Még egy nap a dániai női Eb rajtjáig

B. A.B. A.
Vágólapra másolva!
2002.12.04. 21:31
Címkék
Címvédőként vág neki a dániai Eb-nek a magyar női válogatott, s a 2000-ben, Bukarestben kiharcolt aranyérem kötelez. Mindenki a bajnokot akarja legyőzni, a Mocsai-csapat ellen elért siker a legértékesebb. Ráadásul sorakoznak trónkövetelők. Gyanítható, hogy a dobogóra kerülésért is hatalmas harc várható. A 2002-es kontinensbajnokságról egy válogatott, mégpedig az a legjobb együttes kvalifikálja magát az athéni olimpiára, amely a 2003-as vb-n az első ötbe jutással nem szerez olimpiai részvételi jogot. Dániából az első három helyezett lehet ott selejtező nélkül jövőre a horvátországi vb-n. Sorozatunkban bemutatjuk az Eb magyar résztvevőit. Ma Németh Helgát, Görbicz Anitát és Vérten Orsolyát.
Névjegy
NÉMETH HELGA
Született: 1973. 08. 07., Nagykanizsa
Magassága/testsúlya: 177 cm/64 kg
Posztja: átlövô
Klubjai: Olajbányász SE, BHG SE, TFSE, Hypo NÖ, Dunaferr SE, Podravka Koprivnica, Cornexi-Alcoa
Nevelôedzôje: Uzsoki László
Edzôi: Fekete Béla, Giczi Miklós, Faludi Mihály, Berzsenyi Mária, Köstner Vilmos, Zsiga Gyula
Elsô válogatottsága: 1991. 03. 06., Pozsony (Cseh és Szlovák SZK, 22–18)
Válogatottsága/góljai: 135/471
Legjobb eredményei: olimpiai 3. (1996 Atlanta), vb-2. (1995), Eb-3. (1998), BEK-, KEK-gyôztes, osztrák és horvát bajnok, osztrák és Horvát Kupa-gyôztes
Névjegy
NÉMETH HELGA
Született: 1973. 08. 07., Nagykanizsa
Magassága/testsúlya: 177 cm/64 kg
Posztja: átlövô
Klubjai: Olajbányász SE, BHG SE, TFSE, Hypo NÖ, Dunaferr SE, Podravka Koprivnica, Cornexi-Alcoa
Nevelôedzôje: Uzsoki László
Edzôi: Fekete Béla, Giczi Miklós, Faludi Mihály, Berzsenyi Mária, Köstner Vilmos, Zsiga Gyula
Elsô válogatottsága: 1991. 03. 06., Pozsony (Cseh és Szlovák SZK, 22–18)
Válogatottsága/góljai: 135/471
Legjobb eredményei: olimpiai 3. (1996 Atlanta), vb-2. (1995), Eb-3. (1998), BEK-, KEK-gyôztes, osztrák és horvát bajnok, osztrák és Horvát Kupa-gyôztes
Visszatért fél évtized után

Volt idő, amikor a világ legtermészetesebb dolgának számított, hogy Németh Helga a válogatott keret tagja. A balkezes átlövőt átlagon jóval felüli tehetsége már fiatalon a világklasszisok szűk táborába emelte, aláírásáért versengtek a profi-klubok idehaza és külföldön. Ô volt az 1995-ös, közös magyar–osztrák világbajnokság egyik legnagyobb egyénisége. Aztán valami megváltozott, s a magyar együttes rendre nélküle vett részt a világversenyeken, mert időközben magyar állampolgár lett Radulovics Bojana, Helga pedig sokszor sérüléssel bajlódott. A visszatérés lehetősége először a Sydney olimpia után, a 2000-es Eb előtt vetődött fel, ám ekkor sem volt százszázalékos állapotban. De amikor már a legtöbben úgy vélték, hogy többé nem szerepel címeres mezben, megtörtént a "csoda”.
Mocsai Lajos szövetségi kapitány leült beszélgetni vele, s pillanatok alatt elhárultak a visszatérés elől az akadályok. A mester februárban kihirdetett keretében már ott volt, s a véletlen úgy hozta, hogy duplán is visszatérhetett, hiszen először áprilisban a németországi Neubrandenburgban megrendezett Weise-kupán játszott újra a válogatottban, ám itt Magyarország a B-csapatával szerepelt (európai kupakötelezettségük miatt hiányoztak a Fradi és a Győr játékosai). A fiatalodó csapatba gyorsan beilleszkedett, majd augusztusban a norvégok ellen már "hivatalosan” is visszatért.

Névjegy
GÖRBICZ ANITA
Született: 1983. 05. 13., Veszprém
Magassága/testsúlya: 175 cm/57 kg
Posztja: irányító
Klubjai: Gyôri Graboplast ETO KC
Nevelôedzôje: Róth Kálmán
Edzôi: Basák Zoltán, Konkoly Csaba, Horváth Lajos, Vura József
Elsô válogatottsága: 2002. 08. 23., Miskolc (Norvégia, 31–29)
Válogatottsága/góljai: 11/34
Legjobb eredményei: EHF-kupa-2., junior-vb-2.
Immár a pályán is nagykorú

A győri kézilabda-iskola immáron évek óta ontja a tehetségeket, így nem véletlen, hogy a Graboplast ETO KC nagyrészt saját erejére támaszkodva is folyamatosan harcban van a bajnoki érmekért. A Rába-parti városban tehát nem számít különleges attrakciónak, ha a felnőttegyüttes kap egy új tálentumot, ám Görbicz Anita felbukkanása még ebben a közegben is feltűnést keltett.
Alig múlt 17 éves, amikor Pigniczki Krisztina mellett egyre több játéklehetőséghez jutott irányítóként. Az ellenfelek is hamar észrevették, a nagy hírű lengyel Montex Lublin mestere például a két csapat sorsdöntő Bajnokok Ligája-selejtezőjén külön őrzőt állított a hivatalosan még jócskán fiatalkorú játékos mellé, mert azon az egy meccsen, amelyen "kémkedett” az ETO után, kiszúrta magának. Egyre több lehetőséghez jutott klubcsapatában, s amikor 2001 nyarán Pigniczki Dunaújvárosba igazolt, mindenkinek természetesnek tűnt, hogy az ő kezébe kerül a karmesteri pálca. Persze ekkoriban már hónapokkal túl volt a 18. születésnapján, úgyhogy megérett a felelősségre. A sportág berkein belül csak "Görbeként” ismert játékos az ETO elmúlt szezonban látott nagy menetelése közben vált végleg felnőtté, s augusztusban a világbajnoki ezüstérmes Norvégia ellen Mocsai Lajos is bedobta őt a mély vízbe. Innen már egyenes út vezetett Dániába, első felnőttvilágversenyére.
Igaz, átmenetileg még visszatérhet a fiatalabbak közé, hiszen kora alapján még ott lehet jövő nyáron Macedóniában a junior vb-n.

Névjegy
VÉRTEN ORSOLYA
Született: 1982. 07. 22., Budapest
Magassága/testsúlya: 170 cm/73 kg
Posztja: szélsô
Klubjai: Vasas SC, Gyôri Graboplast ETO KC
Nevelôedzôje: Gyömörey István
Edzôi: Palásti László, Papp György, Róth Kálmán, Zsiga Gyula, Köstner Vilmos, Vura József
Elsô válogatottsága: 2002. 11. 15., Gyôr (Horvátország, 28–30)
Válogatottsága/góljai: 2/4
Legjobb eredményei: EHF-kupa-2., junior-vb-2.
Egy emlékezetes beugrás

A győri balszélső, Vérten Orsolya az utolsó pillanatban került be az Eb-csapatba. A fiatal játékos előtt klubtársa, Kindl Gabriella ujjtörése miatt nyílt meg a Dániába vezető út.
Mocsai Lajos hosszú távon persze számított a játékosra, akit a szélen kívül a védekezésben is fontos részfeladatokkal bízhat meg. Így azonban kicsit hamarabb beleszagolhat a világversenyek légkörébe, s később még jól jöhet a most megszerezhető tapasztalat.
Eddigi életében (legalábbis az utóbbi bő egy évben) nagy szerepe volt a véletleneknek. Szerepelt a 2001-es magyarországi junior-vb-n ezüstérmet szerző csapatban, majd a nagy siker után visszatért csapatába, a Vasasba. A Fáy utcában azonban akkor már sokasodtak a gondok, s bár a piros-kékeknél fontos szerepe volt, a bizonytalan külső körülmények miatt nem érezte igazán jól magát. Ekkor kapta az EHF-kupában is menetelő győriek ajánlatát, méghozzá a 2001–2002-es bajnokság kellős közepén. Az ETO-ból a több játéklehetőség reményében elvágyódott a válogatott átlövő Prok Beatrix, a győrieknek viszont egy azonnal bevethető balszélsőre volt szükségük. Így nem volt nehéz egyezségre jutni, s Vérten már ott lehetett az EHF-kupa döntőjében. Következett a válogatottba szóló meghívó, amely még akkor is csodálatosnak tűnt, ha tudta, hogy a dániai Eb vélhetően még nem az ő tornája lesz. Kindl sérülése után azonban itt nagy a lehetőség az emlékezetes beugrásra.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik