KEVESEBB MINT EGY HÓNAPJA, március 29-én derült ki, hogy megszakad Dobos Imre 2008 óta tartó vezetése, a Magyar Súlyemelő-szövetség közgyűlése Nagy Péternek szavazott bizalmat elnökként. Az új vezetőségnek nem sok ideje volt tehát felkészülni az április 13-án kezdődő chisinaui Európa-bajnokságra.
Haragos Attila szövetségi kapitánynak lejárt a szerződése, a feladatait Gyurkovics Ferenc látja el megbízott szövetségi kapitányként. A 17-szeres magyar bajnokot mindenekelőtt arról kérdeztük, miért csak női versenyzőt indítottunk a kontinensviadalon: „Megítélésem szerint Fekécs Szilárdnak ott lett volna a helye, rajta kívül azonban nemigen van nemzetközi szintű férfi súlyemelőnk. Fiatal sportolóról van szó, a menedzselése szempontjából fontos állomás lehetett volna a moldovai Eb, ám az előző kapitány úgy döntött, nem indítja, s már nem volt lehetőségünk módosítani.”
A 22 éves Árva Cintia (55 kg) kategóriájának kilenctagú B-csoportjában 72 kilóra jött ki szakításban, de sem ez, sem a következő két kísérlete nem sikerült ugyanezen a súlyon. Lökésben a 95 kilogrammot teljesítette, a 98, majd a 100 kiló azonban már kifogott rajta. Utóbbi fogásnemben a 13. pozícióban végzett, összetettben helyezetlenül.
„Noha rutinos versenyző, még mindig előfordulnak nála alapvető hibák. A bemelegítés jól ment neki, a kezdőfogásánál történt valami, ami megzavarta, és ebből nem tudott kijönni. Lökésben aztán összeszedte magát. Teljesen más alapokra helyezzük a válogatott munkáját, Cinti esetében is fontos, hogy feltárjuk és javítsuk a hibákat, mert ő felfejlődhet a legjobb tíz versenyző közé” – mondta róla Gyurkovics Ferenc.
Az alapvetően crossfitspecialista Horváth Laura (76 kg) a 13 tagú B-csoportban 92 kilós szakítással és 114 kilós lökéssel 206 kilogrammos összeredménnyel végzett. Ezzel a negyedik pozícióban várhatta a legjobb 11 emelőt felvonultató A-csoport küzdelmeit, amelyben valamennyien jobbat produkáltak nála, így a 15. hely lett az övé.
„A várakozásoknak megfelelően szerepelt, szakításban három jó gyakorlatot mutatott be, lökésben a száztizennyolc kiló nem jött össze. Ha meg kellene nevezni a halálsúlycsoportot, akkor az az övé. Sűrű a mezőny, öt-öt kiló javulással már nagyobb előrelépést lehetne elérni. Szorosabb együttműködést próbálunk kialakítani vele, és segíteni neki, amiben tudunk.”
Az U23-as Európa-bajnok Mitykó Veronika (87 kg) szakításban 104 kilót teljesített, az országos csúcsával azonos 106 kiló már nem sikerült neki. A második fogásnemben kétszer is rontott 112 kilós kezdősúlyán, amelyet csak harmadjára tudott kilökni, így összetettben 216 kilogrammig jutva végzett kilencedikként. Az ugyancsak 87 kilogrammos Boros Viktória 87 kilós szakítással és 110 kilós lökéssel 197 kilogrammot teljesített – összetettben csak egy vetélytársat megelőzve lett tizedik.
„Vera képes százhat-százhét kilós szakításra, ha ennél néhány kilogrammal többet ér el, azzal érmes is lehet. Lökésben fejlődnie kell, előbbi fogásnemben meghúzta a vállát, és ez a lökésén meglátszott. Nemigen szokott hibázni, ám ezúttal elveszítette a koncentrációját, emiatt a száztizenkét kilón kétszer rontott. Szerencsére harmadikra összeszedte magát és megcsinálta. Viki nagyon fiatal még, robbanékony súlyemelőről van szó, jelentős mértékben fejlődhet. Nagy potenciál rejlik benne, meg kell vizsgálnunk, melyik a neki optimális súlycsoport, hol tud továbbhaladni.”
Gyurkovics Ferenc a moldovai Európa-bajnokságról összegezve azt mondta: „Nagyon jó tanulópénz volt! Egy korszak lezárult, innentől teljesen más szellemiségben irányítjuk a válogatottat. A versenyzők lesznek a középpontban a folytatásban, nagy hangsúlyt fektetve a jövő tehetségeire, akiket célzott, releváns viadalokon indítunk. Muszáj felélesztenünk a férfiszakágat, amelyet gyakorlatilag a romokból kell újraépíteni. A jól szervezett szakmai munkának hosszú távon meglesz az eredménye.”