Csehország• Görögország • Lengyelország • Oroszország |
CSEHORSZÁG (a szerdai ellenfél: Írország, idegenben)
Akár a kétségbeesés jeleként is értékelhetnénk Michal Bílek szövetségi kapitány döntését, mely szerint a sérült Tomás Rosicky helyettesítésére a veterán Jirí Stajnert hívta be az írek elleni szerdai találkozóra, csakhogy érdemes emlékeztetni: Bílek a kerethirdetéskor azzal indokolta a 35 éves játékos mellőzését, hogy rajta már igazán nincs mit kipróbálni, minden előzetes méricskélés nélkül is számíthat a nyári lengyelországi utazásra.
Merthogy Stajner kiváló formának örvend, a hétvégén például az ő két góljával nyert csapata, a cseh listavezető Spartát egyre vérmesebb reményekkel üldöző Liberec. Amúgy a keret ismerős arcokból áll – egyedül Frantisek Rajtoral, a plzeni jobbhátvéd újonc –, a hangulat a sérülések (Tomás Necid, Zdenek Pospech) ellenére remek, amin Bílek kapitány szerint egy dublini vereség sem változtatna.
GÖRÖGORSZÁG (a szerdai ellenfél: Belgium, hazai pályán)
„Előbb a taktika, aztán a technikai képzettség” – hirdette meg válogatási preferenciáját Fernando Santos, a görögök portugál szövetségi kapitánya, ami, ha felidézzük a 2004-es görög Európa-bajnoki diadalt, egyáltalán nem meglepő. Nem egészen kétéves regnálása alatt Santos 55 játékosnak küldött meghívót, úgyhogy a 23-as keret kialakítása nem lesz könnyű – legalábbis ezt jósolta a minap az egyik törzstag, a gólzsák Theofanisz Gekasz.
A belgák elleni iraklióni meccs is hozhat újat: Oresztisz Karnezisz, a Panathinaikosz kapusa például első válogatottságában reménykedik, Kosztasz Fortunisz, a Kaiserslautern 19 éves középpályása is sok felfedezendő értéket rejt, sőt felkeltette a kapitány érdeklődését Jannisz Maniatisz is, aki klubjában, az Olympiakoszban jobbhátvéd létére újabban védekező középpályásként csillogtatja erényeit.
LENGYELORSZÁG (a szerdai ellenfél: Portugália, hazai pályán)
Franciszek Smuda szövetségi kapitány büszkén állítja, Eb-csapata kialakult, már csak apróbb simítások vannak hátra. Például a szerdai tapasztalatok alapján el lehet majd dönteni, hogy érdemes-e építeni a hosszú sérülés után újra beválogatott Sebastian Boenischre és a több mint egy év után újra csatasorba szólított támadóra, Ireniusz Jelenre?
Utóbbi alig-alig jut játéklehetőséghez a francia bajnokcsapatban, a Lille-ben, ennek ellenére minden vágya az, hogy ő legyen az első labdarúgó, aki gólt szerez a varsói Nemzeti Stadionban. Erre alighanem mások is pályáznak szerda este a portugálok elleni mérkőzésen: például a német bajnok Dortmund lengyel hármasának tagjai, Jakub Blaszczykowski, Robert Lewandowski és Lukasz Piszczek, továbbá a Bordeaux-ban futballozó, francia születésű Ludovic Obraniak.
Elsőre nevetségesnek tűnhet, mégsem jelentéktelen mozzanat, hogyan osztoznak majd a fenti dicsőségen. Elemzők ugyanis éppen a csapatszellem sebezhetőségében, a krónikus taktikai konfúzióban vélik megtalálni a magyarázatát annak, hogy a néhány évtizede oly sikeres lengyel válogatott csupán a 70. helyen szerénykedik a világranglistán.
OROSZORSZÁG (a szerdai ellenfél: Dánia, idegenben)
Dick Advocaat szövetségi kapitány csupán egy újoncot hívott meg keretébe – ez az egy Dmitrij Kombarov, a Szpartak Moszkva középpályása. Az élet aztán úgy hozta, hogy a holland szakembernek mélyebb kísérletezésbe kell bonyolódnia Koppenhágában, hiszen Igor Akinfejev után a másik tapasztalt kapus, Vjacseszlav Malafejev is sérültet jelentett.
Utóbbi helyére Szergej Rizskov kapott meghívót, neki és Vlagyimir Gabulovnak most lehetősége nyílik stabilizálnia helyét a keretben. Amúgy a legénység jó hangulatban készül, táplálja a derűlátást az utolsó őszi meccset sérülés miatt kihagyó Roman Pavljucsenko visszatérése is. A támadó egyébként úgy véli, a rendkívül egységes dán csapat ellen igazi jellempróba vár rájuk.
A meccs egyik nagy kérdése, játszik-e, és ha igen, mennyit és főleg hogyan Andrej Arsavin, aki nemrégiben nem éppen díszlépésben tért haza oly ígéretesen induló angliai légióskodásából.
Dánia • Hollandia • Németország • Portugália |
DÁNIA (a szerdai ellenfél: Oroszország, hazai pályán)
Thomas Sörensen 100. válogatott mérkőzését vívja, ő lesz elődje, Peter Schmeichel után a második kapus, illetve a nyolcadik labdarúgó, aki Dániában eléri e mérföldkövet – vagyis bizonyos értelemben ünnepi lesz a szerda este Koppenhágában. Amúgy Morten Olsen szövetségi kapitány nincs különösebben kísérletező kedvében, jobbára kipróbált harcosaival igyekszik Eb-hangulatot modellezni – ezért is választott olyan ellenfelet, amelyik szintén ott lesz a nagy nyári seregszemlén.
HOLLANDIA (a szerdai ellenfél: Anglia, idegenben)
Hamisítatlan holland futballt ígér Bert van Marwijk szövetségi kapitány, függetlenül attól, legnagyobb csillagai közül végül hányan lesznek ott ma este a Wembley gyepszőnyegén. Rafael van der Vaart bizonyosan hiányzik, hiszen bokasérülés miatt kikerült a keretből, jó eséllyel játszik viszont a két gólgyáros, Robin van Persie és Klaas-Jan Huntelaar.
Ott van a keretben Arjen Robben is, ám ha valaki miatt indokoltan aggódnak a narancsosok, az éppen ő. A Bayern München ékessége bevallotta, nap mint nap fájdalmak gyötrik, és ha „az adrenalin át is segíti a legnehezebb pillanatokon”, egyelőre korántsem állíthatja magáról, hogy százszázalékos állapotban van.
Még ha egy Robben-kaliberű karaktert nehéz is pótolni, a holland választék elég bőséges ahhoz, hogy akár szerda este felragyogjon egy új csillag. Több játéklehetőséghez juthat például Kevin Strootman és Georginho Wijnaldum, valamint áteshet az első bevetésen a két ifjú újonc, Ola John (Twente) és Luciano Narsingh (Heerenveen).
NÉMETORSZÁG (a szerdai ellenfél: Franciaország, hazai pályán)
Százszázalékosan teljesített selejtezősorozat, valamint kiadós hollandverés (3–0) a legutóbbi két tétel a német válogatott mérlegében, s bár megalapozott önbizalomnak nincs híján a legénység, most kaphat még egy dózist, ha 1987 óta először sikerül legyőznie Franciaországot.
Noha a sérültek listája terjedelmes (Philipp Lahm, Per Mertesacker, Bastian Schweinsteiger, Mario Götze, Lukas Podolski), Joachim Löw kapitánynak semmi oka az ijedtségre. Először is ugrásra készen vár a bizonyításai lehetőségre Marco Reus és Andre Schürrle, másodsorban az egész világ csodálatát kivívó csapatában így is olyan csillagok maradtak, mint Mesut Özil, akinek szájából egyáltalán nem hangzik hiteltelenül az, amit a brémai meccs apropóján elmondott:
„Olyan képességek birtokában vagyunk, amelyek bármelyik csapat legyőzéséhez elegendők és amelyek révén megnyerhetjük az Európa-bajnokságot is.”
PORTUGÁLIA (a szerdai ellenfél: Lengyelország, idegenben)
Paulo Bento szövetségi kapitány elsősorban a harci szellem erősítésére, a pótselejtező megnyerésével megacélozódó önbizalom további ápolására kívánja felhasználni a mai varsói mérkőzést. No meg arra, hogy megnézze, mire képes a tavalyi U20-as világbajnokságon ezüstérmes korosztályos válogatott egyik húzóembere, Nelson Oliveira.
A Benfica szárnyát bontogató támadója először kaphat bizonyítási lehetőséget a nagyok között, és valószínűleg megmutathatja magát a francia Toulouse egyszeres válogatott védője, Paulo Machado is. Carlos Martins és Silvestre Varela sérülés miatt nincs ott Cristiano Ronaldóék között, akik a varsói meccsen viselik először új idegenbeli mezüket.
Horvátország • Írország • Olaszország • Spanyolország |
OLASZORSZÁG (az ellenfél: Egyesült Államok, hazai pályán)
Giuseppe Rossi és Antonio di Natale sérülés, Antonio Cassano betegség miatt hiányzik az olasz támadósorból, ám Cesare Prandelli szövetségi kapitány e kellemetlen helyzetben sem engedett elveiből: nevelő célzattal bizony kihagyta keretéből a klubjában összeszedett eltiltását töltő Mario Balotellit és Pablo Osvaldót.
Az előállt helyzet viszont lehetőséget kínál Prandellinek arra, hogy tesztelje a szerinte mozgékonysága révén sok lehetőséget rejtő Alessandro Matri, Sebastian Giovinco támadó kettőst, és esetleg bevesse a Roma ifjú reménységét, Fabio Borinit is.
Mivel a kapitány szokatlan módon már kedd este kihirdette kezdőcsapatát, tudni lehet azt is, hogy életében először Angelo Ogbonna, a Torino védője is a gyepen hallgathatja a squadra azzurra tiszteletére szóló himnuszt.
A kezdő tizenegy egyébként így fest: Buffon – Maggio, Barzagli, Ogbonna, Criscito – Marchisio, Pirlo, Nocerino – Thiago Motta – Matri, Giovinco. Ez egyben azt is jelenti, hogy Gianluigi Buffon megvívja 113. válogatott meccsét, ezzel megelőzi a legendás Dino Zoffot, és már csak két mezőnyjátékos, Paolo Maldini (126) és Fabio Cannavaro (136) lesz előtte az olasz örökranglistán.
SPANYOLORSZÁG (az ellenfél: Venezuela, hazai pályán)
Bár a világbajnoki és az Európa-bajnoki trófeát senki sem csente el tőle, a nemzetközi szaksajtó értékelése szerint a verhetetlenség mítosza már nem lengi körül Vicente del Bosque csapatát. Való igaz, az elmúlt időszakban érték kellemetlen meglepetések a „vörös fúriát” (ilyen volt például a Costa Rica elleni 2–2).
Most megint egy olyan besorolású ellenfél (Venezuela) következik, amelyiknek játékosai életük élményeként gondolnának vissza egy szerda esti győzelemre. Del Bosque szerint ugyanakkor éppen ilyen az ideális ellenfél, elvégre feljövőben van, stílusos futballt játszik és a fent említett módon éhes a sikerre.
A spanyoloknak elsősorban a csatársorban vannak megoldandó problémáik: Pedro sérülések miatt formája ingadozó, David Villa a lábtörése miatt ingadozni sincs módja, Fernando Torres meg formán kívül van. Az élet úgy hozta, hogy egyszerre kaphat bizonyítási lehetőséget a válogatottnál 2007 óta mellőzött, annak idején serdülőként éppen Del Bosque által a Realhoz vitt Roberto Soldado (Valencia), valamint a nagyok között korábban még egyszer sem számításba vett 19 éves Iker Muniain (Bilbao).
HORVÁTORSZÁG (a szerdai ellenfél: Svédország, hazai pályán)
A horvátok mérlege kedvező a szerdai ellenféllel szemben, mégsem az önbizalom-növelés érdekében választották Svédországot – hogyan is tehették volna, amikor Slaven Bilic szövetségi kapitány Európa tíz legjobb csapata közé sorolja a sárga-kékeket?! Bilic nem is kísérletezik különösebben, fontos emberei készenlétben állnak, ráadásul a játékosok többsége a klubjában is állandó játéklehetőséget élvez.
ÍRORSZÁG (a szerdai ellenfél: Csehország, hazai pályán)
Giovanni Trapattoni fejében már megvan a 23-as keret, nem meglepő módon a kezdőcsapat összeállításakor mindenekelőtt a kvalifikációt kiharcoló játékosokra épít. Mindazonáltal bekövetkezhetnek sérülések – hangsúlyozta a novemberben szerződést hosszabbító veterán olasz tréner –, ezért igyekszik tesztelni néhány fiatalt is.
A csehek ellen például James McCleant (Sunderland) és Shane Duffyt (Everton), akik annak idején Észak-Írország korosztályos válogatottjaiban léptek pályára, ám felnőttként a Köztársaság csapatát részesítik előnyben – a tűzkeresztségen szerdán eshetnek át.
Robbie Keane csapatkapitány mindenesetre máris figyelmeztetett mindenkit: nagy fegyvertény a döntős szereplés kiharcolása, de ha valakin a megelégedettség jeleit véli felfedezni, azt személyesen nyeli le keresztben.
Anglia • Franciaország • Svédország • Ukrajna |
ANGLIA (a szerdai ellenfél: Hollandia, hazai pályán)
Két oka is van annak, miért bír a szokásosnál nagyobb jelentőséggel az eredmény a szerdai londoni felkészülési mérkőzésen. Az ellenfél évtizedes rivális (Hollandia), míg a kormányrúdnál olyan szakember áll, akinek megbízatása csak erre a meccsre szól, ám akinek ambíciója minimum a nyári Európa-bajnokságig kitartana.
Fabio Capello váratlan lemondása sokkolta Angliát, ám a helyére az U-válogatottól beugró Stuart Pearce szerint nincs ok az aggodalomra, szükségtelen elhalászni Harry Redknappet a Tottenham kispadjáról, hiszen ő a megfelelő ember a feladatra.
A vizsgára éppenséggel nem panaszkodhat: Wayne Rooney és Darren Bent kényszerű távollétében a hamvasnak is nevezhető Danny Welbeck, Daniel Sturridge, Fraizer Campbell trióból kell hatékony támadóegységet kovácsolnia.
Aztán ott van a „háromoroszlánosoknál” újabban kabinetkérdésnek számító kapitányválasztás. Pearce szerda délig nem jelentette be, ki viseli a szalagot a sérült, megtépázott tekintélyű John Terry helyett. Bár sokan a válogatottba több mint egy év után visszatérő Steven Gerrardra tippeltek, Pearce inkább Scott Parkert, a Tottenham rutinos játékosát választotta. Magyarázhatjuk így is: a döntés saját, sikere alátámaszthatja Pearce kapitányi rátermettségét.
FRANCIAORSZÁG (a szerdai ellenfél: Németország, idegenben)
Akárcsak az ellenfél németektől, a franciáktól is hiányoznak fontos játékosok, de esetükben ez nem részletkérdés, hiszen Laurent Blanc csapata koránt sincs kész, Karim Benzema és Loic Remy jelenléte igencsak kívánatos lenne az egységesítés szempontjából.
Nincs más választás, ez a munkafolyamat most az említett duó nélkül zajlik, ellenben részese lehet az újonc középpályás, a marseille-i Morgan Amalfitano és az örökifjú Tottenham-támadó, a most éppen egészséges és tettvággyal teli Louis Saha.
A brémai mérkőzés alkalmából megszületett egy fontos döntés is: a posztért szintén versenyben lévő Éric Abidalt és Philippe Mexest „megelőzve” a kapus Hugo Lloris lesz a csapatkapitány a nyári Európa-bajnokságon.
Ami pedig a várható kudarcot, a németek ellen 1987 óta tartó veretlenség (négy győzelem, egy döntetlen) esetleges elveszítését illeti, Blanc amondó: az eredményes felkészülés érdekében akkor tehetik a legtöbbet, ha a lehető legerősebb rivális ellen méretik meg magukat.
SVÉDORSZÁG (a szerdai ellenfél: Horvátország, idegenben)
A magyar csoportból továbbjutó svédek számára nem a legszerencsésebben alakultak a zágrábi meccset megelőző napok: edzésen megsérült Daniel Majstorovic és John Guidetti. A súlyos térdsérülést szenvedő, 34 éves Majstorovic számára az Európa-bajnoki szereplés ugrott, a védő pillanatnyilag csupán annyit ígér biztosra, hogy nem vonul vissza.
Guidetti sérülése nem súlyos, ha minden igaz, Eric Hamrén szövetségi kapitány végül be is veti a horvátok ellen. Sokan a körmüket rágva várják a pillanatot, hiszen a 19 éves Guidetti – aki a Manchester City-kölcsönjátékosaként jelenleg a Feyenoord szurkolóit boldogítja – 16 holland bajnokin 18 gólt szerzett a szezonban, és a svéd korosztályos válogatottbeli mérlege (24 meccs, 17 gól) is lenyűgöző.
„Minden körülötte örvénylik, de előbb-utóbb törvényszerűen falakba ütközik majd. Velem is ez történt. Akkor kell megmutatni az embernek, hogy képes visszakapaszkodni a csúcsra.” Megfontolandó útravaló a svéd csapatkapitánytól. Úgy hívják, Zlatan Ibrahimovic.
UKRAJNA (a szerdai ellenfél: Izrael, idegenben)
Oleg Blohin szövetségi kapitány még ma is kedvtelve emlegeti a németek elleni novemberi 3–3-as döntetlent, egyrészt mint kapitányi korszaka egyik legjobb mérkőzését, másrészt mint bizonyítékot arra, hogy az ukrán nemzeti csapat házigazdához méltó, eredményes teljesítményt nyúlt majd a nyári Európa-bajnokságon.
Ehhez persze a játékosoknak is a maximumot kell nyújtaniuk. Sérülés miatt Dmitro Csihrinszkij és Andrij Sevcsenko ezt szerdán Izraelben nem teheti meg, míg a doppingoláson ért és két évre eltiltott kapus, Olekszandr Ribka talán egy életre kiesett Blohin kegyeiből. S vannak néhányan, akik felett ott lebeg Damoklész kardja: a két jó nevű támadótól, Andrij Voronintól és Artyom Milevszkijtől sokkal többet vár a kapitány.
„Nekik a vezéreink közé kellene tartozniuk, de egyelőre messze elmaradnak az igényektől. Ha ez nem változik, könnyen kimaradhatnak az Eb-keretből. Én ugyanis nem a neveket nézem, és senkit sem hívok be a két szép szeméért sem” – fogalmazott a kapitány. Hangos és mozgalmas lesz az este Petah Tikvában.