Még öt nap a dániai női Eb rajtjáig

B. A.B. A.
Vágólapra másolva!
2002.11.30. 22:29
Címkék
Címvédőként vág neki a dániai Eb-nek a magyar női válogatott, s a 2000-ben, Bukarestben kiharcolt aranyérem kötelez. Mindenki a bajnokot akarja legyőzni, a Mo-csai-csapat ellen elért siker a legértékesebb, ráadásul sorakoznak trónkövetelők. Gyanítható, hogy a dobogóra kerülésért is hatalmas harc várható. A 2002-es kontinensbajnokságról egy válogatott, mégpedig az a legjobb együttes kvalifikálja magát az athéni olimpiára, amely a 2003-as vb-n az első ötbe jutással nem szerez olimpiai kvótát. Dániából az első három helyezett lehet ott selejtező nélkül jövőre a horvátországi vb-n. Sorozatunkban bemutatjuk az Eb magyar résztvevőit.
Egy nyelvet beszélnek

Névjegy

BALOGH BEATRIX
Született: 1974. 12.12, Kaposvár
Magasság/testsúly: 165cm/64 kg
Posztja: szélső
Klubjai: Csurgói KSK, TFSE, PMKC, Dunaferr SE, Hypo NÖ (osztrák)
Nevelőedző: Határ György, Kátai Ferenc, Kátai Ferencné
Edzői: Fekete Béla, Laurencz László, Tóth János, Zsiga Gyula, Kiss Szilárd, Jan Packa, Gyurka János
Első válogatottság: 1994 03. 05., Győr, (Izland, 31–16)
Vál/gól: 107/338
Legjobb eredmények: olimpiai 2. (2000, Sydney), vb 5. (1999) Eb 1. (2000), 3. (1998), BL, KEK, EHF-kupa, Szuperkupa-győztes, 3x magyar bajnok, 2xMK-győztes, 1x osztrák bajnok, 1x Osztrák Kupa-győztes
Balogh Bea a Dunaferr játékosaként mindent megnyert, amit klubszinten lehetséges, de szerette volna kipróbálni magát külföldön, és le is csapott rá a nyolcszoros BEK-győztes Hypo. "Nagyon szerettem a Dunaferrben játszani, mindig remek volt a hangulat, igazi baráti közösséget alkottunk. Magyarországon nem is igazoltam volna más klubba” – elevenítette fel a váltás körülményeit a fürge szélső.
Bár tavaly az olaszországi világbajnokságon nem remekelt a magyar válogatott Baloghra nem lehetett panasz, hiszen bekerült a torna álomcsapatába, s egész éves teljesítménye alapján a Nemzeti Sport őt választotta 2001-ben év női kézilabdázójának. Nagy álma, hogy a magyar válogatott Dániában visszakapaszkodjon az őt megillető helyre, azaz a dobogóra. "Olaszországban rosszul jött ki minden, nem volt olyan ember, aki a kritikus helyzeteken átsegítette volna a csapatot. Bízom benne, hogy az Európa-bajnokságon ismét lesz vezéregyéniségünk” – reménykedett.
A keret egyetlen idegenlégiósaként sem voltak gondjai a beilleszkedéssel, hiszen a társak többségét hosszú esztendők óta ismeri, s a magyar válogatottban egy nyelvet beszélnek a játékosok. S az Eb után (éremmel a nyakában) akkor sem lenne szomorú, ha ezúttal nem kerülne be az All Star csapatba.

A szélen sem jön zavarba

Névjegy

PIGNICZKI
KRISZTINA
Született: 1975.05.18., Makó
Magasság/testsúly: 171 cm/65 kg
Posztja: irányító
Klubjai: Szegedi ESK, Győri ETO KC, Dunaferr SE
Nevelôedzô: Mandl Gábor
Edzôi: Farkas József, Horváth Lajos, Róth Kálmán, Vura József, Kiss Szilárd
Elsô válogatottság: 1998. 03. 05., Sindelfingen (Németország 28–28)
Vál/gól: 79/147
Legjobb eredmények: olimpiai 2. (2000, Sydney), vb 5. (1999), Eb 1. (2000), 1x MK-győztes
Pigniczki Krisztina "hivatalosan” irányító, ám ez nem mindig igaz a magyar válogatottban. Sydneyben leginkább a balszélen jeleskedett, s a romániai Európa-bajnokságon előfordult, hogy a jobbszélen segítette ki a csapatot. Mocsai Lajos szövetségi kapitány már olyannyira elismeri a játékos ezen erényét, hogy a nagy tornákra rendre egy balszélsőt nevez – a másik Pigniczki, aki a hétköznapokon (azaz klubcsapatában) nem játszik ezen a poszton. Persze nem elsősorban ezért kihagyhatatlan az Európa-bajnoki címvédő válogatottból. ő a védekezés egyik alapembere, ha a kapitány nyitottabb formációban képzeli el a hátsó alakzatot, akkor kulcsszerep vár rá. De természetesen akkor sem jön zavarba a szakember, ha az irányító poszton van szüksége váltásra, hiszen ő mindig kéznél van. De a címeres mezben játszott meccseinek nagy részén főként a taktikai feladatok megoldásával volt az együttes hasznára.
"Nagyon jó, hogy több poszton is számít rám a kapitány. Dicsőség bekerülni a válogatottba, s ilyenkor csak arra koncentrálok, hogy megoldjam a feladatot” – mondta a Jolly Joker szerepkörhöz jól alkalmazkodó játékos.
A hatalmas tehetségnek tartott kézilabdázó Csongrád megyéből került a Dunántúlra, s bár Győrben nagyon jól érezte magát, 2001 nyarán úgy érezte, eljött a váltás ideje. A Kiss Szilárd irányította Dunaferrben is alapember, bár első nekifutásra nem érte el dunaújvárosi társaival azt a titkolt célját, amelyért váltott, hiszen a Dunaferr lecsúszott a bajnoki aranyról. Így az éremgyűjteménye legfényesebb darabja a 2000-es Eb-arany.

Újonc kontinensbajnok

Névjegy

SITI ESZTER
Született: 1977. 11. 12., Nagykanizsa
Magasság/testsúly: 171 cm/64 kg
Posztja: irányító
Klubjai: Nagykanizsai Olajbányász, Vasas, Herz-FTC, Vác, Herz-FTC
Nevelőedző: Dávid Sándor
Edzői: Deregi László, Czirjék János, Hajnal József, Páll Tibor, Németh András
Első válogatottság: 2000. 11. 22., Tatabánya (Szlovákia 28–28)
Vál/gól: 40/101
Legjobb eredmények: Eb 1. (2000), BL 2., 4x magyar bajnok, 3x MK-győztes
Amikor Siti Eszterből élvonalbeli játékos lett, a Siti név már bejáratott volt a honi kézilabdában. Nővére, Bea ugyanis már túl volt több nagy sikeren. Sokan úgy gondolták, hogy a testvérek hamarosan egy csapatban riogatják majd az ellenfeleket. Nem így lett, s a testvérek mindössze a válogatottban – a 2000-es Eb-n és a tavalyi vb-n – játszottak egy csapatban. "Azonos poszton szerepelünk Beával, így nem biztos, hogy szerencsés lenne, ha egy klubban játszanánk” – mondta Eszter, akinek az útja nem volt kikövezve a sikerig. Sokat kellett tennie azért, hogy a BL-döntős Fradi és a magyar válogatott játékmestere lehessen. Hiába volt fiatalon a Herz-FTC játékosa, ott Kökény Beatrix tartotta kezében a karmesteri pálcát. A "kis” Sitinek minél több játéklehetőség kellett, hogy fejlődhessen, így került kölcsönbe a Fradi akkori fiókcsapatának számító Vácba. A Duna-parti kisvárosban megerősödött, s a mikor visszakerült a Fradiba, fokozatosan vette át legendás elődjétől az irányító posztot. Ha úgy hozta a helyzet, csak védekezett, ha kellett, játszott átlövőt, s természetesen dirigálta is a csapatot – méghozzá egyre jobban. Válogatott karrierje sem nevezhető lassúnak és sikertelennek, hiszen még egy hónapja sem vislete a címeres mezt, amikor Európa-bajnok lett. Azóta pedig elképzelhetetlen nélküle Mocsai csapata. Eszter Dániában sem akarja a dobogós helynél alább adni.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik