Hiába álltak fel a lengyelek, a végén a svédek örülhettek

VÉGH JÁNOS (összefoglaló), HARMATH ÁKOS (percről percre)VÉGH JÁNOS (összefoglaló), HARMATH ÁKOS (percről percre)
2021.06.23. 19:53
Nem sokkal a vége előtt húzták be a mérkőzést a svédek (Fotó: AFP)
A labdarúgó Európa-bajnokság E-csoportjának 3. fordulójában Svédország 3–2-re legyőzte Lengyelországot, ezzel a svédek megnyerték a csoportot, a lengyelek kiestek a tornáról.

Minden idők második leggyorsabb Eb-góljával, 81 másodperccel a kezdőrúgást követően szerezte meg a vezetést Svédország Lengyelország ellen, amikor Alexander Isak és Emil Forsberg megbolondította a lengyel védelmet, majd az RB Leipzig támadója 10 méterről a bal alsó sarokba lőtt. 1–0

Paulo Sousa csapatának egy esélye maradt a továbbjutásra: ha legyőzi a svédeket, így a lengyeleknek nem volt más választásuk: igyekeztek nagy nyomást helyezni ellenfelükre az egyenlítés érdekében.

Az áhított lengyel gól hamar meg is születhetett volna: a 17. percben szögletből jobbról érkezett be a labda, Lewandowski ötméteres fejesét Olsen a felső lécre ütötte, a labda visszapattant a Bayern csillagához, aki – ezúttal még közelebbről – ismét a kapufát találta el, ezután pedig a svéd védelem tisztázni tudott.

Az ezt követő időszak lengyel mezőnyfölényt, ám kevés lövést hozott, majd a második félidő elején jött egy villámgyors svéd kontratámadás: Kulusevski hagyott ott mindenkit a jobb oldalon, majd a tizenhatoson belül lekészítette a labdát az érkező Emil Forsbergnek, aki 15 méterről bevette a bal alsó sarkot! 2–0

A svédek egy rövid ideig már úgy érezhették, a zsebükben van a találkozó, ám Robert Lewandowski két perc alatt reagált a svéd találatra – ráadásul egy igen látványos góllal: a lengyel klasszis a tizenhatos bal oldalára betörve csavart a bal felsőbe. 2–1

A szépítő gól felpörgette a lengyeleket, akik tovább harcoltak a győzelem megszerzése érdekében, a 84. percben pedig megszületett az egyenlítő találat: a bal oldalról érkező beadásnál Swierczok okozott zavart mozgásával a svéd védelemben, amelynek tagjai üresen hagyták Lewandowskit, aki nyolc méterről nem hibázott. 2–2

A lengyelek közel jártak a győzelemhez is, ám a hosszabbításban a svédek szereztek győztes gólt: Kulusevski ugratta ki a tizenhatoson belül Viktor Claessont, aki rávezette Szczesnyre a labdát, majd miután a kapus kivetődött, a kapuba pöccintett – a találat Svédországnak csoportgyőzelmet, Lengyelországnak utolsó helyet és Eb-búcsút ért. 3–2

EURÓPA-BAJNOKSÁG, CSOPORTKÖR
3. FORDULÓ
E-CSOPORT
SVÉDORSZÁG–LENGYELORSZÁG 3–2 (1–0)
Szentpétervár,
Kresztovszkij Stadion, 14 252 néző. Vezette: Michael Oliver (angol)
Svédország:
R. Olsen – Lustig (Krafth, 68.), Lindelöf, Danielson, Augustinsson – S. Larsson, Ekdal, K. Olsson, Forsberg (Claesson, 78.) – Quaison (Kulusevski, 55.), Isak (M. Berg, 68.). Szövetségi kapitány: Jan Andersson
Lengyelország:
Szczesny – Bereszynski, Glik, Bednarek – Krychowiak (Placheta, 78.), Klich (Kozlowski, 73.) – Józwiak (Swierczok, 61.), Swiderski, Zielinski, Puchacz (Frankowski, a szünetben) – Lewandowski. Szövetségi kapitány: Paulo Sousa
Gólszerző:
Forsberg (2., 59.), Claesson (90+4.), ill. Lewandowski (61., 84.)

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

A csoport másik mérkőzésén:
Szlovákia–Spanyolország 0–5 (Dúbravka 30. – öngól, Laporte 45+3., Sarabia 56., F. Torres 67., Kucka 71. – öngól)

SVÉDORSZÁG

KAPUSOK: 1 – Robin Olsen (Everton – Anglia), 12 – Karl-Johan Johnsson (Köbenhavn – Dánia), 23 – Kristoffer Nordfeldt (Genclerbirligi – Törökország)
VÉDŐK: 2 – Mikael Lustig (AIK), 3 – Victor Lindelöf (Manchester United – Anglia), 4 – Andreas Granqvist (Helsingborg), 5 – Pierre Bengtsson (Vejle – Dánia), 6 – Ludwig Augustinsson (Werder Bremen – Németország), 14 – Filip Helander (Rangers – Skócia), 16 – Emil Krafth (Newcastle United – Anglia), 18 – Pontus Jansson (Brentford – Anglia), 24 – Marcus Danielson (Talien Pro – Kína)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 7 – Sebastian Larsson (AIK), 8 – Albin Ekdal (Sampdoria – Olaszország), 10 – Emil Forsberg (RB Leipzig – Németország), 13 – Gustav Svensson (Kuangcsou City FC – Kína), 15 – Ken Sema (Watford – Anglia), 17 – Viktor Claesson (FK Krasznodar – Oroszország), 19 – Mattias Svanberg (Bologna – Olaszország), 20 – Kristoffer Olsson (FK Krasznodar – Oroszország), 21 – Dejan Kulusevski (Juventus – Olaszország), 26 – Jens Cajuste (Midtjylland – Dánia), 22 – Robin Quaison (Mainz – Németország)
TÁMADÓK: 9 – Marcus Berg (FK Krasznodar – Oroszország), 11 – Alexander Isak (Real Sociedad – Spanyolország), 25 – Jordan Larsson (Szpartak Moszkva – Oroszország)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Janne Andersson

LENGYELORSZÁG – VÉGLEGES KERET (25 fő)
KAPUSOK:
22 – Lukasz Fabianski (West Ham United – Anglia), 1 – Wojciech Szczesny (Juventus – Olaszország), 12 – Lukasz Skorupski (Bologna – Olaszország)
VÉDŐK: 5 – Jan Bednarek (Southampton – Anglia), 18 – Bartosz Bereszynski (Sampdoria – Olaszország), 3 – Pawel Dawidowicz (Hellas Verona – Olaszország), 15 – Kamil Glik (Benevento – Olaszország), 25 – Michal Helik (Barnsley – Anglia), 4 – Tomasz Kedziora (Dinamo Kijev – Ukrajna), 2 – Kamil Piatkowski (Raków Czestochowa), 26 – Tymoteusz Puchacz (Lech Poznan), 13 – Maciej Rybus (Lokomotiv Moszkva – Oroszország)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 19 – Przemyslaw Frankowski (Chicago Fire – Egyesült Államok), 21 – Kamil Józwiak (Derby County – Anglia), 14 – Mateusz Klich (Leeds United – Anglia), 6 – Kacper Kozlowski (Pogon Szczecin), 10 – Grzegorz Krychowiak (Lokomotiv Moszkva – Oroszország), 8 – Karol Linetty (Torino – Olaszország), 16 – Jakub Moder (Brighton – Anglia), 17 – Przemyslaw Placheta (Norwich City – Anglia), 20 – Piotr Zielinski (Napoli – Olaszország)
TÁMADÓK: 23 – Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – Németország), 9 – Robert Lewandowski (Bayern München – Németország), 11 – Karol Swiderski (PAOK – Görögország), 24 – Jakub Swierczok (Piast Gliwice)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Paulo Sousa (portugál)