek ebben a kategóriában.
A sport népszerűsítése terén szóba került a kosárlabda események kulturális eseményekkel való összekapcsolása, melyre a HÖOK is nyitott. Idén nyáron az EFOTT fesztiválon mutatkozik be először a FIBA 33, ahol egyből egy nemzetközi tornát láthatnak az érdeklődők a SOUL TEAM fellépése mellett – mindehhez népszerű lemezlovasok és fellépők szolgáltatják majd a körítést.
Erre jó néhány tanszékvezető szerint az egyetemeken is szükség lehet. Jelenleg ez az egyetlen módja, hogy a hallgatói normatíva megfelelő helyre jusson.
A megbeszélés továbbra is folytatódik, a következőkben a HÖOK, a MEFS, az egyetemek és a Rektori Konferencia képviselőit szeretnékegy asztalhoz ültetni.