Négy hosszú év után az elitben

SIMON JÓZSEFSIMON JÓZSEF
Vágólapra másolva!
2003.01.19. 22:30
Címkék
Négy éve Egyiptomban szerepelt legutóbb világversenyen a magyar férfiválogatott, amely ezt követően 2002-ig rendre elbukta a selejtezőket. Ezért nem vehetett részt 2000-ben az olimpián és a horvátországi Európa-bajnokságon, 2001-ben a franciaországi vb-n, 2002-ben pedig a svédországi Eb-n.
Nagy Lászlótól kisebbfajta csodát remélünk az oroszok elleni nyitányon
Nagy Lászlótól kisebbfajta csodát remélünk az oroszok elleni nyitányon
Nagy Lászlótól kisebbfajta csodát remélünk az oroszok elleni nyitányon
Nagy Lászlótól kisebbfajta csodát remélünk az oroszok elleni nyitányon
Nagy Lászlótól kisebbfajta csodát remélünk az oroszok elleni nyitányon
Nagy Lászlótól kisebbfajta csodát remélünk az oroszok elleni nyitányon
Skaliczki László szövetségi kapitány együttese tavaly az Ukrajna ellen a vb-selejtezőn aratott kettős győzelemmel óriási lehetőség kapujába ért: a Portugáliában hétfőtől február 2-ig tartó, 24 gárdát felvonultató vb-n visszakerülhet az elitbe, ráadásul ezen a tornán a legjobb hét válogatott megszerzi a 2004-es olimpiai szereplés jogát.
– Mekkora esélye van a mieinknek az athéni repülőjegy megszerzésére? – kérdeztük Skaliczki Lászlótól.
–Nem kétséges, hogy ez a legfontosabb célunk, de egyelőre nem szabad ennyire előreszaladnunk – válaszolta a szombat óta Madeirán tartózkodó keret mestere. – Igaz, a szövetség elnöksége is ezt várja tőlünk, ám előbb a csoportunkban, majd a középdöntőben kell megmérkőznünk pokoli erős vetélytársainkkal. Nagyon sok tényezőnek szerencsésen kell összejönnie, hogy lehetőleg ponttal jussunk tovább a C-csoportból, majd a középdöntőben is a lehető legeredményesebben szerepeljünk.
– Új és szokatlan a lebonyolítási rend. Egyetért azokkal, akik szerint nem is túl igazságos?
– Tökéletes, mindenkinek egyformán tetsző programot még nem sikerült alkotni, de a jelenlegi szisztéma inkább az erősebb csapatoknak kedvez. A szerényebb tudású csapatnak ugyanis legalább egy nagyot le kell győznie, hogy legyen esélye az előrébb kerülésre. A hatcsapatos alapcsoportokból négy-négy, tehát összesen tizenhat gárda jut tovább a középdöntőbe, ahol újabb négy csoportot alakítanak. A saját águnknál maradva, a C-csoportból az első és harmadik helyezett – miközben viszi magával az egymás elleni eredményét – a D-csoport második és negyedik helyezettjével csap össze a középdöntőben. Ugyanott egy másik csoportban a C2 és C4 a D1-gyel és D3-mal találkozik.
– Újdonság az elődöntők és a helyosztók kialakítása is.
–Igen, mert a középdöntő négy csoportjában élen végzők találkoznak az elődöntőben, míg a második helyezettek az ötödik-nyolcadik helyért mérkőznek.
– Bár már ott tartanánk!
–Hosszú menetelés vár ránk, és persze a vébé valamennyi együttesére, amely az élmezőnybe törekszik.
– Hogyan értékeli együttese felkészülését, különösen annak tükrében, hogy a játékosok egy része később, esetleg sérülésekkel bajlódva, de mindenképpen kilúgozva, közel sem fitten, netán idegölő egyetemi szigorlatok után vagy közben érkezett a keretbe?
–Nem csak nekünk akadtak ilyen gondjaink, de nem vitás, hogy fárasztó, mozgalmas ősz áll a kerettagok mögött. A spanyol élcsapatok, köztük a Nagy Lászlóval felálló Barcelona, a két ünnep között még az Asobal-kupában szerepeltek, ezért jobbátlövőnk csak január másodikán érkezett a keretbe. A német Bundesligában is fordulót rendeztek az év zárásaként. Márpedig ebben a két bajnokságban nem csak spanyol és német csillagok keresik a kenyerüket, hanem több sztárválogatott vezéregyéniségei is. Így az orosz, a francia vagy a jugoszláv csapat is csak januárban tudott a legjobb összeállításában gyakorolni.

Mire számíthatunk a csoportban, avagy ellenfélmustra Oroszországtól Szaúd-Arábiáig

OROSZORSZÁG. Olimpiai bajnok és Eb-ezüstérmes. De akad világ- és Európa-bajnok világsztár is a legendás sikeredzô, Vlagyimir Makszmov részben megfiatalított, mégis rutinos csapatában. Andrej Lavrov kapus 41 éves, Tucskin, a legendás átlövô 39 esztendôs, de bennük nagyon bízik a mester. Akárcsak a többi világhírû csillagban (Gorpisin, Koksarov, Krivoslikov, Torgovanov, Igor Lavrov). A gárda hat éve állt legutóbb a vb-dobogó tetején, és nagyon vágyik oda vissza. Van is erre esélye.
FRANCIAORSZÁG. Címvédô, Párizsban szerezte meg világelsôségét. Azóta gyökeres változás nem történt a keretében. Claude Onesta edzô ezen siker után vette át keretet Daniel Constantinitôl, ám ô is az addigi, immár nem túl fiatal kulcsfigurákra – Abati, Anquetil, Burdet, Cazal, Gaudin, Houlet, Martini, Richardson –számít. Erôs, de legyôzhetô csapat.
HORVÁTORSZÁG. A legutóbbi vb-n kilencedik, a tavalyi Eb-n 16. Ez a zuhanás kiábrándulást okozott a sportág nagyhatalmai közé tartozó országban. Ezért Lino Cervar mester csapata most foggal-körömmel fog küzdeni a tekintélye visszaállításáért. Ezen olyan hírességek fáradoznak majd, mind a veszprémi Dzomba, Goluza és Jovic, valamint Bilic, Valcic, Sprem, Losert, Matosevic és Kelentric. Ôk akár a „nagyokat” is meglephetik.
ARGENTÍNA. A Pán-Amerika-bajnokság gyôztese, a legutóbbi vb-n a 15. Elôször 1997-ben vett részt vb-n. Tavaly a Brazília elleni döntôben nyerte meg (22–21) a térség nyolccsapatos bajnokságát. Erôsségei a honosított horvát Viscovich testvérek. Hazai klubcsapatok elleni találkozókon készült a vb-re.
SZAÚD-ARÁBIA. A hétcsapatos Ázsia-bajnokság bronzérmese (Kuvait és Katar mögött). A bronzmérkôzésén Dél-Koreát gyôzte le 38–33-ra. A világbajnokságokon 1997 óta szerepel, legutóbb 21. lett.
–A magyaroknak akadt erős és halovány edzőpartnere egyaránt.
– Az ősszel a szlovénok elleni két idegenbeli összecsapáson felfrisítettük a keret tagjainak közös taktikai repertoárját, majd a decemberi tatai edzéseken, aztán a hagyományos lengyelországi négyes tornán már érdemi munkát tudtunk végezni a világbajnokságra. Igaz, Kielcében nem volt velünk a Fotex több kitűnősége és a spanyol klubokban kézilabdázó Nagy és Lendvay is hiányzott, mégis hasznos volt a házigazdák, valamint a csehek és a szlovákok elleni erőpróba.
– Az igazi felmérő Németországban zajlott, majd arab világbajnoki résztvevőket fogadtunk. Ellenük nem ült le játékosaink formája, harci kedve?
–Stuttgartban megéreztük, mi várhat ránk Portugáliában. Kitűnő ellenfelekkel – a csehekkel és két német csapattal – találkoztunk, és valóban az A-válogatott elleni, némi balszerencsével és a rutintalanságunk miatt elvesztett találkozó volt az egyik legerősebb, legtanulságosabb tesztmérkőzésünk. Itthon Kuvaittal és Katarral szemben – a tökéletesen megrendezett móri, pápai és százhalombattai mérkőzésen – nem az eredmény volt az érdekes, hanem az, hogy bizonyos részfeladatokat gyakorolhassunk, és a belső embereink védekezésben és támadásban összeszokjanak. Hiszen Nagy, Lendvay, Buday és Pérez korábban nem játszott együtt.
– A sérülések mennyire befolyásolták a keret munkáját, összeállítását?
–Lendvay fájós térddel érkezett haza Irunból, de orvosa szerint a vébén nem lesz gond a lábával, amit azonban előbb-utóbb meg kell műtetnie. A veszprémi Díaz Ivo lágyékproblémái okozták a legtöbb fejfájást az orvosoknak és nekem is. Ôt az utolsó pillanatig vártuk a keretbe, és a jövőben is számítunk rá, ám végül nem lehet velünk Portugáliában. Pérez térdsérülése az arabok elleni mérkőzéseken jött elő, ezért neki pihennie kellett január közepén. Végül Mezei szenvedett autóbalesetet az elutazás előtt, és el kellett gondolkodnunk, mi legyen a sorsa. Ezen gondjaink ellenére segítőmmel, Buday Ferenc edzővel idejében szűkítettem a keretet.
– Milyen a keret hangulata?
– Már a hazai környezetünk, a felkészülés összes körülménye, a szövetség és klubok hozzáállása is azt sugallta a fiúknak, hogy mindenki bízik bennük, és ez fokozta a motiváltságukat. Nagyon jól akarnak kézilabdázni, és bizonyítani szeretnék, hogy a legjobbak között a helyük. Az első célt, a világbajnoki szereplést már elérték, s most lépni kell. Az olimpiai bajnok oroszok ellen kezdünk, kedden pedig a világbajnok franciák következnek, és a csoportunkba sodorta Fortuna az erős és a vébére hihetetlen becsvággyal készülő horvátokat. A későbbiekben az águnk az Európa-bajnok svédekkel és a bronzérmes dánokkal, netán a szlovénokkal vagy a nagyon erős Algériával, esetleg Egyiptommal – az IHF-elnök Hasszan Musztafa hazájának együttesével – futhatunk össze.
– Félelmetes névsor.
– Világbajnoki névsor, hát milyen is lenne? De valóban rettentő erős az águnk, és a sorsolás furaságát bizonyítja, hogy az AB-ágról sokkal egyszerűbbnek tűnik a továbbjutás az elődöntőbe, illetve a helyosztók mezőnyébe. Remélem, igaz lesz, hogy teher alatt nő a pálma.
A férfi vb iránti hatalmas érdeklődést mutatja, hogy ötszáz újságíró érkezik az eseményre, és száznál több tévécsatorna közvetíti a mérkőzéseket (közülük 44 egyenes adásban). A magyarok összes vb-mérkőzését a Sport1 csatornán és a Magyar Rádióban élőben élvezhetik az érdeklődők. A vb-program azonban csupán a csoportküzdelmek befejezéséig végleges. Hogy attól kezdve mely városokban és hány órakor rendezik meg a középdöntőket és a helyosztókat, arról később döntenek a szervezők – valószínűleg a hazai csapat szereplésének és a tévéközvetítések rendjének függvényében. Csupán az biztos, hogy a helyosztóknak a főváros ad otthont. A botrányos hiányosságok miatt – amelyek sok résztvevő és érdeklődő életét, programját, szállásrendelését és utazását bizonytalanná teszik – hasztalanul emelte fel a szavát több országos kézilabda-szövetség és az AIPS (a sportújságírók nemzetközi szervezete). Sem az IHF, sem a portugál szövetség nem tett rendet.

A csoportbeosztásról, a menetrendről, a magyar keret tagjairól, és egyéb érdekességekről Férfi világbajnokság, 2003 című összeállításunkban olvashat.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik