Szavunk se lehet Fortunára!

SIMON JÓZSEFSIMON JÓZSEF
Vágólapra másolva!
2004.03.27. 22:23
Címkék
Két magyar sportvezetőt, Kiss Istvánt, az MKSZ elnökét és Sinka László főtitkárt szólították az IHF képviselői és a görög szervezők, amikor szombaton az athéni olimpiai központban  ahol megjelent a kézilabda-sportdiplomácia és a nemzetközi média elitje  ki kellett sorsolni, hogy a magyar férfi- és női csapat melyik csoportba kerüljön.
A dunaújvárosi Radulovics Bojana az athéni nyári olimpián is kulcsjátékosa lehet Mocsai Lajos szövetségi kapitány csapatának (Fotó: Danis Barna)
A dunaújvárosi Radulovics Bojana az athéni nyári olimpián is kulcsjátékosa lehet Mocsai Lajos szövetségi kapitány csapatának (Fotó: Danis Barna)
A dunaújvárosi Radulovics Bojana az athéni nyári olimpián is kulcsjátékosa lehet Mocsai Lajos szövetségi kapitány csapatának (Fotó: Danis Barna)
A dunaújvárosi Radulovics Bojana az athéni nyári olimpián is kulcsjátékosa lehet Mocsai Lajos szövetségi kapitány csapatának (Fotó: Danis Barna)
A dunaújvárosi Radulovics Bojana az athéni nyári olimpián is kulcsjátékosa lehet Mocsai Lajos szövetségi kapitány csapatának (Fotó: Danis Barna)
A dunaújvárosi Radulovics Bojana az athéni nyári olimpián is kulcsjátékosa lehet Mocsai Lajos szövetségi kapitány csapatának (Fotó: Danis Barna)
A vb-hatodik és Eb-kilencedik magyar férficsapatnak Brazília, Egyiptom, Franciaország, Németország és Görögország lesz a csoportellenfele, míg az vb-ezüstérmes és olimpiai második női együttes Brazíliával, Kínával, Ukrajnával és Görögországgal küzd a továbbjutást érő négybe kerülésért.

Legjobbjaink vetélytársai

A magyar férfiak vetélytársairól tudni kell, hogy
Németország tavaly Portugáliában vb-döntőt játszott, az idén Szlovéniában Eb-t nyert, négy éve az olimpián Sydneyben pedig az ötödik helyen végzett;
Franciaország vb-bronzérmes, Eb-hatodik és olimpiai hatodik;
Egyiptom olimpiai hetedik, vb-15., tavaly megnyerte az afrikai olimpiai selejtezőt (2001-ben Párizsban a vb-n Jugoszláviától kapott ki a bronzmérkőzésen);
Brazília a pánamerikai selejtező fináléjában a legutóbbi vb-n a későbbi világbajnok Horvátországot egyedüliként legyőző Argentínát 31–30-ra verte meg;
Görögország a svéd edző (Ulf Sefert) vezetésével sokat fejlődött, s meglepetésre készül.
A másik csoportban szerepel: Horvátország (világbajnok, Eb-4.), Oroszország (olimpiai bajnok, vb-5. és Eb-5.), Spanyolország (olimpiai bronzérmes, vb-4., Eb-10.), Izland (vb-7., Eb-13.), Szlovénia (olimpiai 8., Eb-ezüstérmes), Dél-Korea (olimpiai 9., az ázsiai selejtező győztese).

A magyar női csapat csoportellenfelei:
Brazília megnyerte a pánamerikai olimpiai selejtezőt, vb-20.;
Kína megnyerte az ázsiai olimpiai selejtezőt, vb-19.;
Ukrajna vb-4., Eb-12.;
Görögország a világversenyek selejtezőin még nem jutott túl.
A másik csoportban szerepel: Franciaország (világbajnok, Eb-bronzérmes, olimpiai 6.); Dánia (olimpiai bajnok, Európa-bajnok, vb-13.), Dél-Korea (vb-bronzérmes, olimpiai negyedik, Ázsiai-bajnok), Spanyolország (vb-5., Eb-13.), Angola (az afrikai olimpiai selejtező győztese, olimpiai kiencedik).
"Nem panaszkodhatunk Fortunára – vélekedett Kiss István, aki kiemelte, hogy a sorsolást nagyszerűen megszervezték, ezért gördülékenyen zajlott a ceremónia. – Mindkét csapatnak van oka a bizakodásra, de nem az elbizakodottságra. Külön öröm, hogy férficsapatunk teljes létszámban, egyenöltönyben, elegánsan megjelent a sorsoláson, miközben a szintén meghívott többi előolimpiai vendégegyüttesből senki sem tisztelte meg a fontos eseményt. A férfiaknak és a nőknek egyaránt a negyeddöntő lesz az egyik legfontosabb, mondhatni sorsdöntő mérkőzése, mert ott elválik, hogy a továbbiakban éremért vagy az ötödik–nyolcadik helyért küzdhet." ---- Megkönnyebbülten beszélt a sorsolás után Sinka László is. "Amikor latolgattam a lehetséges csoportbeosztásokat, nagyjából ez volt az álomvariáció – mondta. – A csapataink elé tűzendő cél ettől persze nem változik meg, a férfiaktól minimum olimpiai pontot, a nőktől érmet várunk."
A férfiak egykori szövetségi kapitánya, az MKSZ szakmai alelnöke, Vass Sándor szerint is szerencsés a mieink sorsolása. "A férfiak a csoportjukban akár a második vagy a harmadik helyet is megszerezhetik, és a végküzdelmekben érem közelébe juthatnak, de a negyedik-ötödik helyezéssel is nagyon elégedettek lehetnénk" – hangoztatta.
A férfiválogatott mestere, Skaliczki László szerint csapata céljai elérését segítheti a kedvező sorsolás. "A négybe tudunk kerülni a csoportunkban – mondta a mester. – A végső célunk az olimpiai pontszerzés, és ehhez megteremthetjük az alapot a csoportküzdelmekben. Az előolimpián három leendő vetélytársunkkal is megmérkőzünk – illetve a görögökkel pénteken már találkoztunk, és nyertünk ellenük –, a brazilokat nem becsüljük le, de félni sincs okunk tőlük, míg a franciákat a legveszélyesebbek közé soroljuk, hiszen ellenük sem a legutóbbi vébén, sem az idei Európa-bajnokságon nem sikerült diadalt elérnünk. A másik ágon is fantasztikus csaták várhatóak, és a körbeverések miatt akár hatalmas kavarodás is elképzelhető. Derűlátó játékosaim véleménye egyöntetű, szerintük is megnyílt a lehetőségünk az olimpiai csoportunkban a négybe jutásra."
A férfikeret másodedzője, Farkas József azt mondta, elvárható a mieinktől a csoportjukban a négybe kerülés. "Aztán a negyeddöntőben új fejezet kezdődik – állította. – Ha ott is nyernénk, az bravúr lenne, hiszen a világ legjobbjai közé kerülnénk. Az A-csoportban hatalmas körbeverések várhatóak." ---- A világszerte sikerkapitányként elkönyvelt és athéni sorsoláson is hatalmas tiszteletnek, népszerűségnek örvendő Mocsai Lajos azzal kezdte, hogy az olimpián nincs könnyű csoport. "A miénk is nehéz, és legfeljebb annyi mondható el, hogy a másik ág még ennél is nehezebb – vélekedett a mester. – Az első vagy a második helyet elérhetőnek tartom, ugyanakkor az olimpia talán legfontosabb összecsapása a negyeddöntő lesz, amely a magyar női kézilabda további sorsát is jelentősen befolyásolhatja. Az utóbbi világversenyeken a csoportküzdelmekben nagyon erős ellenfelekkel találkoztunk, és ezeket az akadályokat sikerrel vettük. A B-csoportban a harmadik vagy a negyedik helyen is erős csapat fog végezni, amely nem összetörten, lelkileg megviselten érkezik a negyeddöntőbe. Nekünk erre kell felkészülnünk."
A női válogatott másodedzője, Marczinka Zoltán Sydneyben még az ausztrál férficsapat szövetségi kapitánya volt. "A lányok a könnyebb csoportba kerültek, és az igazán nagy feladatok a negyeddöntőktől következnek – mondta. – Ezért nagyon fontos lesz a mentális felkészítés, hogy a csapat motivált legyen a csoportküzdelmekben is, illetve a sportformája a torna második szakaszában érjen a csúcsra." ---- Olimpiai kézilabdatorna
Férfiak.
A-csoport: Dél-Korea, Szlovénia, Oroszország, Spanyolország, Horvátország, Izland
B-csoport: Brazília, Egyiptom, MAGYARORSZÁG, Franciaország, Németország, Görögország
Nők. A-csoport: MAGYARORSZÁG, Brazília, Kína, Ukrajna, Görögország
B-csoport: Franciaország, Dél-Korea, Spanyolország, Dánia, Angola
A csoportokból a legjobb négy jut tovább a negyeddöntőbe, amelyben a további menetrend: A1–B4, A2–B3, A3–B2, A4–B1. Az elődöntőben: A1/B4 győztese–A3/B2 győztese, A4/B1 gy–A2/B3 gy. Az elődöntő nyertesei az aranyéremért augusztus 29-én mérkőznek .

Férfi előolimpia, Athén
1. forduló.
Görögország–Németország 23–30 (8–15). 2. forduló. Egyiptom–Németország 26–25 (14–15). Ld: Ahmar 6, Josri 6, ill. Stephan 10, Schwarzer 3. Görögország–Magyarország 23–27 (12–12). 1000 néző. V: Lazaart, Revert (franciák). Görögország. Ld: Cimurtosz 8. Magyarország: Tatai – Császár 8, Laluska 4, Harsányi 2, Tóth J. 1, Pérez 2, Iváncsik 2. Cs: Gerháth (kapus), Gál 3, Ilyés 2, Buday 1, Pásztor, Rosta I., Kertész 2. Szövetségi kapitány: Skaliczki László
Az állás: 1. Magyarország 4, 2. Németország 2 (55–49), 3. Egyiptom 2 (51–55), 4. Görögország 0
Skaliczki László: – A hazai pálya minden előnyét élvező házigazdát többször fölengedtük magunkra, de a végjátékban sokkal jobbak voltunk. ---- Néhány honi klubedző és kerettag is elmondta, miként látja az olimpiai esélyeket.
Zdravko Zovko, a Fotex KCV mestere: – Nagy harc lesz mindkét férficsoportban, de egyértelmű, hogy a magyaroké gyengébb, hiszen a brazil és a görög csapat aligha jut tovább. A horvátok ága maga a pokol, ott csak erős gárda szerepel. Különösen izgalmas lesz, hogy ki kivel találkozik a negyeddöntőben.
Kovács Péter, a Pick-Szeged edzője: – A brazilokat és a görögöket kötelező legyőzni, és a három nagy közül talán egy megcsíphető. Ha a végén a hatba kerül Magyarország, az szép eredmény lesz."
Pásztor István (Fotex KCV): – A négybe kerülésünk elvárható, jobb esetben harmadikok is lehetünk a csoportban. A másik ágról nehéz beszélni, mert ott körbeverésre lehet számítani.
Szathmári János (Carbonex-Tatabánya): – A franciák és a németek ellen is lehet esélyünk. Nem szabad úgy felfogni, hogy könnyű csoportba kerültünk."
Rosta István (Carbonex-Tatabánya): – A csoportban reálisan a harmadik-negyedik hely megszerzésére van esélyünk.
Kiss Szilárd, a Dunaferr női csapatának mestere: – Kínát nem szabad lebecsülni, és Ukrajna is esélyes a jó eredményre. A másik ág önmagáért beszél.
Németh András, az FTC edzője: – Kedvező a sorsolásunk, a csoportban lehetőségünk lesz a bemelegedésre, hogy a továbbiakban elérjük nagyobb célunkat.
Pálinger Katalin (Dunaferr): – Senkit se szabad lebecsülni, az olimpián nem mondható egyik csoportról sem, hogy könnyű. Az oroszok és a norvégok nem is jutottak ki... Nagyon fel kell készülni!
Tóth Tímea (FTC): – Ennél jobb nem is lehetne! Igaz, Ukrajnára és Kínára nagyon kell figyelni, de elsők vagy másodikok lehetünk.
Mörtel Renáta (Győri Graboplast): – Sokkal jobb sorsolást el sem tudnék képzelni. Nem lehet gond az első vagy a második hely megszerzése. ---- A sorsolást követően kíváncsiak voltunk több híres külföldi és hazai sikeredző véleményére.
Lino Cervar, a világbajnok horvát férfiválogatott szövetségi kapitánya: "A magyarok nem panaszkodhatnak. Ezzel szemben nekünk valamennyi csoportmérkőzésünk véres ütközetet ígér, és még a négybe kerülésért is nagyon meg kell szenvedni."
Claude Onesta, a vb-bronzérmes francia férfiválogatott mestere: "A negyeddöntőben magyar–horvát mérkőzést várok, a fináléban pedig francia–német találkozót."
Heiner Brand, a német férficsapat szövetségi kapitánya: "A negyeddöntőbe jutásunk aligha lehet kérdéses, és az igazi küzdelem akkor kezdődik. Nem biztos, hogy jól jár, aki előrébb végez, mert sikeréhes harmadik vagy negyedik helyezettel találkozhat a negyeddöntőben."
A hajdani magyar sikerkapitányok közül ketten mondták el véleményüket a sorsolásról.
Joósz Attila 1992-ben a hetedik helyre vezette olimpiai férfiválogatottunkat, amely azóta nem vett részt a nyári játékokon.
"A csoportjában a harmadik, a végén pedig az ötödik-hatodik helyen végezhet a csapat, amelyet mentálisan és szakmailag egyaránt remekül összeszedett Skaliczki László" – mondta a győri edző.
A női válogatottal a kilencvenes években halmozta a sikereket (1995: vb-2.; 1996: olimpiai 3.; 1994: Eb-4.) Laurencz László, aki jelenleg az Esztergom edzője. "Remélem, élni tud a csapat a lehetőséggel, hogy a gyengébb csoportba került – mondta. – Legrosszabb esetben második lehet, ha Ukrajnával netalán meggyűlik a baja. A B-ágon gyilkolás lesz, mert Angola kivételével mindegyik csapat erős, és esélyes az élcsoportba kerülésre."
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik