Bemutatkozott az egyenes kieséses vívás az öttusában a kairói világkupaversenyen csütörtökön, mely a bónusz vívást váltotta fel. Korábbi cikkünkben részletesebben kifejtettük az újítást – míg a bónusz vívásban az asszók fél percig, vagy egy találatig tartottak, addig az új formátumban egy percig, vagy az egyik fél ötödik találatáig mérkőznek meg. Fontos még, hogy az elődöntőben a rangsoroló vívásért már nem kapnak pontokat a sportolók, az „csak” az egyenes kieséses vívás párosításairól dönt, a pontokat is ez utóbbiban osztják. Ha egy perc után egyenlő az állás, a körvívásban előrébb végző versenyző léphet tovább a következő körbe.
Ez az újítás igencsak felkavarta, és izgalmasabbá tette a vívást. Hiszen előfordulhat, hogy a rangsoroló vívásban erősebben teljesítő öttusázót másnap megfogja egy gyengébb mérleggel záró ellenfele, és több pontot kap, mint a körvívásban nála előrébb végzők.
Ez történt az A-csoportban Erdős Ritával – a tavaly ősszel a Trion SC-től a Honvédba igazoló világbajnoki bronzérmes versenyző meggyőző, plusz nyolcas (20–12) mérleget ért el még szerdán, ám csütörtökön a nyolcaddöntőben 5–2-re kikapott Ucsijama Vakanától, a japán mindössze 11–21-es aránnyal érkezett. Guzi Blanka szintén az első fordulóban esett ki, ezután 49.66 másodperc alatt teljesítette az akadálypályát, míg Erdősnek ehhez 55.12 másodperc kellett, mindketten hiba nélkül mentek végig. Ugyan tíz, illetve tizenöt másodperccel több időt töltöttek a pályán, mint a selejtezőben, összességében a teljes mezőnyre jellemző volt a lassulás, hiszen két elem új volt az első naphoz képest. Emellett a selejtezőben összesen négyen, míg az elődöntőben heten estek ki – ehhez az kellett, hogy egy akadályt egymás után kétszer ne teljesítsen a pórul járt sportoló.
Guzi az úszásban 2:22.36 perces idővel a hatodik lett, Erdősnek kicsit nőtt a hátránya (a 13. idő lett az övé 2:29.36-tal), de így is a továbbjutó nyolcadik helyen kezdhette meg a kombinált számot, kilenc másodpercre a többiektől. Akik egyszerre startoltak mögüle, mivel a szabály szerint mindenki, aki az éllovashoz képest másfél percnél nagyobb hátrányt szedett össze az addig gyűjtött pontjai alapján, egységesen 90 másodperccel az első után kezdheti meg a laser runt (persze a hátrány a valóságban megmarad a végelszámolásnál). A DVTK-t erősítő Guzi még nagyobb biztonságban, a negyedik helyről startolhatott, és magabiztosan futott és lőtt, akárcsak Erdős: egy, illetve három helyet javítva a harmadik és az ötödik helyen kerültek be a fináléba.
A B-csoportban közel jártunk a magyar döntőhöz a kieséses vívásban. A rangsorolóban összesítésben másodikként végző, de a csoportjában legjobb Gulyás Michelle megnyerte a számot, de Bauer Blanka is eljutott a legjobb négyig az alsó ágon. Az UTE olimpiai bajnok versenyzője óriási lendülettel vetette bele magát az akadályversenybe, de annak közepén rontott, így átmenetileg csak, de két szám után visszaesett. Újpesti csapattársa ugyan hibáktól mentesen ment végig, de mivel majdnem 70 másodperc kellett a célba éréséhez, a számot követően néhányan őt is megelőzték. Úszásban mindketten javítottak, Gulyás 2:18.66-os és Bauer 2:22.81-es ideje is a jobbak közé tartozott. A kombinált számot negyedik helyen kezdő, és ötödikként befejező Gulyás Michelle továbbjutását nem fenyegette veszély, Bauer Blankának viszont a 11. helyről 38 másodperces hátrányt kellett ledolgoznia a döntőért. Ez végül csak első ránézésre tűnhetett soknak, a 19 éves versenyző a harmadik lövészetig megelőzte mindkét ellenfelét – a francia Mathilde Dervalt és az olasz Valentina Martinescut –, akik addig elválasztották a továbbjutástól. Övé lett a legjobb kombináltszám-idő (11:35), és a döntőt érő kilencedik hely is.
A magyarokon kívül érdemes lehet odafigyelni a hazaiak egyik versenyzőjére, a január 27-én 14. születésnapját ünneplő Farida Halilra, aki egyelőre fantasztikusan teljesít, selejtezős csoportja után az elődöntőset is pazar teljesítménnyel nyerte meg. Bár életkorából fakadóan idén valószínűleg többnyire nem a felnőttversenyeken szerepel, de nem is az elsőt teljesíti, Kairóban ez már a harmadik vk-viadala a felnőtteknél. A jövő egyik nagy reménysége lehet: egyéniben kétszeres U17-es világbajnok, tavaly szeptemberben pedig tarolt az U19-es vb-n a litvániai Druskininkaiban – az egyéni mellett női és vegyes váltóban is győzött.
A férfi elődöntősök rangsoroló vívásában Koleszár Mihály és Bereczki Richárd pozitív (24–11, valamint 23–12), Tamás József éppen csak negatív (17–18) mérleggel zárt. Pénteken az ő további küzdelmeikkel folytatódik a kairói viadal.