Ilyés Ferenc góllal debütált

SIMON JÓZSEFSIMON JÓZSEF
Vágólapra másolva!
2003.12.27. 21:26
Címkék
A négy ország (Szlovákia, Lengyelország, Csehország és Magyarország) hagyományos férfi Karácsony-kupáját az idén a felvidéki Nagymihályiban és Eperjesen rendezik meg. A szombattól hétfőig tartó verseny egyben Európa-bajnoki felkészülési viadal is, hiszen három gárda (a szlovák a kivétel) szerepel a szlovéniai kontinensviadalon (január 22-től február 1-jéig), amelyen egy csapat szerezhet olimpiai kvótát.
"Ráadásul a csehekkel azonos csoportban játszunk januárban Celjében – mondta Skaliczki László szövetségi kapitány, a már athéni résztvevő, és a Karácsony-kupát védő magyarok mestere. – Egyrészt ezért érdekes a helyzet, másrészt pedig azért, mert szinte gyakorlás nélkül érkeztünk a tornára, míg vetélytársaink, akik kevésbé voltak érdekeltek az európai kupákban, készülhettek a Karácsony-kupára. Ugyanakkor a tornára érkezett keretek – köztük a miénk is – nyolcvanszázalékosak, a cseheknél hiányzik a német Nordhornban szereplő Filip és az olasz Conversano erőssége, az irányító Radecki."
A magyar keretben nem szerepel a Fotex KCV két kubai kitűnősége: Pérez Carlos – kézműtétje előtt – elutazott a vasárnapi, moszkvai Oroszország–Világválogatott gálatalálkozóra, amelyen azonban bizonytalan a szereplése; Díaz Ivo térde bevizesedett, és orvosa utasítására pihen. Nagy László (Barcelona) szombaton és vasárnap a spanyol Copa Allianz-Asobal (a volt Király-kupa) küzdelmeiben szerepel. A német Balingen üdvöskéje, Bendó Csaba együttesével bajnoki mérkőzést játszik, ezért csak január elején csatlakozhat a kerethez, míg az egyik legtehetségesebb fiatal, Császár Gábor (Dunaferr SE) a juniorválogatottal gyakorol. A kapitány január másodikától Tatán számít a győri kapusra, Tatai Péterre is.
Csehország ellen szombatig ez volt a magyar mérleg: hét győzelem, három vereség. A csehek három vb-n (1995, 1997, 2001) szerepeltek, és az első alkalommal elért ötödik helyezés volt a legjobb eredményük. Európa-bajnokságon szintén háromszor (1996, 1998, 2002) vettek részt, és 1996-ban hatodikak lettek. A mieinkkel legutóbb az idén januárban Stuttgartban mérkőztek meg, és 40–27-re kikaptak. A magyar együttesben akkor a hét gólt szerző Pásztor volt a legeredményesebb.
A magyar csapatban szombaton Iváncsik Gergő és Harsányi nem lépett pályára, de a jegyzőkönyvben szerepelt a nevük.. A találkozó elején meglátszott, hogy a magyar keret tagjai nem gyakoroltak közösen a torna előtt. A csehek nyitott, négy-kettes védekezésére nem volt ellenszerük Laluskáéknak, de a címeres mezben debütáló, főleg védekezésben jeleskedő Ilyésnek mégis sikerült góllal bemutatkoznia. Az akadozó magyar összjáték miatt vérszemet kaptak a csehek, akik Jicha vezérletével már hat (!) góllal vezettek a félidő derekán. Trtik mester tanítványai gyors kontrákból lőtték góljaikat, miközben a mieinknek a viszarendeződéssel is sok gondjuk volt.

A szegedi Ilyés Ferenc (jobbra) a válogatottban is csillogtatja kivételes tudását (Fotó: Árvai Károly)
A szegedi Ilyés Ferenc (jobbra) a válogatottban is csillogtatja kivételes tudását (Fotó: Árvai Károly)
A szegedi Ilyés Ferenc (jobbra) a válogatottban is csillogtatja kivételes tudását (Fotó: Árvai Károly)
A második félidőben megváltozott a küzdelem képe, mert a magyarok kezdtek magukra találni, és nemcsak fordítottak, hanem előnyüket növelték, és meg is tartották. Buday biztosan értékesítette a heteseket, Fazekas többször találkozott a labdával, és Pásztor mellett Mezei is rendre betalált. A végjátékban egyértelművé vált a mieink fölénye, s a keret vezetői szerint Gálék ezzel ellensúlyozták az első félidőben nyújtott halványabb teljesítményüket.

Mestermérleg
Skaliczki László:
– A hajrára rázódott össze a csapatjátékunk. Örülök, hogy Ilyés debütálását győzelemmel tette emlékezetessé a csapat. A torna többi együttesében sem szerepel a német Bundesligában, illetve a spanyol kupában ezekben a napokban is kézilabdázó több játékos, mégis hasznos tapasztalatokat szerezhetünk a háromnapos viadalon.

Visszapillantó
A magyarok vasárnap Lengyelországgal találkoznak Eperjesen (mégpedig az eredeti tervhez képest új időpontban, 15 órakor). A két válogatott Belgrádban 1960. július 1-jén játszott először, s a lengyelek győztek 13–11-re. Eddig 55 alkalommal találkozott a két csapat. A mérlegük: 27 magyar és 20 lengyel győzelem, valamint nyolc döntetlen. Lengyelország három olimpián (1972, 1976, 1980) vett részt (1976-ban Montrealban harmadik lett), nyolc világbajnokságon szerepelt (1982-ben bronzérmes volt, az idén Portugáliában tizedik lett), és egy Eb-re (2002) jutott ki, s ott 15. lett. Magyarországgal legutóbb 2002. december 22-én a lengyelországi Kielcében megrendezett Karácsony-kupán találkozott, és a Skaliczki-csapat 11–11-es félidő után 26–25-re nyert, ami egyben tornagyőzelmet ért. Válogatottunk akkor így állt fel: Fazekas (Tatai) – Bendó 7, Laluska 3, Buday 5, Doros 1, Katzirz 1, Pásztor 5. Cs: Józsa M. 2, Iváncsik G. 1, Gál 1, Kertész, Harsányi, Szabó Gy.

Karácsony-kupa, a további program
Vasárnap (Eperjes): Magyarország–Lengyelország, 15, Szlovákia–Csehország, 17
Hétfő (Nagymihályi): Lengyelország–Csehország, 9.30, Szlovákia–Magyarország, 11.15
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik