Sousa El-továbbjutást ünnepelhet a Maccabi Tel-Avivval

2013.12.12. 21:07
Maccabi-mámor: Paulo Sousa és csapata továbbjutott csoportjából (Fotó: Reuters, archív)
Az angol Wigan és a holland PSV is elvérzett veresége miatt az Európa-liga csoportkörének utolsó fordulójában. Paulo Sousa és a Maccabi Tel-Aviv viszont továbbjutott az egyenes kieséses szakaszba.

A-CSOPORT

A St. Gallen, Swansea, Valencia, Kubany Krasznodar kvartettnek sikerült két, egyaránt gól nélküli első félidőt hoznia, a végén is csak három gól esett: a St. Gallen a Swansea ellen aratott szép győzelmet, a Valencia pedig hiába vezetett, nem tudta bedarálni a Kubany Krasznodart. A Valencia mögött a Swansea jutott tovább.

A-CSOPORT
Valencia–Kubany Krasznodar 1–1 (Paco Alcácer 67., ill. Melgarejo 84.)
St. Gallen–Swansea City 1–0 (Mathys 80.)

A CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Valencia 6 4 1 1 12–7 +5 13
2. Swansea City 6 2 2 2 6–4 +2 8
3. Kubany Krasznodar 6 1 3 2 7–7 0 6
4. St. Gallen 6 2 0 4 6–13 –7 6

B-CSOPORT

Egyetlen eldöntendő kérdés maradt ebben a négyesben: a PSV és a Csornomorec Odessza ki-ki meccset vívott a második helyért Eindhovenben. A hollandoknak egy döntetlen is elég lett volna a továbbjutáshoz, de nyerni akartak, és az első félidőben többet is támadtak a vezetés megszerzése érdekében. Az ukránok nem rohantak előre, türelmük pedig kifizetődött, az 59. percben Franck Dja Djédjé 14 méterről bólintott Zoet kapujába. A PSV mindent elkövetett az egyenlítésért, de sehogy sem jött össze a gól, így a mérkőzést tíz emberrel befejező Csornomorec elefántcsontparti csatára a legjobb 32 közé fejelte az ukránokat.

A csoport másik, már tét nélküli mérkőzésén a biztos csoportelső bolgár Ludogorec Abalo és Bezjak góljával 2–1-re nyert a mindössze egyetlen szerzett ponttal a kvartett utolsó helyén végző Dinamo Zagreb otthonában.

B-CSOPORT
Dinamo Zagreb–Ludogorec Razgrad 1–2 (Cop 45., ill. Dani Abalo 28., Bezjak 72.)
PSV Eindhoven–Csornomorec Odessza 0–1 (Dja Djedje 59.)

1. Ludogorec Razgrad 6 5 1 0 11–2 +9 16
2. Csornomorec Odessza 6 3 1 2 6–6 0 10
3. PSV 6 2 1 3 4–5 –1 7
4. Dinamo Zagreb 6 0 1 5 3–11 –8 1

C-CSOPORT

Gulácsi Péter és csapata, a Red Bull Salzburg és az Esbjerg is a csoportelsőség megszerzéséért lépett pályára. A mérkőzést az osztrákok kezdték jobban, már a 19. percben előnyhöz jutottak Sadio Mané révén. Habár a dánok a szünet után veszélyesebbé váltak, gólt ezen a napon csak a hazaiak szereztek. Az 58. percben előbb Kevin Kampl volt eredményes, majd öt percre rá ismét Mané talált az ellenfél kapujába. A Salzburg győzelmével százszázalékos teljesítménnyel nyerte meg csoportját!

A másik mérkőzésen hiába szerezte meg fél óra után a vezetést hazai közönsége előtt a Standard Liege, az Elfsborg tíz percre rá máris egyenlített, majd a második félidő első percében a vezetést is megszerezte. A vendég svédek azonban nem álltak le, és az 52. percben Mikkel Beckmann révén már harmadik találatuknak örülhettek. A folytatásban újabb gól már nem született, így a két kieső mérkőzésén a vendégek búcsúzhattak boldogabban az Európa-ligától.

C-CSOPORT
Salzburg–Esbjerg 3–0 (Mané 19., 63., Berisha 58.)
Standard Liege–Elfsborg 1–3 (Mbombo 31., ill. L. Nilsson 41., 46., Beckmann 52.)

1. Salzburg 6 6 0 0 15–3 +12 18
2. Esbjerg 6 4 0 2 8–8 0 12
3. Elfsborg 6 1 1 4 5–10 –5 4
4. Standard Liege 6 0 1 5 6–13 –7 1

D-CSOPORT

A D-csoportban a Wigan Jordi Gómez büntetőjével a 41. percben vezetést szerzett Mariborban, hogy aztán két perc alatt romba döntse, amit addig felépített: Chris McCannt kiállította a bíró, Dejan Mezga meg belőtte a szabálytalanság miatt megítélt tizenegyest, így az angolok – akiknek nyerniük kellett továbbjutási reményeik megőrzéséhez – vakargathatták a fejüket. Azt követően meg pláne, hogy az 59. percben Zeljko Filipovic kilőtte a fölsőt – a remek találat után a Laticsnek már kettő kellett volna. A létszám később, Mertelj kiállítása után kiegyenlítődött, ám a Maribor nyert – és így az első szlovén csapat lett, amely le tudta győzni angol ellenfelét európai kupamérkőzésen.

A csoportot valósággal lelépő Rubin Kazany (az orosz csapat jutott tovább elsőként az összes, csoportkörben érdekelt gárda közül) győzelemmel folytatta menetelését, a tatárföldiek mögött a Maribor ment tovább.

D-CSOPORT
Zulte Waregem–Rubin Kazany 0–2 (Natho 79. – 11-esből, Rondón 85.)
Maribor–Wigan 2–1 (Mezga 43. – 11-esből, Filipovic 59., ill. Jordi Gómez 41. – 11-esből)

1. Rubin Kazany 6 4 2 0 14–4 +10 14
2. Maribor 6 2 1 3 9–12 –3 7
3. Zulte Waregem 6 2 1 3 4–10 –6 7
4. Wigan 6 1 2 3 6–7 –1 5

E-CSOPORT

A Fiorentina–Dnipro mérkőzésen nem a legjobb tizenegyeikkel kezdtek a már továbbjutott, most a csoportelsőségért megvívó felek. A „lilák” néhány alapemberüket pihentették, a több sérültet is nélkülöző ukránok pedig már téli rendes szabadságukra eresztették brazil légiósaikat – ennek ellenére a mérkőzés elején előnybe kerültek a vendégek, Jevhen Konopljanka remek egyéni megmozdulása után. Az olaszok nagy erőkkel rohamoztak ezt követően, és még a szünet előtt egyenlíteni tudtak Joaquín révén. A fordulást követően is a firenzeiek támadtak többet, egy szép átlövéssel végül Juan Cuadrado meg is szerezte számukra a győzelmet jelentő találatot.

A csoport másik mérkőzésén az első öt körben egy pontot szerző románok és a kettőig jutott portugálok a harmadik helyért mérkőztek meg. Mindkét csapat bátran próbálkozott a gólszerzéssel, negyvenszer lőttek a kapu felé a játékosok, de a mennyiség nem csapott át minőségbe, a találkozó gól nélküli döntetlenre végződött, a Pacos Ferreira lett a csoportharmadik.

E-CSOPORT
Pandurii–Pacos Ferreira 0–0
Fiorentina–Dnipro Dnipropetrovszk 2–1 (Joaquín 42., Cuadrado 77., ill. Konopljanka 13.)

1. Fiorentina 6 5 1 0 12–3 +9 16
2. Dnipro 6 4 0 2 11–5 +6 12
3. Pacos Ferreira 6 0 3 3 1–8 –7 3
4. Pandurii 6 0 2 4 3–11 –8 2

F-CSOPORT

Az APOEL csak úgy szerezhette volna meg a csoport második helyét, ha nyer Frankfurtban, a Maccabi Tel-Aviv pedig otthon kikap a Bordeaux-tól. Nos, a kettőből egyik sem valósult meg. Az Eintracht a negyedik hazai meccsén is győzött az Európa-liga mostani kiírásában, az elefántcsontparti Constant Djakpa előbb gólpasszt adott (Stephan Schröcknek), majd maga is betalált, kialakítva a 2–0-s végeredményt.

A Paulo Sousa által irányított Maccabi egy tizenegyessel múlta felül a Bordeaux-t. A korábban az Újpestben és a Videotonban is megforduló Nikola Mitrovics a 66. percben állt be csereként az izraeli csapatba, amely a BL-selejtezők során a Győri ETO-t elbúcsúztatta – most pedig az Eintrachtot és a Bordeaux-t is legyőzve kivívta a szereplés jogát a kieséses szakaszban.