Már csak három nap és megkezdődik a divízió-1-es világbajnokság. Négy éven belül harmadszor ad otthont hazánk az eseménynek, nem csoda hát, ha a Pat Cortina vezette magyar válogatott nagyon készül arra, hogy a 2002-es székesfehérvári és dunaújvárosi, valamint a 2003-as budapesti vb után most Debrecenben is helytálljon. Annál is inkább, mert idén az elmúlt időszak legkiegyensúlyozottabb mezőnye jött össze. A rajtig hátralévő időben bemutatjuk a magyar együttes ellenfeleit, természetesen szólunk a mieinkről, s a legfrissebb hírekről is beszámolunk. Harmadikként a papíron leggyengébbnek tartott kínai válogatottat mutatjuk be.
Peterdi (fehér mezben) a három évvel ezelôtti vb-n már okozott kellemetlen perceket a kínai védelemnek – remélhetôleg most sem lesz másként (Fotó: Meggyesi Bálint)
Peterdi (fehér mezben) a három évvel ezelôtti vb-n már okozott kellemetlen perceket a kínai védelemnek – remélhetôleg most sem lesz másként (Fotó: Meggyesi Bálint)
Másfél évtizeddel ezelőtt még óriási csatákat vívott egymással a magyar és a kínai válogatott, ám azóta nagyot fordult a világ: míg a divízió-2 és a divízió-1 között ingázó ázsiai együttes nagyjából ugyanazon a szinten maradt, mint volt a kilencvenes évek első felében, addig a magyar hoki látványos fejlődésen ment keresztül, s immár stabilan a divízió-1 élmezőnyéhez tartozik. A kínaiak két esztendőnyi kitérő után jutottak ismét fel, s őszintén szólva óriási meglepetésnek számítana, ha a debreceni torna nem csak átmeneti fellángolást jelentene számukra, hiszen talán nincs olyan szakember, vagy szurkoló, aki nem őket jelölné meg, mint biztos kiesőt.
Igaz ez még akkor is, ha apróbb figyelmeztető jelek miatt mindenképpen komolyan kell venni az ázsiai alakulatot. Ezek közül a legutolsó és talán a legmarkánsabb a tavaly őszi olimpiai selejtező volt, ahol ugyan a házigazda norvégok és a magyarok mögött, a szerbeket megelőzve csak a harmadik helyet szerezték meg, de a mieink például csak kínkeservesen, 4-3-ra tudták legyőzni Vang Kuo-cseng együttesét. Amelynek egyébként erőssége lehet az ismeretlensége: az évenkénti egy, legfeljebb két világversenyt leszámítva a kínai válogatottat sehol nem lehet látni játszani, így igazából felkészülni is rendkívül nehéz belőle. A csapat szakvezetésének az összeszokottság hiányát sem kell áthidalnia, ugyanis az együttes gyakorlatilag két nagy bázisra, Harpinra és Csicsiharra épül, azaz egymást kiválóan ismerő játékosok alkotják a keretet. Ezzel azonban ki is merült mindaz, amire a kínaiak építhetnek, mert ha a játéktudást, a taktikai és technikai felkészültséget nézzük, akkor mindenképpen a hatcsapatos mezőny a hatodik helyére kívánkozik a gárda. Mindent összevetve tehát óriási meglepetésnek számítana, ha a két ázsiai alakulat közül a gyengébb pontot, netán pontokat tudna elcsípni Debrecenben, s nemcsak átszállójegyet váltott volna a divízió-1 mezőnyébe: reálisan nézve a kínaiak sokkal inkább a csodában, mintsem a bennmaradásban bízhatnak.
Világranglista-helyezés: 28.
A kínai válogatott programja Április 17., 16:30: Kína-Japán Április 18., 13:00: Kína-Lengyelország Április 20., 20:00: Magyarország-Kína Április 22., 13:00: Kína-Norvégia Április 23., 16:30: Kína-Nagy-Britannia