Vívó-vb: bronzérmes tőr egyéniben Szemes Gergő

KOVÁCS ERIKAKOVÁCS ERIKA
Vágólapra másolva!
2025.07.23. 16:43
Szemes Gergő (jobbról a második) a bronzéremmel (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)
Két magyar is a nyolc közé jutott férfi tőr egyéniben a tbiliszi világbajnokságon, a negyeddöntőt egymás ellen vívták, vagyis biztossá vált a magyar érem – a bronz Szemes Gergő nyakába került.

Mondogatják már egy ideje a sportágban járatosak, hogy a magyar férfi tőrvívás egyre közelebb kerül a világ élvonalához, de mondogatás nélkül is láthatja ezt mindenki, hiszen van a szakágnak az elmúlt évekből vk-bronza, olimpiai indulója, csapatban Eb-ezüstérmese – és szerdától immár világbajnoki bronzérmese is!

NS-SZAKÉRTŐ
BOCZKÓ Gábor  szövetségi kapitány: „Vegyes érzéseim vannak, hiszen azzal, hogy a két magyar fiú egymás ellen vívott a negyeddöntőben, biztossá vált az érem, ugyanakkor azt nem tudjuk, mire jutottak volna, ha külön ágon vannak. Talán az lett volna az igazságos, és talán mindketten odaértek volna a dobogóra. Mindkét fiú nagy neveket vert meg – korábban örültünk, ha vébén főtáblára jutott magyar férfi tőrvívó, ezúttal viszont ketten is a nyolc között voltak, ez így volt már júniusban a genovai kontinensviadalon is. Megint kiderült, hogy a tudatos és alázatos munka meghozza az eredményét, ezt kell folytatni tovább, és a többi fegyvernem képviselőinek is látnia kell ezt, ha netán jön egy gödör. Női párbajtőrben mind a négy lány ott volt a főtáblán, vagyis ők is jó úton járnak. Nagy Blanka kiválóan vívott, erős ellenféltől kapott ki, de még csak tizennyolc éves. Sajnos Muhari Esztertől ezúttal sem láttuk azt, amit a párizsi olimpián vagy akár az év során – már az Eb-t követően is mondtam, hogy a szezon végére jött ki rajta a fáradtság a sok utazás miatt.” 

Már a genovai kontinensviadalon is kitett magáért a szakág: Dósa Dániel és Szemes Gergő is a nyolcas táblára jutott, aztán előbbi nagyon közel járt az éremhez, végül egy tussal kikapott egy olasz (lásd még: hazai pálya…) tőrvívótól. 

Aztán szerdán Tbilisziben megint bejutottak a nyolc közé – az ágakat nézve a 16 között erősebb fokozatba kapcsoltunk, ami a szurkolást illeti, hiszen láthattuk, ha ezt az asszóját mindkét magyar hozza, egymás ellen vívnak a négyért. 

A magyar–magyar asszó sohasem jó egy világversenyen, vívónak sem, szurkolónak sem, a honi sportágnak viszont ez mégiscsak extra sikert hozott, hiszen ezzel dőlt el, hogy 53 (!) esztendő után állhat világbajnoki dobogóra magyar férfi tőrvívó. 

Az elődöntőben az idei Ázsia-bajnokságot megnyerő hongkongi Ryan Choi Chun Jin 8:1-gyel nyitott, innen kapaszkodott vissza az FTC tőrözője – magyar szempontból volt 8:10 és 11:13 is az állás. Innen viszont már nem szúrt többet Szemes, ellenfele viszont igen. 

Nem kaptam el a fonalat, a végén meg nem mertem folytatni azt, ami működött – nyilatkozta Szemes Gergő. – Lassabb vívónak mondanám magam, nem is tudtam gyorsan reagálni az asszóban: tudtam, mit fog csinálni az ellenfelem, de más kívülről nézni a meccset, és más benne lenni, amikor tenni is kell valamit a sikerért. Összességében jó volt ez a nap, de azért van bennem némi csalódottság.” 

Szemes a magyar küldöttség első érmét szerezte a grúziai vb-n.

VÍVÓ-VILÁGBAJNOKSÁG, TBILISZI
Férfi tőr, egyéni
A 32 közé jutásért: Dósa–Cook (brit) 15:14, Szemes–Csuk (szerb) 15:3, Tóth G.–Nigosanti (argentin) 15:8, Choupenitch (cseh)–Mihályi 15:5
A 16 közé jutásért: Dósa–Macujama (japán) 15:12, Szemes–Llavador (spanyol) 15:13, Hamza (egyiptomi)–Tóth G. 15:4
Nyolcaddöntő: Dósa–Massialas (amerikai) 15:11, Szemes– Choupenitch 15:7
Negyeddöntő: Szemes–Dósa 15:11. Elődöntő: Ryan Choi Chun Jin (hongkongi)–Szemes 15:11
Döntő: Ryan Choi Chun Jin–Borodacsev (orosz) 15:9
Világbajnok: Ryan Choi Chun Jin (Hongkong), 2. Kirill Borodacsev (Orosz csapat), 3. Szemes Gergő (Magyarország, klub: FTC, edző: Marco Gonzalves, Szabados Kristóf) és Maxime Pauty (Franciaország), …8. Dósa Dániel (Magyarország), …24. Tóth Gergely (Magyarország), …58. Mihályi Andor (Magyarország)

GÖTEBORGI MÚLTIDÉZÉS
 

Jó rég volt már 1973… 

 

Abban az évben is júliusban rendezték a világbajnokságot (Göteborgban), s Kamuti Jenő meg Kovács István férfi tőr egyéniben bejutott a döntőbe – akkoriban még más volt a nagy versenyek lebonyolítása, a hat legjobb mind az öt ellenfelével vívott, így alakult ki a végső sorrend. 

 

Kamuti Jenő harmadik lett (Kovács István hatodik), Dávid Sándor, a Népsport helyszíni tudósítója így fogalmazott: „Kamuti Jenő, tudom, úgy készült, hogy nyerni fog. Remélte, meglepheti az olimpia után alvó mezőnyt. Ez tulajdonképpen sikerült is. Csak éppen nyernie nem.”

 

Kamuti Jenő a maga 36 évével a magyar vívóválogatott legidősebb versenyzője volt, megszokta már a döntők hangulatát, hiszen a göteborgi volt neki a nyolcadik – a bronznak próbált örülni: „Mit csináljak? Örülök a harmadik helynek.”

 

Az érem mellé kapott négy likőröspoharat is, akadtak, akiknek ez keltette fel az érdeklődését, a fegyvernem korábbi világbajnoka, az orosz Vaszil Sztankovics inkább Kamuti doktor érmét nézegette: „Nem nagyon szép. De azért valami. Szívesen elfogadnám.”

 

 

Legfrissebb hírek

Vívó-vb: Nagy Blanka a nyolcaddöntőig jutott női párbajtőrben

Egyéb egyéni
6 órája

52 év után lesz újra magyar vb-érem férfi tőr egyéniben

Egyéb egyéni
8 órája

Egyetemi világjátékok: a vívás utolsó napján nem sikerült a bravúr; női kosarasaink az elődöntőben

Egyéb egyéni
Tegnap, 22:48

Muhari Eszter: Nem gondolkozom számokban

Egyéb egyéni
Tegnap, 22:16

Férfi tőrben és női párbajtőrben minden magyar főtáblás a tbiliszi vívó-vb-n

Egyéb egyéni
Tegnap, 14:07

Boczkó Gábor: Egy aranynak is nagyon örülnék

Egyéb egyéni
Tegnap, 8:52

Koch Máté: Miért ne sikerülne ismét?

Egyéb egyéni
2025.07.21. 09:00

A legeredményesebb vb-t zárta a magyar nyílt vízi küldöttség; Koch Máté: Jók az előjelek a vébére

E-újság
2025.07.20. 23:30
Ezek is érdekelhetik