Nem túlzás: Thomas Kelley egymaga verte meg a végén a vasiakat

2007.05.26. 18:04
Thomas Kelley gyakorlatilag egyedül verte meg a Körmendet a férfi kosárlabda-bajnokság döntőjének első mérkőzésén. A Szolnok amerikai légiósa csapata utolsó 13 pontjából 13-at szerzett a Tiszaligeti Sportcsarnokban, és ezzel még a vasiak klasszis teljesítményt nyújtó embere, Vavra Péter végig egyenletes teljesítményét is elhomályosította. A hihetetlenül feszült összecsapást 62-59-re nyerte meg az alapszakasz-győztes Olaj, és ezzel megőrizte a pályaelőnyt az egyik fél harmadik győzelméig tartó fináléban.
Thomas Kelley egészen elképesztő utolsó negyedet produkált: a 21 szolnoki pontból 15-öt szerzett

A vendég vasiak tartalékos összeállításban léptek pályára, hiszen Chauncey Leslie, Marquis Ledoux, illetve a két Fodor, Márton és Gergely sem léphetett pályára. Ráadásul a szolnokiak ellen 2004. február 21-én nyertek utoljára a körmendiek.

Bár Vavra Péter révén Sabáli Balázs együttese szerzett vezetést, utána szolnoki pontok következtek, és Pór Péter együttese állt jobban. Nem sokáig ugyanis egy hármas és Vavra büntetője után ismét a vendégek vezettek két ponttal.

Idegesen játszott a Szolnok: az első öt percben mindössze négy pontot szerzett, ám mivel a Körmend is többször rontott, ezért olyan nagyon nem tudott elhúzni a vendégcsapat.

Csapata bizonytalanságát látva Pór Péter időt kért három és fél perccel a játékrész vége előtt. Egy perccel később Sabaliauskas egy hármassal közelebb lopta csapatát, majd 10-4-ről sikerült felzárkózni 11-9-re.

Szavazás

Melyik csapat nyeri a férfi kosárlabda-bajnokságot?

Írja be az itt látható számot!
Most Sabáli Balázs kért időt, de Jurkunas egy szép támadás végén egyenlített. Az ellentámadásból újra a Körmend szerzett vezetést a kiválóan játszó Vavra révén. 14-11-es körmendi vezetéssel zárult az első negyed.

A második játékrész második felében egy ideig úgy tűnt, hogy az Olaj állva hagyja a vasiakat. Az első hat percben a szolnokiak 13 pontot szereztek, miközben a Körmend csak négyet, így 24-18-nál úgy tűnt, ha így megy tovább minden, akkor Pór Péter együttese az első félidőt jelentős előnnyel zárhatja.

Nem így történt, mert a remek kombinációkat bemutató körmendiek megállították a hazai előrenyomulást. Ráadásul az utolsó percben, 28-24-nél Kutasi Gergely gyönyörű triplát dobott, és mivel az utolsó Olaj-roham eredménytelenül zárult, 28-27-tel fordultak a csapatok.

A Körmendet Vavra Péter vitte a hátán, 13 pontjával messze a legeredményesebb volt a mezőnyben. A másik oldalon a két litván, Andrius Jurkunas és Donatas Sabaliauskas, illetve a két amerikai, Thomas Kelley és Vernard Hollins visszafogottabban játszott.

A harmadik tíz perc Trummer és Vavra duplájával, majd Kutasi hárompontosával kezdődött, így ismét fordult a kocka (28-34). A Szolnok két és fél perc után talált be először Sabaliauskas két büntetőjéből.

Nem ment a hazaiaknak, Cziczás, majd Hollins is mindkét büntetőjét kihagyta. Holtponton volt a Szolnok játéka, de az iszonyúan feszült légkörben a Körmend sem brillírozott, csak Vavra, aki a a negyed végén 21 pontnál és 12 lepattanónál járt már. A harmadik negyed végén 44-41-re vezetett a vasi együttes.

A negyedik negyed elején Hollins egy szimpla zsákolást is elhibázott, pedig a közelében nem volt senki, és ez a jelenet önmagában jelképe volt a Szolnok teljesítményének. De maga a meccs is alacsony színvonalú volt, sokszor grundkosárlabdát láthattunk. Ezt a pontok száma is mutatta.

És mégis, olykor tragikus játéka ellenére az Olaj öt perccel a vége előtt, Kelley büntetőivel egyenlített (46-46). Aztán gyors triplapárbaj következett Ferencz és Molnár között (49-49).

Ekkor kezdődött a Kelley-féle varázslat. Az amerikai légiós sorozatban 15 pontot szerzett, s egyedül tartotta a lelket a Szolnokban. Mujanovics időközben, 53-53-nál kipontozódott, így újabb fontos emberét veszítette el a Körmend.

Kelley fél perccel a vége előtt 60-57-es előnyhöz juttatta együttesét, de Sabáli Balázs időkérése után a másik csapat legjobbja, Vavra egyetlen pontra csökkentette a hátrányt.

Odaütöttek Kelleynek, aki megint hibátlanul büntetőzött – ez volt egymás után a 12. és a 13. pontja –, így újabb time out következett (62-59).

Az utolsó támadásból triplát kellett volna dobnia a Körmendnek, de nem jutottak dobásig a vasiak, így 62-59-re megnyerte ezt az elképesztő meccset a Szolnok.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I

DÖNTŐ, ELSŐ MÉRKŐZÉS:
SZOLNOKI OLAJ – LAMI-VÉD KÖRMEND 62-59 (11-14, 17-13, 13-17, 21-15)
Szolnok, 3000 néző. V: Valovics, Forrai, Ádám
A pontszerzők: Kelley 22, Sabaliauskas 13, Hollins 7, Jurkunas 7, Molnár 7, Frana 4, Cziczás 2, illetve Vavra 25, Kutasi 12, Ferencz 10, Trummer 6, Máté 2, Metelski 2, Mujanovics 2.
Dobószázalék mezőnyből: 20/52 (38 %), 24/59 (41)
Büntetőből: 18/29 (62), ill. 7/12 (58)
Hárompontosból: 4/21 (19), ill. 4/21 (19)
Lepattanó: 32, ill. 32.
Labdaeladás: 9, ill. 9.
Az eredmény alakulása. 2. p.: 0–2. 3. p.: 4–2. 7. p.: 4–10. 9. p.: 11–11. 13. p.: 16–18. 17. p.: 24–18. 23. p.: 28–34. 25. p.: 30–36. 30. p.: 40–44. 36. p.: 46–46. 38. p.: 56–55
Kipontozódott: Mujanovics (38. p.), Kutasi (40. p.)
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 1-0 a Szolnok javára.

A 3. HELYÉRT, ELSŐ MÉRKŐZÉS:
PVSK EXPO CENTER PÉCS – FALCO KC SZOMBATHELY 84–80 (18–28, 26–23, 25–15, 15–14)
Pécs, 2500 néző. V: Papp P., Hegedűs, Szilas
PÉCS: SIMON B. 7/3, Lakatos, Dénes 6/6, Tóth N. 6, LAPO 19/9. Cs: Alekszics 7/3, KECSKÉS 11, Wittmann 2, Hosszú 6/6, Grebenár
Edző: Völgyi Péter
SZOMBATHELY: FRAZIER 32/9, PANKÁR 12/6, Szabó Zs. 8/3, WILEY 12/6, Aliakszejev 8. Cs: Gráczer, Borszéki 3/3, Will 5/3, Feigl
Edző: Szrecsko Szekulovics
Az eredmény alakulása. 3. p.: 5–11. 6. p.: 8–16. 13. p.: 26–30. 17. p.: 35–38. 23. p.: 49–52. 26. p.: 54–56. 33. p.: 71–68. 37. p.: 80–75.
A két győzelemig tartó párharc állása: 1–0 a Pécs javára

A 9-14. HELYÉRT:
BODROGI BAU-VÁSÁRHELYI KS – SOPRONI SÖRDÖGÖK 100–87 (24–27, 18–19, 25–31, 33–10)
Hódmezővásárhely, 600 néző. V: Kiss L., Vétek, Weidinger
VÁSÁRHELY: DRAHOS 32/12, Komáromi 1, Brooks 22, Kováts 18, GéMES 19/9. Cs: Böszörményi 4, Utasi 4, Jarosevits. Edző: Czuprák László.
SOPRON: Pojbics 8/6, CARBERRY 31/12, KÖRTVÉLYESI 20/12, Vesztergom 11/3, Boldizsár 5/3. Cs: Palotai 2, Csaplár-Nagy 2, Henrik 8/6, Péter T. Edző: Sterbenz László