Kajak-kenu: a magyarok a vb legeredményesebbjei között

Vágólapra másolva!
2018.08.27. 10:46
Az éremtáblázaton Németország mögött második helyezett magyar válogatott végzett az élen az összetett pontversenyben, azaz az érmek mellett a legtöbb negyedik, ötödik és hatodik helyezést gyűjtötte a portugáliai Montemor-o-Velhóban vasárnap zárult kajak-kenu világbajnokságon. Emellett női kajakban is Magyarország lett a legjobb.

Ez nem is csoda, ugyanis utóbbi szakágban 500 méteren mind a három olimpiai számot a mieink nyerték: Kozák Danuta egyesben, Kárász Annával párosban, majd Medveczky Erikával és Bodonyi Dórával kiegészülve négyesben is diadalmaskodott. További két 500-as olimpiai számban volt még magyar dobogós: Balla Virág és Takács Kincső kenu kettesben lett második, a Tótka Sándor, Dudás Miklós, Molnár Péter, Kuli István összeállítású egység a kajak négyesek versenyében harmadik.

Hüttner Csaba szövetségi kapitány ezzel együtt nem teljesen elégedett, a kilenc megszerzett érem ugyanis kicsit elmaradt a várakozásaitól, és ismét nem sikerült minden szakágban érmet gyűjteni, ahogy azt remélte.

„Összességében jól teljesített a válogatott, de természetesen van hiányérzetem – értékelt a szakember. – A férfi kenu szakágban nem sikerült az érem, és Balla Virág kétszáz egyes szereplése is lehetett volna jobb. Sajnálom Kopasz Bálint ezer egyesét és Birkás Balázs kétszáz egyesét is, mindketten közel voltak ahhoz, hogy dobogóra állhassanak.”

Két másik olimpiai számban, férfi K–2 és C–2 1000 méteren a magyar egységnek még a döntőbe sem sikerült magát beverekednie.

„Át kell értékelnünk ezt a két számot. Meg kell találnunk azt az egységet, amely tényleg akarja is a sikert, mint a lányok, akik mindent, de mindent odatettek. Ez olyan sportág, amelyben akarni kell a sikert, és annak érdekében mindent meg is kell tenni. Mindkét számban össze kell hoznunk egy ütőképes párost, amely képes lesz megszerezni a kvótát a tokiói játékokra” – mondta ezzel kapcsolatban Hüttner Csaba.

A kapitány ugyanakkor szuperlatívuszokban beszélt a szülési szabadsága után három arannyal, maximális teljesítménnyel visszatérő Kozák Danutáról, aki szerinte bizonyította, hogy ő az első számú versenyző a női kajakos mezőnyben.

„A sikerei értékét csak növeli, hogy az új-zélandi Lisa Carringtonnal kellett felvennie a versenyt, aki kirobbanó formában érkezett erre a világbajnokságra. Danutára mindig lehet számítani, ő a világ legjobb női kajakosa” – jelentette ki.

Szerinte a női kenusok is sokat léptek előre az elmúlt évhez képest, ha így folytatják tovább, Tokióban éremesélyesként szállhatnak vízre. Hüttner kiemelte azt is, hogy a férfi kajak négyes az idén mindegyik világversenyről – két világkupáról, Eb-ről és vb-ről – dobogósként tért-tér haza, így ebben a számban megvan az alap a folytatáshoz.

A szakember a vb kellemes meglepetései között említette a kajakos Nádas Bence 500 méteren szerzett bronzérmét, és kiemelte a Balaska Márk, Birkás Balázs duót, amely remek versenyzéssel megvédte világbajnoki címét K–2 200 méteren.

„Jóval erősebb mezőnyben tudtak most győzni, és bizonyították, hogy lehet rájuk számítani, bármilyen helyzetben ki tudják hozni magukból, ami bennük van” – fogalmazott a szövetségi kapitány.

Összegezve a tapasztalatokat, Hüttner Csaba azt mondta: bár három versenyszám kivételével mindegyik döntőben volt magyar hajó a vb-n, dolgozni kell azon, hogy a lyukas számokban, illetve a gyengébben teljesítő férfi kenuban megtalálják a megfelelő, eredményes egységeket.

Jövőre Szegeden rendezik a gyorsasági kajak-kenu világbajnokságot, amely ráadásul a legjelentősebb kvalifikációs versenye lesz a 2020-as tokiói olimpiának.

A KAJAK-KENU VB ÉREMTÁBLÁZATÁNAK ÉLCSOPORTJA
Arany Ezüst Bronz Összes
1. Németország 7 4 2 13
2. MAGYARORSZÁG 6 1 2 9
3. Oroszország 3 3 5 11
4. Fehéroroszország 3 2 3 8
5. Kanada 3 1 4
6. Brazília 2 1 3
7. Portugália 2 2
8. Új-Zéland 1 4 5
9. Spanyolország 1 3 1 5
10. Csehország 1 1 2 4
11. Nagy-Britannia 1 1 2
12. Lengyelország 3 3 6

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik