Martinek János: Az élet eldönti, hogy az OCR-től látványosabb lesz-e az öttusa

SZELECZKI RÓBERTSZELECZKI RÓBERT
Vágólapra másolva!
2025.04.02. 10:28
Fotó: Dömötör Csaba
Martinek János megnézte a március végi Viwa Open fedett pályás öttusabajnokságot a Ludovikán – a döntő napján beszélgettünk vele arról, milyen nézőként tekinteni az eseményekre, és hogy mit gondol az akadálypályáról vagy a megújított vívásról.

– Hét évig volt szövetségi kapitány, kétezertizenhéttől irányította a férfiválogatottat, az utolsó két évben a női csapatot is ön felügyelte. Nem hiányzik?     
– Már nem. Úgy gondolom, a szövetségi kapitányi karrierem ugyanolyan kerek volt, mint a sportpályafutásom – mondta lapunknak Martinek János, aki 1988-ban egyéniben és csapatban is olimpiai aranyérmet nyert.

– Milyen kívülről tekinteni az eseményekre, milyen ez a vadonatúj, akadályversennyel megrendezett öttusa?     
– Nézőként már nincs bennem stressz, kapitányként az ember jobban izgul a versenyzőiért. Ami az akadálypályát illeti, érezni, hogy a fiatalok, akik már két és fél éve ezen versenyeznek, rutinosabban kezelik az akadályokat – akik csak idén váltottak, azoknak kicsit nehezebb, de köztük is sokan ügyesek, ráéreztek, hogyan lehet gyorsan, flottul végigmenni az OCR-pályán. Fél év, egy év alatt behozhatják a lemaradást, a felnőttek pedig egyelőre kiegyenlítik az eltérést a vívó- és a kombináltszám-rutinjukkal. Hogy ettől mennyivel lesz látványosabb az öttusa, azt az élet később eldönti.

– Önnek személy szerint mennyire tetszik?     
– A lovaglásnál nincs látványosabb. De ez mindenkinek más: aki az OCR-es öttusát kezdte űzni, annak ez a lebonyolítás lesz a természetes, míg aki lovaglással élte meg a sportágat, az újítást fogadja be nehezebben.

– Az öttusa mindig is az alkalmazkodásról szólt: megszokhatják idővel a sportolók, hogy az akadályverseny nagyon igénybe veszi a tenyeret? Hiába nincs hetente verseny, edzeni kell. Sokak kezéről pedig alaposan lejött a bőr a hét végére.    
– A tornászoknak hozzászokik a tenyerük, hiszen mindennap tornáznak, ennek ellenére tenyérvédőt ők is hordanak. Az öttusában viszont számításba kell venni az úszást: az akadálypályán keményedik, a medencében puhul a bőr, ezzel folyamatos probléma lesz, így sohasem szokják meg igazán. Meg kell találni a megfelelő védelmet, edzésen használhatnak kesztyűt, versenyen pedig olyan ragasztási módszert, amelyet a szabály még megenged. Mégiscsak kell lennie valaminek a kézen, hogy a bőr ne menjen tönkre, mert sebes tenyérrel már bátorság kell ugyanúgy ráfogni az akadályokra. De ez a Los Angeles-i olimpiáig biztosan letisztul.

– Mit gondol a megújított vívásról? Az elődöntőben a rangsoroló vívás dönt a kieséses vívás párosításairól, de már nem jár pontokkal, mint régen – és ezért több mint két órát vívnak.    
– Ez igaz, de ennek is több vetülete van. Ha a körvívásban valaki jó eredménnyel zár, és másnap az első körben kiesik a táblás vívásban, akkor sem végez hátrébb a kilencedik helynél (a szabályok szerint az azonos körben kiesők között a körvívás eredménye rangsorol – a szerk.). Ráadásul ha valaki az utolsó lesz a rangsoroló vívásban, akkor is van még esélye, ha a kieséses vívásban végigmegy a táblán – korábban egy rossz körvívómérleggel alig volt esélye a versenyzőnek javítani a többi számban.

– Mire jut manapság több ideje, mint amikor még aktív volt a sportágban?     
– Több lehetőségem van a családommal színházba járni, többet tudok a kertben dolgozni, a ház melletti dolgokban segíteni. A páromnak azért még szoknia kell, hogy régen gyakran voltam távol, most meg állandóan otthon vagyok.

Török Ferenc: Ez van, ezt kell szeretni

Amíg Martinek Jánossal beszélgettünk, megérkezett a Ludovika Arénába Török Ferenc, aki 1964-ben és 1968-ban nyert olimpiai aranyat, illetve ő volt a szövetségi kapitány 1988-ban Martinek egyéni és a Fábián László, Martinek, Mizsér Attila férficsapat győzelmekor. Mint kiderült, először látott életében OCR-rel lebonyolított öttusát.

 

„Azt szoktam mondani, hogy az öttusa lovaglás nélkül olyan, mint az olimpia négy karikával. Nekem ez még testidegen – mondta még a férfidöntő OCR-száma előtt, majd elmondta, a Nemzetközi Öttusaszövetség elnökeként a BMX-hez hasonló kerékpározást javasolta az akkori elnök Klaus Schormann-nak. – Akkoriban csak ötvennégy tagországa volt a szövetségnek az olimpiai chartában előírt hetvenöt helyett, ezért javasoltam a létszámnövelést. De később, amikor már nem voltam alelnök, senki sem figyelt arra, hogy ne kerüljenek többségbe olyanok, akik kevéssé aktívak, de mindent leszavaznak, csak mert az olimpiára akarnak kerülni.” 

 

Az akadályverseny után pedig így fogalmazott Török Ferenc: „Elsőre érdekes és látványos volt, nem tagadom. Ez van, ezt kell szeretni.”

 

 

Legfrissebb hírek

NS-jótékonyság: Guzi Blanka is fut a beteg gyermekekért

Egyéb egyéni
Tegnap, 10:05

Vívás: a pástra született a 14 évesen kadét Eb-érmes Komjáthy Boglárka

Utánpótlássport
2025.04.01. 09:04

Vívás: aranyérmes a férfi párbajtőrcsapat a marrákesi vk-viadalon

Egyéb egyéni
2025.03.30. 22:02

Vívás: ezüstérmes a férfi kardcsapat a budapesti világkupa-viadalon

Egyéb egyéni
2025.03.30. 19:14

Vívás: ezüstérmes a női kardcsapat a kairói világkupaversenyen

Egyéb egyéni
2025.03.30. 17:32

Siklósi Gergely nyerte a marrákesi világkupa-viadalt

Egyéb egyéni
2025.03.29. 20:37

Vívás: Szűcs Luca a nyolcaddöntőig jutott a kairó vk-versenyen

Egyéb egyéni
2025.03.29. 13:16

Vívás: nem jutott magyar a 16 közé a férfi kardozók budapesti világkupaversenyén

Egyéb egyéni
2025.03.29. 13:06
Ezek is érdekelhetik