A horvátországi vb-re (december 214.) készülő magyar válogatott vezérkara és több szponzora szerdán sajtótájékoztatón számolt be arról, hogyan áll a keret szakmai és anyagi szénája az év legjelentősebb női tornája, valamint a csütörtökön kezdődő AstraZeneca-kupa előtt.
Kirsner Erika (jobbra) térde meggyógyult, a balszélsô szerepelhet az AstraZeneca-kupán (Fotó: Meggyesi Bálint)
Kirsner Erika (jobbra) térde meggyógyult, a balszélsô szerepelhet az AstraZeneca-kupán (Fotó: Meggyesi Bálint)
A néhány napja MKSZ-elnökké választott Kiss István – miközben megköszönte támogatóinak a bátorítást és a gratulációkat – a lányokra váró pokoli feladatokról beszélt, és kiemelte: a szövetség minden segítséget megad Mocsai Lajos szövetségi kapitánynak és csapatának, hogy a férfigárda mellett a női együttes is megszerezhesse az olimpiai kvótát, vagyis ötbe kerüljön Zágrábban. A sikerekhez elengedhetetlen a szponzorok adakozása. A sajtótájékoztatón jelentették be: az MKSZ legújabb támogatója a már a jövő évi magyar női Eb-rendezést is segítő Summit Motors Hungary Rt. Sinka László MKSZ-főtitkár arról beszélt, hogy a magyar női válogatott tíz éve a világelit tagja, ezért elvárható tőle a sikeres vb-szereplés. "Előbb azonban az AstraZeneca-kupán kell bizonyítania – mondta a szakvezető –, mégpedig a szintén világbajnoki résztvevő csehek, franciák és spanyolok ellen. A tornának csodás otthont ad a káposztásmegyeri jégcsarnok, amelybe sok lelkes szurkolót várunk. Akárcsak Csáktornyára, a csapat világbajnoki csoportmérkőzéseire, amelyekre talán még kapható néhány belépő.” A szövetségi kapitány részeletesen kifejtette szakmai elképzeléseit és várakozásait mind a felkészülés, mind a vb-szereplés szempontjából. Kiemelte, hogy keretének fele kicserélődött a Sydneyben szerzett olimpiai ezüstérem óta, mégis a világ legjobbjai között maradt. "Ezen az úton csak kitűnően motivált, öszszetartó, fegyelmezett, tehetséges és szorgalmas játékosokkal lehet tovább menni – mondta Mocsai Lajos. – A legmagasabb szinten próbálunk dolgozni és megfelelni. A vébéig még akad dolgunk, mert mind a védekezésünket, mind a támadójátékunkat pontosítanunk kell. Horvátországban a csoportunkban a dánok, a németek, a szlovénok, a kínaiak és az elefántcsontpartiak ellen nehezebb lesz bekerülnünk a középdöntőbe jutó három csapat közé, mint a végén az ötbe.” A középdöntőben a norvég, román, ukrán, argentin, tunéziai, japán (a vb-résztvételt lemondó kazahok helyére került) hatosból kap három ellenfelet Magyarország.
A legenda emlékére Az ukrán szövetség november 21. és 23. között Kijevben immár nyolcadik alkalommal rendzi meg az egykori legendás kézilabdaedzôrôl, Igor Turcsinról elnevezett nemzetközi nôi tornát, amely a részt vevô csapatoknak fôpróba a horvátországi olimpiai kvalifikációs világbajnokságra. A viadalon ezúttal a házigazdák együttese mellett Oroszország, Szerbia-Montenegró és a magyarokkal azonos vb-csoportban lévô Kína szerepel. Az eddigi tornákon Ukrajna és Oroszország háromszor diadalmaskodott, míg az elsô Turcsin-kupán a legendás Szpartak Kijev szerezte meg a gyôzelmet.
Kirsner Erika és Kulcsár Anita felépült térdsérüléséből, és mindkettő elmondta a Nemzeti Sportnak, hogy kész a szereplésre mind a káposztásmegyeri tornán, ahol a mieinknek illene jól kézilabdázniuk, mind a vb-n, ahol a legfőbb cél az olimpiai kvalifikáció lesz. A vb-felkészülés utolső szakaszában, hétfőtől Hévízen gyakorol a Mocsai- keret, és a mester ott hirdeti ki a Horvátországba utazó 16 tagú keretet, plusz az itthon maradó tartalékot. Az AtraZeneca-kupán búcsúztatják a válogatott három hajdani klasszisát, Farkas Andreát (131-szeres válogatott), Kántor Anikót (122) és Pádár Ildikót (202), akik szerepeltek az 1996-os atlantai olimpián bronz- és a 2000-es sydneyi játékokon ezüstérmes, valamint az 1995-ös vb-n második együttesben.
Tv: a Magyarország– Csehország találkozót csütörtökön 18 órakor közvetíti a Sport1 csatorna Tv: a Magyarország– Franciaország találkozót pénteken 18 órakor közvetíti az M2 csatorna
Visszapillantó Csehország ellen először 1994. szeptember 17-én a németországi Oldenburgban az Eb-n játszottak és 25–19-re nyertek a magyarok. (Előtte Csehszlovákia ellen 66 alkalommal játszottak, s a mérleg magyar szempontból 36 győzelem, 12 döntetlen és 18 vereség.) Az oldenburgi sikert további hét győzelem követte, amelyek közül négy Eb-selejtezőn született, s kétszer is a mieink ütötték el a cseheket az Eb-szerepléstől. A csehek három vb-n (1995, 1997, 1999) szerepeltek, eredményeik: 13–16., 13. és 19. hely. Az 1994-es és a 2002-es Eb-n a nyolcadik helyez végeztek. A két csapat legutóbb 2002. december 8-án a dániai Aarhusban Eb-csoportmérkőzésen került szembe, és Magyarország 33–26-ra nyert, mégpedig ebben az összeállításban: Sugár (Pálinger) – Lovász 5, Németh H. 3, Siti E. 2, Pigniczki, Farkas Á. 10, Kirsner 1. Cs: Pádár 2, Mehlmann 2, Tóth T. 1, Szrnka 6, Görbicz 1, Kulcsár A.