Roham Farkas vezérletével

SIMON JÓZSEFSIMON JÓZSEF
Vágólapra másolva!
2002.12.14. 22:09
Címkék
Koppenhága elővárosából, Helsingéből pénteken viszszabuszozott a magyar csapat a fővárostól mintegy 300 kilométerre fekvő Aarhusba, a helyosztók és az éremcsaták helyszínére, de aznap nem kellett edzenie, ezért szombatra, a délelőtti edzésre már kiheverte az újabb költözés minden nyűgét és fáradalmát. Némi örömet az szerzett játékosainknak, hogy ugyanabba a szállodába, sőt, ugyanazokba a szobákba térhetett vissza, ahol a múlt héten a csoportmérkőzései alatt lakott.
Mocsai Lajos és a csapatkapitány, Pádár Ildikó is próbálja segíteni a fiatalokat
Mocsai Lajos és a csapatkapitány, Pádár Ildikó is próbálja segíteni a fiatalokat
Mocsai Lajos és a csapatkapitány, Pádár Ildikó is próbálja segíteni a fiatalokat
Mocsai Lajos és a csapatkapitány, Pádár Ildikó is próbálja segíteni a fiatalokat
Mocsai Lajos és a csapatkapitány, Pádár Ildikó is próbálja segíteni a fiatalokat
Mocsai Lajos és a csapatkapitány, Pádár Ildikó is próbálja segíteni a fiatalokat
"Néhány lány azt mondta, már-már olyan érzése volt, mintha a saját ágyában aludt volna – mondta Vanyus Attila csapatvezető. – Az igazi lazítás viszont akkor következett, amikor rövid időre elengedte őket a kapitány Aarhus csillogó-villogó belvárosába.”
Az Eb műsorrendje miatt a magyarok programja tehát úgy alakult, hogy se pénteken, se szombaton nem kellett mérkőzniük, és ez a lazítás jól is jött a hét nap alatt lejátszott hat találkozó után. A boldogság netovábbja az lett volna, ha az Eb végén azt mondhatjuk, hogy tíz nap alatt nyolcszor kellett pályára lépniük – akkor ugyanis éremért küzdenének ezen a víkenden. Így viszont, hogy vasárnap az ötödik helyért Jugoszlávia lesz a vetélytársuk, az öszszegzésnél hét összecsapás alapján kell majd mérleget vonnia Mocsai Lajos szövetségi kapitánynak, a két évvel ezelőtti csapatát Eb-aranyig vezető mesternek.
A középdöntő csoportküzdelmeinek utolsó fordulójában a norvégoktól elszenvedett egygólos, hihetetlenül balszerencsés vereséget szombatra sem felejtette el a csapat, ám közel sem okozott neki akkora megrázkódtatást, mint az oroszok elleni példátlan mélyrepülés. Pálinger Katalin, a mérkőzés főhőse különösen a második félidőben remekelt, a norvégok legnagyobb ámulatára és bosszúságára halmozta a bravúrokat, és a sors fintora volt, hogy Katja Nyberg időn túli, a félpálya közeléből elvégzett szabaddobásába elképesztően balszerencsésen nyúlt bele, s a kezéből kicsorgó labda átdözögött a gólvonalon.
Társai és a csapat vezetői két nappal később is azzal vigasztalták a még kissé lehangolt, de a történteket nem tragédiaként átélő kapust, hogy ilyen bakit csak a legnagyobbak tudnak elkövetni. Ô a tőle megszokott szerény mosollyal az ajka szegletében hallgatta ezeket a szavakat, s – igen okosan! – azzal tette túl magát az eseten, hogy az égvilágon semmi sem múlott azon a gólon. Ugyanis a csoporton belüli végeredményt csupán a már sokszor emlegetett, hőn áhított, legalább nyolcgólos magyar győzelem változtatta volna meg. Erre pedig immár nem is szabad több szót vesztegetni, főleg ha belegondolunk, hogy északon zajlik a torna és a házigazda Dánia mellett Norvégiának is "illett” bekerülnie a négy közé. (Erre semmilyen bizonyíték sincs, és az egyéni megérzést csak az eddigi skandináv rendezésű világversenyek tapasztalata sugallja.)
Az érdeklődés középpontjában szombaton persze már a francia, a norvég, az orosz és a dán válogatott állt, hiszen az Eb legfényesebb napjain ők, vagyis az érmekért harcolók a főszereplők. Ám nekünk fontos volt az is, hogy a sokan még az elődöntők előtt is szívesen emlékeztek a norvégok ellen mozgékonyan, erőszakosan és a végjátékban különösen hatékonyan védekező Pigniczki, Siti és Görbicz teljesítményére. És ennél a kérdésnél azért is érdemes még egy keveset időzni, mert az öldöklő iramú csata jelentős részében a fiatal, húsz év körüli lányok vitték a prímét, s Pálinger mellett nekik köszönhette lelkesedésből, egymásért küzdésből jelesre vizsgázó csapatunk, hogy a lábát fájlaló, pihenő Farkas és a sérült Németh nélkül is megcibálta a vb-ezüstérmes bajuszát. A néha léleksorvasztó, máskor felemelő koppenhágai események és eredmények után viszont ismét egyértelműen pozitív lett a magyar válogatott kisugárzása, és
Elôdöntôk
Norvégia–Franciaország 21–16 (9–8) Aarhus, 3000 nézô. V: Migasz, Bravasz (görögök)
Góldobók: Larsen 3, Sandve 3, Hammerseng 3, Hilmo 3, Tuven 2, Rosenberg 2, Nyberg, Sorlie, Hundvin, Saettem, Harsaker, ill. Cano 4, Tervel 3, Parys 2, Castioni 2, Szabó, Pecqueux, Wendling, Ludwig, Moreau
Dánia–Oroszország 22–18 (8–11) Aarhus, 4200 nézô. V: Kékes Cs., Kékes P.
Góldobók: K. Andersen 7, Fruelund 6, Daugaard 5, Johansen 2, Vestergaard, Jensen, ill. Naukovics 7, Poltorackaja 4, Ignacsenko 2, Koltcsina 2,, Bodnyeva, Muravjeva, Turej
A 9. helyért: Románia–Csehország 19–17 (13–8)
Aarhusban még az agyrázkódása miatt gyengélkedő Németh is megpróbált ehhez minél többet hozzátenni. "Fegyelmezetten betartom az orvos utasításait, sokat pihenek – mondta az elődöntők napján –, aztán vasárnap majd meglátjuk. Talán az sem lehetetlen, hogy valamilyen módon segíthetek a lányoknak. De ez inkább csak vágy, mert bár javult az állapotom, de olykor szédülök, fáj a fejem, és ezért az edzéssel még szombaton sem próbálkozhattam. Pedig nagyon-nagyon szeretnék a többiek között lenni!”
Dr. Tállay András csapatorvos szerint vasárnap sem szerepelhet Németh. Viszont Farkasról szombaton az volt a legfrissebb és végre jó hír, hogy a fájós bokájának – amelyet Mocsai mester szerint mielőbb meg kellene műteni egy különleges lézeres módszerrel – jót tett a pihenő, és vasárnap ott lehet a Jugoszlávia elleni helyosztón. Az ő vezérletével képes lehet a bravúrra válogatottunk a vb-bronzérmes ellen, amely alighanem emlékszik a Farkastól kapott 14 gólra, amit három hete Párizsban lőtt neki a klasszis. "Javult a bokám, és úgy érzem, a jugoszlávok ellen szerepelhetek” – mondta a szombati taktikai gyakorláson Farkas.
"Farkas bokáját úgy kell kímélni, mint a hímes tojást, mert a szerbek főleg hatos védőfalat állítanak, s ennek az áttörésében neki fontos feladata lesz” – tájékoztatott az Aarhus-aréna melletti kis csarnokban tartott tréning után Mocsai Lajos. A szerb-montenegrói csapatról (lehet, hogy hamarosan – ha a két parlament megszavazza az alkotmánymódosítást – hivatalosan is így nevezik majd a két tagköztársaság legjobbjaiból összeválogatott együttest) annyit lehetett megtudni, hogy állítólag éppen a keretben tapasztalt nemzetiségi megkülönböztetések miatt esett ketté közvetlenül az Eb előtt. Marko Iszakovics szövetségi kapitánynak le kellett küzdenie öt bojkottal fenyegetőző tanítványa ellenállását. Ez a csoport ahhoz kötötte volna az Eb-szereplését, hogy az "elfelejtett” Kolakovics kerüljön vissza a keretbe, a csapatnak ellenszenves Rado Djuedjics szövetségi elnöknek pedig ne legyen köze a válogatotthoz, még a küldöttség vezetőjeként sem. A kapitány nem hagyta magát zsarolni. A lázadókkal közölte, ha nem játszanak a válogatottban, hív helyettük másokat. Ezzel megoldódni látszott a gond, ám az Eb-n is észlelhető a jugoszláv csapaton belüli megosztottság.
A hetedik helyet a győri Nitescu vezérletével fordulatos mérkőzésen szerezte meg Románia.
Az első elődöntőben a franciák Szabó Melinda remek védekező játékának köszönhetően a szünetig tartották magukat a szélsebesen rohanó, és fantasztikusan védekező norvégok ellen, akik között Tjugum kapus talán élete legjobb formájában védett. A 25. percben 7–8 volt az állás, vagyis vezettek a franciák, ám ettől kezdve 28 (!) percen át csak egy gólt lőttek (53. perc: 17–9).
A második elődöntőn – elismeréseként a korábbi három mérkőzésen nyújtott jó teljesítményének – a Kékes Csaba, Kékes Pál bírókettős működhetett közre. Az oroszok a halványabb kezdés (5–3) után felébredtek (5–9), és főleg Bogdanova kapus remekelt. A szünet után viszont fordult a kocka, és az önkívületben kézilabdázó dánok 13–13 után 20–14-re elhúztak. A zseniális Rantalának nem tudtak gólt lőni az oroszok, és a hajrában már ünnepelt az aarhusi csarnok. A magyar bírók hiba nélkül vezették a találkozót. Így létrejött az áhított északi döntő.

Visszapillantó
Zágrábban találkozott először a jugoszláv és a magyar válogatott, 1956. december 16-án és 8–8 volt végeredmény. Az eddigi mérleg magyar szempontból 31 győzelem, 11 döntetlen és 31 vereség. A 2000-es romániai Eb-n 33–33 volt a magyar–jugoszláv csoportmérkőzés végeredménye. Legutóbb a november végi párizsi tornán csapott össze a két csapat: a magyarok a félidőben 17–12-re vezettek, a végén pedig 33–29-re nyertek ebben az összeállításban: Sugár – Lovász 4, Németh 3, Siti E. 2, Pádár 1, Farkas 14, Kirsner 6. Cs: Pálinger, Pigniczki, Görbicz, Mehlmann 3, Kindl, Szrnka, Tóth.

Hangoló
A dél-tiroli női világbajnokság (2001) bronzmérkőzésén Jugoszlávia legyőzte Dániát, az aranycsatát pedig az oroszok nyerték meg a norvégok ellen. Ennek a négyesnek csak egy tagja – Jugoszlávia – cserélődött a négy között az idei Eb-n. A jugoszlávok a középdöntőben éppen őket legyőző, s ezzel a mostani éremküzdelmekhez csatlakozó Franciaországgal cseréltek helyet.Az egyéként több poszton megfiatalított jugoszláv csapat egyik legjobbja, a 33 éves Knezsevics három héttel az Eb előtt kéztörést szenvedett, de a tornára levetette a gipszet, és különleges rögzítéssel a kezén vállalta a játékot. Az együttes gólgyárosai Petrovics (6 mérkőzés/34 gól), Medved (6/28), Damjanac (6/26), Milanovics (6/25), Jovovics (6/21) és a valamennyi mérkőzésen végig csere nélkül játsszó Szavics (6/21). A kapusok Paplacko (eddig 36 százalékos eredményeséggel védett) és főleg Durics (45) is jó formában érkezett Dániába. A hétmétereseket Medved, Jovovics és Petrovics lövi – remekül.

A vasárnapi program
Az 5. helyért: MAGYARORSZÁG–Jugoszlávia, 12. A 3. helyért: Franciaország– Oroszország, 14.30. Döntő: Norvégia–Dánia, 17
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik