Ezekben a napokban a másodedző Farkas József mellett dr. Erdélyi Gábor csapatorvos a legfőbb segítője Skaliczki László szövetségi kapitánynak, akinek a játékosai közül már a hét elején Tatán tartott edzőtáborozás idején is többen hiányoztak sérülés vagy betegség miatt.
Péntek délelőtt már Athénban edzett a Skaliczki-csapat, ám – Díaz Ivo, Fazekas Nándor, Mezei Richárd, Perger Zsolt, Rosta Miklós és Szathmári János után, akik el sem utazhattak az előolimpiára – Gál Gyula is kidőlt a sorból.
"A veszprémi beállós belázasodott, nem tudott edzeni, és csak az utolsó pillanatban dőlt el, hogy vállalhatja az egyiptomiak elleni mérkőzést – panaszkodott a szövetségi kapitány. – Ezzel megoldódott ugyan az a kérdés, hogy a tizenöt tagú keretből melyik tizennégy játékos neve kerülhetett a jegyzőkönyvbe, ugyanis Iváncsik Gergőt, aki derékbántalmai ellenére vállalta az előolimpiai szereplést, az első találkozón inkább pihentettem.
A magyar legjobbak közül ezúttal kimaradtak a külföldi egyesületekben kézilabdázó kerettagok is: Mocsai Tamás (Suhr, svájci), Mohácsi Árpád (Athinaikosz, görög), Nagy László (Barcelona), Lendvay Péter (Vigo, spanyol).
Az egyiptomiakról szólva a mester elmondta, hogy kollégája, a német Jörn-Uwe Lommel, akinek arab tanítványai tavaly Luandában (Angola) megnyerték az afrikai olimpiai selejtezőt, szintén a csapatépítés gondjával birkózott.
"Több fiatal játékossal érkeztek az egyiptomiak, és csak egy-két rutinosabb, a korábbi nagy versenyeken látott arcot láttunk a csapatukban" – folytatta Skaliczki László, aki az athéni csarnokról és környezetéről is elmondta a véleményét. Szerinte nagyszerűen állnak a görögök az olimpiai előkészületeknek azon részével, amit a magyarok láthattak, s ami a kézilabdához kapcsolódik. ----
Athénban még sok helyen építkeznek, de az ötkarikás kézilabdatorna csoportmérkőzéseinek csarnoka, ahol az előolimpiát rendezik meg, sportszakmailag már alkalmas a találkozókra. A kiszolgálóhelyiségek, a tágas öltözők is elkészültek, csak a lelátót kell bővíteniük a házigazdáknak. A létesítményt két hete tékvandóversennyel próbálták ki, pénteken pedig – a kézilabdázók előtt – csörgőlabdások küzdöttek a játéktéren (emiatt a kézilabdázóknak délelőtt a csarnok edzőtermében kellett gyakorolniuk). A Faliro Sport Pavilion környékén is rend van, már az utolsó simításokat végzik a munkások. Hogy az augusztusban a helyosztóknak és az éremcsatáknak otthon adó Helliniko Indoor Arenában szintén jól állnak az előkészületek, arról a magyar küldöttség ezúttal csak a szervezők elbeszéléséből értesült.
A találkozó tizenöt perc késéssel kezdődött, mivel a szervezők egy félreértés miatt másik csarnokba vitték az egyiptomiakat a szállodájukból. A magyarokat vetélytársuk a találkozó elején többször lerohanta. A találkozót kisebb döccenőkkel kezdő magyar együttes sok helyzetet kihagyott, átlövői rendre pontatlanul céloztak. A francia bírók sem kímélték a Skaliczki-csapatot, amely ekkor emberhátrányba került. Az egyik legjobbjukat, Zakit (Ciudad Real) nélkülöző afrikaiak a félidő hajrájára elfáradtak, és a vb-gólkirály Pérez vezérletével fordított a magyar válogatott. A folytatásban a beállós Rosta István és Gerháth kapus vezérletével feljavult a mieink védekezése, ezért indításokból is eredményesek voltak. Mezőnyjátékáért és góljaiért dicséretet érdemelt a sokadik fénykorát élő Kertész és Pásztor, valamint az új nemzedéket képviselő Laluska, a másik oldalon pedig főleg Ahmar és Ramadan csillogott. A hajrában aztán már megnyugodott a magyar válogatott, és tetszés szerint lőve góljait biztosan nyert. ---- A magyarok szombaton a görög válogatott ellen lépnek pályára. A két együttes most találkozik először. Az olimpia házigazdáinak legjobbjai még nem szerepeltek olimpián, vb-n és Eb-n, valamint a selejtezőkön, és a felkészülési tornákon sem akadtak össze Magyarországgal. A svéd Ulf Sefert szövetségi kapitány három éve dolgozik Görögországban, és együttese a Panellinioszra és a Veriára (Éles József és Doros Ákos bajnokcsapata) épül. Pénteken derült ki, hogy négy idegenlégiósa – Alekszandrosz Baszilakisz (Wilhelmshaven, német), Sztulianosz Gkasznakisz (Schaffhausen, svájci), Szpirosz Balomenosz (Guif, svéd) és a kapus Giannisz Kszruszopulosz (Barakaldo, spanyol) – közül csak Balomenoszt engedte el klubja az előolimpiára.
A görög előolimpiai keret
Kapusok: Dimitrisz Kaffatosz (Ionikosz, 1976-ban született), Kosztasz CILIMBARISZ (Douka, 1979).
Mezőnyjátékosok: Dimitrisz Cimurtosz (Veria, 1981), Alekszisz Kotelidasz (Panelliniosz, 1978), Giorgosz Zarabinasz (Panelliniosz, 1976), Grigorisz Hacsaturian (Douka, 1977), Spirosz Balomenosz (Guif, svéd, 1979), Nikosz Kokolodimitrakisz (Ionikosz, 1981), Nikosz Grammatikosz (Panelliniosz, 1969), Andreasz Trupisz (Panelliniosz, 1973), Georgiosz Halkidisz (Panelliniosz, 1977), Grigorisz Szanikisz (Veria, 1980), Alekszandrosz Alvanosz (Panelliniosz, 1980), Szavasz Karipidisz (Veria, 1979), Konsztantinosz Haciarasz (Kilkisz, 1980)
A sorsolásra várvaAz előolimpia keretében szombaton 11 órakor (magyar idő szerint 10 órakor) tartják meg a Faliro Sport Pavilionban az olimpiai férfi és női kézilabdatorna csoportjainak sorsolását. Athénban augusztus 14. és 23. között (Faliro Sport Pavilion) két-két csoportban küzd a 12 férfi- és a 10 női csapat, majd 24. és 29. között (Faliro Sport Pavilion és Helliniko Indoor Arena) a negyeddöntőket és a helyosztókat rendezik meg. A sorsoláshoz az IHF a válogatottakat a korábbi eredményeik alapján hat, illetve öt kalapba sorolta.
Olimpiai sorsolás, kiemelés
Férfiak. 1. kalap: Horvátország, Németország. 2. k.: Franciaország, Spanyolország. 3. k.: Oroszország, Magyarország. 4. k.: Izland, Görögország. 5. k.: Szlovénia, Egyiptom. 6. k.: Dél-Korea, Brazília
Nők. 1. k.: Franciaország, Magyarország. 2. k.: Dél-Korea, Ukrajna. 3. k.: Spanyolország, Görögország. 4. k.: Dánia, Kína. 5. k.: Angola, Brazília