Három gól a szünetig: a spanyolok nagyon simán megverték Modricékat

2024.06.15. 17:43
Álvaro Morata (jobbra) szerezte meg a vezetést a spanyoloknak (Fotó: Getty Images)
Spanyolország–Horvátország mérkőzéssel kezdődött meg a játék a labdarúgó Európa-bajnokság B-csoportjában szombat kora este: a spanyolok az első félidőben három gólt szereztek, és simán, 3–0-ra megnyerték a berlini meccset.

EURÓPA-BAJNOKSÁG, NÉMETORSZÁG
CSOPORTKÖR, 1. FORDULÓ
B-CSOPORT
SPANYOLORSZÁG–HORVÁTORSZÁG 3–0 (3–0)
Berlin, Olimpiai Stadion, 68 844 néző. Vezette: Michael Oliver (Stuart Burt, Dan Cook) – angolok
SPANYOLORSZÁG: Simón − Carvajal, Le Normand, Nacho, Cucurella − Pedri (Dani Olmo, 59.), Rodri (Zubimendi, 87.), Fabián Ruiz − Yamal (Ferran Torres, 86.), Morata (Oyarzabal, 67.), N. Williams (Merino, 68.). Szövetségi kapitány: Luis de la Fuente
HORVÁTORSZÁG: Livakovic − Stanisic, Sutalo, Pongracic, Gvardiol − Modric (Mario Pasalic, 65.), Brozovic, Kovacic (Sucic, 65.) – Majer, Budimir (Perisic, 56.), Kramaric (Petkovic, 72.). Szövetségi kapitány: Zlatko Dalic
Gólszerző: Morata (29.), Fabián Ruiz (32.), Carvajal (45+2.)
Sárga lap: Rodri (78.)

A MÉRKŐZÉST PERCRŐL PERCRE KÖVETŐ TUDÓSÍTÁSUNKAT IDE KATTINTVA OLVASHATJA EL!

ALIGHANEM SOKAN VOLTAK úgy vele, ha csak feleannyi izgalmat hoz majd a spanyol és a horvát válogatott szombati mérkőzése, mint az előző Európa-bajnokságon játszott ütközetük, érdemes lesz megnézni a B-csoport rangadóját! Három évvel ezelőtt a két csapat Koppenhágában csapott össze a kieséses szakaszban, és a 20. percben sokan nem hittek a szemüknek: Pedri a saját térfeléről, a kezdőkör magasságából adott haza, a labda elment Unai Simón kapus lába alatt, és a jobb alsó sarokban kötött ki. Az öngól nem törte meg a spanyol játékosokat, a szünetig egyenlítettek, a második félidőben fordítottak, és még hat perccel a rendes játékidő letelte előtt is két góllal vezettek, csakhogy Horvátország a 90+2. percben hosszabbításra mentette a meccset. A ráadásban Álvaro Morata és Mikel Oyarzabal is betalált, Spanyolország 5–3-ra nyert, egészen az elődöntőig jutott, ott azonban 1–1 után tizenegyesekkel elbukta a későbbi győztes Olaszország elleni párharcot.

Ezúttal a hetedik percig kellett várni az első, kaput eltaláló lövésre, Dominic Livakovicnak nem okozott problémát a spanyol válogatott színeiben korábban már hat Európa-bajnoki gólt jegyző (és ezzel csúcstartó) Álvaro Morata próbálkozásának hatástalanítása. Az első húsz percet látva az volt az ember érzése, a labdarúgók mindkét oldalon a biztonságra törekednek, kevés kockázatot vállalnak, nem minden áron győzni akarnak, hanem sokkal inkább a vereséget elkerülni. Persze ahol egyik oldalon a legendás Luka Modric a karmester, a másikon pedig olyan kreatív futballisták szerepelnek, mint a már említett Pedri vagy az Eb-k történetének legfiatalabb játékosa, a 17. életévét július 13-án betöltő Lamine Yamal, ott bármikor történhet valami − és történt is. A főszerepet a PSG középpályása, Fabián Ruiz vállalta magára: előbb zseniális átadással ugratta ki Álvaro Moratát, aki a harmadik Európa-bajnokságán is betalált, majd ő maga bombázott a horvát kapu bal alsó sarkába, miután lövőhelyzetet teremtett magának Luka Modric mellett.

Bő fél óra alatt kétgólos előnyt harcolt ki Spanyolország, ugyanakkor Marcelo Brozovic és Josko Gvardiol is szépíthetett volna, ám kimaradtak a lehetőségek, és ez sokba került. Már az első félidő hosszabbításánál jártunk, amikor Barcelona üdvöskéje, Lamine Yamal megvillant, ballal tanárian tekert középre a jobb oldalról, Daniel Carvajal pedig bevetődve, jobb lábbal megszerezte csapata harmadik gólját. A Real Madrid 32 éves védőjének nem akármilyen idénye van, spanyol bajnok és Bajnokok Ligája-győztes lett, a legrangosabb európai kupasorozat döntőjében nagyszerű fejessel szerzett vezetést a Dortmund ellen 2–0-ra megnyert meccsen, tizennégy nappal később pedig a kontinenstornán is feliratkozott a gólszerzők közé!

Nehezen volt hihető, hogy Horvátország innen fel tud állni, mi több, ha Dominik Livakovic nem védi nagy bravúrral Lamine Yamal ballábas lövését, tovább nőhetett volna a különbség. A horvát együttes próbált életjelet adni, Josip Stanisic közeli lövésébe Marc Cucurella önfeláldozóan dobta bele magát, majd Ante Budimir fejese után védett Unai Simón – nem akart összejönni a szépítés. Mindenki tisztában lehetett vele, a jó rajt meghatározhatja a folytatást, ám nem szabad elfelejteni: 2021-ben Spanyolország és Horvátország sem tudott győzelemmel rajtolni (előbbi Svédországgal játszott 0–0-t, utóbbi Angliától kapott ki 1–0-ra), csoportmásodikként mégis mindkettő továbblépett, más kérdés, hogy a torna végül egyik oldalon sem hozott katarzist. A szombati találkozóról talán még annyit érdemes tudni, hogy a hajrában Bruno Petkovic büntetőt rontott, és bár a kipattanó után a hálóba talált, a játékvezető nem adta meg a gólt, mivel a tizenegyes elvégzésénél idő előtt a tizenhatoson belülre lépett a „gólpasszt” adó Ivan Perisic.

Rangadónak indult a mérkőzés, sima spanyol győzelem lett belőle. 3–0

SPANYOLORSZÁG
Kapusok: 1 – David Raya (Arsenal – Anglia), 13 – Álex Remiro (Real Sociedad), 23 – Unai Simón (Athletic Bilbao)
Védők: 2 – Dani Carvajal (Real Madrid), 24 – Marc Cucurella (Chelsea – Anglia), 12 – Álex Grimaldo (Bayer Leverkusen – Németország), 14 – Aymeric Laporte (Al-Naszr – Szaúd-Arábia), 3 – Robin Le Normand (Real Sociedad), 4 – Nacho (Real Madrid), 22 – Jesús Navas (Sevilla), 5 – Dani Vivian (Athletic Bilbao)
Középpályások: 16 – Rodri (Manchester City – Anglia), 18 – Martín Zubimendi (Real Sociedad), 6 – Mikel Merino (Real Sociedad), 8 – Fabián Ruiz (Paris Saint-Germain – Franciaország), 20 – Pedri (FC Barcelona), 25 – Fermín López (FC Barcelona), 15 – Álex Baena (Villarreal)
Támadók: 9 – Joselu (Real Madrid), 7 – Álvaro Morata (Atlético Madrid), 10 – Dani Olmo (RB Leipzig – Németország), 21 – Mikel Oyarzabal (Real Sociedad), 26 – Ayoze Pérez (Real Betis), 11 – Ferran Torres (FC Barcelona), 17 – Nico Williams (Athletic Bilbao), 19 – Lamine Yamal (FC Barcelona)
Szövetségi kapitány: Luis de la Fuente

HORVÁTORSZÁG
Kapusok: 1 – Dominik Livakovic (Fenerbahce – Törökország), 23 – Ivica Ivusic (Pafosz – Ciprus), 12 – Nediljko Labrovic (Rijeka)
Védők: 21 – Domagoj Vida (AEK Athén – Görögország), 22 – Josip Juranovic (Union Berlin – Németország), 4 – Josko Gvardiol (Manchester City – Anglia), 19 – Borna Sosa (Ajax – Hollandia), 2 – Josip Stanisic (Bayer Leverkusen – Németország), 6 – Josip Sutalo (Ajax – Hollandia), 5 – Martin Erlic (Sassuolo – Olaszország), 3 – Marin Pongracic (Lecce – Olaszország)
Középpályások: 10 – Luka Modric (Real Madrid – Spanyolország), 8 – Mateo Kovacic (Manchester City – Anglia), 11 – Marcelo Brozovic (Al-Naszr – Szaúd-Arábia), 15 – Mario Pasalic (Atalanta – Olaszország), 13 – Nikola Vlasic (Torino – Olaszország), 7 – Lovro Majer (Wolfsburg – Németország), 18 – Luka Ivanusec (Feyenoord – Hollandia), 25 – Luka Sucic (RB Salzburg – Ausztria), 26 – Martin Baturina (Dinamo Zagreb)
Támadók: 14 – Ivan Perisic (Hajduk Split), 9 – Andrej Kramaric (Hoffenheim – Németország), 17 – Bruno Petkovic (Dinamo Zagreb), 20 – Marko Pjaca (Rijeka), 16 – Ante Budimir (Osasuna – Spanyolország), 24 – Marco Pasalic (Rijeka)
Szövetségi kapitány: Zlatko Dalic