A világ legjobbjai – például a háromszoros Tour de France-győztes szlovén Tadej Pogacar vagy a kétszeres Tour-bajnok dán Jonas Vingegaard – által is használt, jelenleg legális, ám erősen vitatott módszer, miszerint a magassági viszonyok szimulálására és az oxigénszállításért felelős vörösvértestek befolyásolására CO-t lélegeznek be orvosilag ellenőrzött körülmények között. A tavalyi Tour során az Escape Collective internetes szaklap fedte fel, hogy legalább három csapat használta az amúgy halálos gázt.
„Az UCI egyértelműen arra kéri a csapatokat és a versenyzőket, hogy ne folyamodjanak rendszeresen szén-monoxid inhalációhoz. Csak a CO egyszeri belélegzése lenne elfogadható, ellenőrzött orvosi környezetben. Az UCI hivatalosan is kéri, hogy a WADA foglaljon állást e módszer sportolók általi használatával kapcsolatban” – áll a szervezet sajtóközleményében, amelyet a kétnapos nizzai szeminárium után fogalmaztak meg.
Iker García Alday professzor, testmozgási élettani kutató szerint a szén-monoxid precíz, azaz pontosan kiszámolt dózisú belélegzése javíthatja a sportteljesítményt, de nagyobb dózisokban végzetes is lehet. Ezért is érvelnek úgy többen, hogy inkább ellenjavalt, ugyanis az ismételt CO-használat mesterséges hipoxiát (oxigénhiányos állapotot) okozhat.
Pogacar és Vingegaard elismerte, hogy orvosi felügyelet mellett alkalmazza ezt a módszert.
„Ez egy olyan eszköz, amellyel tesztelhető, miként reagál a tested a magassági viszonyokra” – jegyezte meg Pogacar, aki elmondta azt is, hogy kéthetente vett részt ilyen teszten.
A világ élvonalához tartozó nyolc csapatot és 385 bringást tömörítő szervezet (MPCC) határozottan ellenzi a szén-monoxid használatát. Kritikusok szerint a CO-inhaláció akár rejtett doppingolásnak is minősülhet, ugyanakkor vannak olyan orvosok, akik támogatják, mert szerintük pontos vérelemzést tesz lehetővé.
Az UCI reméli, hogy a WADA egységes álláspontot alakít ki az új módszerrel kapcsolatban. A végső döntés a következő hónapokban várható.