Az immár a France Football és az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) közös díjának számító Aranylabdára szavazóknak szóló sorvezető hangsúlyos része volt, hogy a fair playt is számításba kell venni az adott játékosnál. Sokak meggyőződése, hogy ezért nem kaphatta meg az Aranylabdát Vinícius Júnior, a Real Madrid mindenkivel szájkaratézó, tenyérbemászó viselkedésű brazil csatára – viszont akkor mégis hogyan kaphatta meg ugyanezen a gálán a legjobb kapusnak járó Lev Jasin-díjat Emiliano Martínez?!
Emlékezhetünk mindenekelőtt a 2022-es világbajnoki döntő utáni cselekedetére. Miután a hosszabbítás utolsó percében kivédte lábbal Randal Kolo Muani közeli ziccerét (talán a vb-döntők történetének legnagyobb kapusbravúrját bemutatva), majd megnyerte Argentínának a tizenegyespárbajt, világbajnok lett és a torna kapusa, az utóbbiért járó Aranykesztyűt átvéve a pódiumon gusztustalan, obszcén gesztust tett a díjjal a francia szurkolók felé. A katari királyi család mögötte álló tagjának rezzenéstelen, mégis kifejező arcára minden oda volt írva: „Ez volna az a bizonyos nyugati kultúra?”
Született: 1992. szeptember 2., Mar del Plata |
De nem kell 2022-es példáért visszanyúlni – a mostani díj a 2023–2024-es teljesítményéért járt, s ebben az időszakban sem tudott kibújni a bőréből. Idén szeptember elején a Chile ellen 3–0-ra megnyert világbajnoki selejtezőn hasonló obszcén mozdulatot tett a Copa América-trófeával, mint a vb-döntő után, majd néhány nappal később, a Kolumbiában 2–1-re elveszített meccs lefújása után megütött egy operatőrt. „Egyből pofon vágott – mondta Jhonny Jackson, az operatőr az RCN Deportesnek. – Dühös vagyok, nagyon dühös. Dolgoztam, akárcsak ő. Ő játszott, én pedig a kamerámmal dolgoztam.” Ezt már a FIFA sem hagyta szó nélkül, két mérkőzésre eltiltotta a kapust.
Leszámítva e megmagyarázhatatlan cselekedeteket, a Dibu becenéven is ismert kapus zseniális labdarúgó. Azon kevés argentin játékos egyike, aki alig játszott hazájában. Az Independientében nevelkedett egy ideig, de kevéssel a 17. születésnapja után, 2009-ben Európába csábította az Arsenal (a munkavállalói engedélyt végül csak 2010-ben tudta elintézni neki). Az „ágyúsoknál” is mutatkozott be a felnőttek között 2012-ben, és azóta folyamatosan Angliában játszik, leszámítva egy rövid kölcsönidőszakot a spanyol Getafénál.
Tulajdonképpen kilenc évet töltött az Arsenal kötelékében, de csak 15 bajnoki mérkőzés, hat FA-kupa- és hét Ligakupa-találkozó, továbbá kilenc nemzetközi kupameccs jutott neki. Folyamatosan kölcsönadták első, másod- vagy harmadosztályú kluboknak az Oxford Unitedtől a Rotherham Uniteden át a Readingig. Amikor visszavették a klubhoz, többnyire a két lengyel, Wojciech Szczesny és Lukasz Fabianski, továbbá a kolumbiai David Ospina és a cseh Petr Cech cseréje volt. Annak ellenére nem tudta jó ideig sehol megvetni a lábát, hogy amikor lehetőséget kapott, ösztönös, reflexszerű védéseivel mindenhol hamar a szurkolók kedvencévé vált.
Hat kölcsönadás után az áttörés a pandémia első évében, 2020 júniusában következett el. Bernd Leno megsérült az Arsenal Brighton elleni meccsén, Martínez pedig a 2016–2017-es idény óta először lépett pályára a Premier League-ben. Agyba-főbe dicsérték a szakértők, a klublegenda, Ian Wright pedig „zseninek” nevezte, és azt kérdezte: hol rejtegette eddig ezt a kapust az Arsenal? Augusztus 1-jén Martínezt a Chelsea elleni FA-kupa-döntőben a kezdőcsapatba jelölte Mikel Arteta vezetőedző, az argentin pedig fontos védésekkel segítette az Arsenalt története 14. FA-kupa-győzelméhez. A trófea felemelése közben sírva fakadt örömében. Majd augusztus 29-én ismét főszereplője lett egy sikernek, a Liverpool elleni 2020-as Community Shieldet tizenegyesekkel nyerte meg az Arsenal. És amikor megindult a találgatás, hogy Bernd Leno felépülése után vissza kell-e majd ülnie a cserepadra, Martínez kerek perec kijelentette: vagy első számú kapus lesz, vagy végleg távozik.
Utóbbi történt: 2020. szeptember 16-án az Aston Villához szerződött 17.4 millió fontért. Egy olyan klubhoz, amely épphogy benn maradt a Premier League-ben tizenhetedikként, egy ponttal előzve meg csak a már kieső Bournemoutht. Azóta viszont – köszönhetően az argentin kapus nagyszerű teljesítményének is – legutóbb már negyedik lett a bivalyerős Premier League-ben, és immár a Bajnokok Ligájában vitézkedik a birminghami egyesület, idén ősszel legyőzte a Bayern Münchent is.
Az Aston Villánál töltött első idényében 15 kapott gól nélküli összecsapást produkált, s azonnal beállította a klubrekordot a PL-ben, amely addig Brad Friedel nevéhez fűződött. Amikor pedig 2023 áprilisában a 100. Premier League-meccsén a 34. kapott gól nélküli mérkőzését zárta a Chelsea elleni 2–0-val, csúcsot állított fel – száz bajnoki meccsen senkinek sem maradt ilyen sokszor érintetlen a hálója.
Már az Arsenalban bizonyította, hogy nagy mestere a tizenegyesek hárításának, így a Villában játszott első mérkőzésén stílszerűen rögtön védett is egy büntetőt. Ezt a képességét az argentin válogatottban is számtalanszor kamatoztatta már. Viszonylag későn, csak 2021-ben, 29 évesen lett először válogatott – ám három év alatt mindent bepótolt. Kezdve a 2021-es Copa América-diadallal, amelyet a nagy rivális brazilok szent helyén, a riói Maracana stadionban ünnepeltek az argentinok, éppen a házigazda ellen. Lionel Messi akkor nyert először felnőtt tornát (az olimpiát ne számítsuk ide) hazája válogatottjával. Sőt, ha úgy tetszik, Messi nem nyert semmit a nemzeti csapattal Emiliano Martínez nélkül, Katarban is együtt lettek világbajnokok. A 2021-es Copán egy tizenegyespárbajt nyert meg Martínez (Kolumbia ellen az elődöntőben), a vb-n kettőt is (a Hollandia elleni negyeddöntőt és a franciák elleni döntőt). Az idei, Egyesült Államokban rendezett Copa Américán pedig az ecuadori játékosok sem tudták legyőzni a negyeddöntő tizenegyespárbajában. Ez kimondottan az ő műfaja: az előző Európa-konferencialiga-idény negyeddöntőjében a Lille ellenit is megnyerte. Kevesebb mint 70 százalékban találnak be neki a büntetőpontról. Kijelenthetjük, a tizenegyeseknél mutatkozik meg a legtisztább valójában az Emiliano Martínez-jelenség: miközben zseniálisan véd, a legidegesítőbben viselkedik, agresszívan zavarja minden létező módon a rúgót. Egy Manchester United elleni bajnokin Bruno Fernandesnek a lövés előtt még odaszólt: „Ha már Cristiano Ronaldo nem merte elvállalni, te is jó leszel.”
Fernandes hibázott is… Ha úgy tetszik, mentális hadviselést alkalmaz, de úgy is lehet mondani, egyszerűen csak ilyen tapló. Ő már csak ilyen, így kell szeretnünk. Vagy elfogadnunk.
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2024. november 23-i lapszámában jelent meg)