Szilágyi Áron: A világelitet célzom meg újra, nem is gondolok másra

KOVÁCS ERIKAKOVÁCS ERIKA
Vágólapra másolva!
2025.01.09. 07:49
Szilágyi Áron a világelitbe való visszatérést célozza meg (Fotó: Árvai Károly)
Az olimpia után nem sokkal műtőasztalra feküdt klasszis kardozónk, s bár a rehabilitációja jól halad, egyelőre csak tervei vannak a visszatéréséről, amelyből van egy optimista és egy pesszimista verzió is.

– A sérülése, a műtéte, a rehabilitációja miatt csak így kezdhetjük: hogy van?
– Köszönöm szépen, várjon, hogy is szokták mondani? A körülményekhez képest jól vagyok – válaszolta Szilágyi Áron. A háromszoros olimpiai bajnok kardvívó Achilles-inát szeptember elején műtötték, s bár nézőként ott volt decemberben az országos bajnokságon, egyelőre a felépülésére koncentrál. – Az országos bajnokságon jó volt újra beleszagolni a légkörbe, jó volt újra vívóversenyt nézni, ami pedig a rehabilitációmat illeti, arról azt mondhatom, úgy halad, ahogyan kell: itt is előre meg van írva a heti programom, és projektalapon fogom fel ezt is.

– Ez a projekt a visszatéréséig tart?
– Van egy optimista és egy pesszimista becslés a visszatérésemre. Az előbbi azt takarja, hogy már márciusban vívó jellegű munkát tudok végezni, és májusban esetleg már versenyezhetek is. A pesszimista azt, hogy ez a szezonom elmegy, és csak a következőben tudok visszatérni. Azon vagyok, hogy az optimista valósuljon meg.

– Az érzései vagy az orvosok döntenek majd?
– Az a stáb dönt, amelyik a felkészítésemet irányítja, s ebben az orvosok mellett benne van a gyógytornász, az erőnléti és a vívóedzőm is.

– Teljesen elmúlt a fájdalom a sarkában?
– Ilyenről egyelőre nem számolhatok be. Egy terhelésre fokozódó fájdalmat okozó krónikus gyulladásom volt, s mivel az ízületeimet mobilizálni kell, hogy megerősödjenek, sokat terhelem a lábamat, így aztán még érzem a fájdalmat – nem is tudom megmondani, milyen lesz a fájdalommentes élet. Attól azért még messze vagyok. De sikerként könyvelhetem el, hogy egyre több mindent elbír a sarkam, például már tudok lábujjhegyre emelkedni.

– Évek óta úgy ismerjük, mint aki két lábbal áll a földön, és minden nehézség, döntés előtt számba veszi a lehetőségeket: létezik olyan forgatókönyv is a fejében, amelyikben nincs ott a visszatérés?
– Mit nevezünk visszatérésnek? Az már annak számít, ha pástra állok a Vasasban egy vívóedzésen? Vagy az a visszatérés, ha világbajnoki érmet ünnepelek a csapattal?

– A két végletet említi, de mondjuk maradjunk egy világbajnoki indulásnál.
– Én azt szeretném, hogy abban a „vívóminőségben” térjek vissza, mint amiben voltam az előző években. Ez, talán nem szerénytelenség ilyet mondanom, magas szint: a világelitet célzom meg újra, nem is nagyon gondolok másra. A szezont és a következőt is arra szánom, hogy megnézzem, ez összejön, összejöhet-e.

– Van ehhez az úthoz kellő türelme, nincs benne önben, hogy gyerünk, menjünk, csináljunk? Hogyan fogja magát vissza?
– Nincs még olyan nagy pengeéhségem, vagyis nem az a nehéz, hogy nem versenyezhetek, hogy nem léphetek pástra, őszintén szólva, kifejezetten jólesik a szünet. Ami hiányzik, az a sportmozgás – arról álmodom néha, hogy futok. Jó lenne elmenni fallabdázni a bátyámmal, teniszezni a haverokkal vagy beállni egy kispályás focira. Nehéz megélnem, hogy mindezt nem csinálhatom. Biztosan jelentkezik majd a vívás hiánya is, ahogyan „komolyodik” a szezon, ahogyan egyre inkább jönnek az erős versenyek. De mert e tekintetben még nincs hiány bennem, megvan a türelem is, az a türelem, amelyik kell a rehabilitációhoz. És az elmúlt négy hónap tapasztalatából is tudom már, ehhez idő kell.

– Azt elmondta, hogyan tervezi ezt az évét, de hogyan összegzi az előzőt? Ha egyetlen jelzőt mondhatna 2024-re, mi lenne az?
– Egyetlen jelző?

– Lehet egy mondat is. Megsúgom, hogy például az úszó Kós Hubert a tökéletes jelzőt választotta a kérdésre válaszolva.
– Kós Hubi helyében minden bizonnyal én is ezt mondtam volna. Hogy milyen volt az én évem? Eseménydús. Ha belegondolok, mi minden történt: olimpia, sérülés, műtét, rehabilitáció, igen, ha ezekre gondolok, azt hiszem, az eseménydús kifejezés mutatja meg leginkább, milyen volt nekem 2024.

Szatmári András újra páston

Szatmári András (Fotó: Árvai Károly)

A vívók, közelebbről a női tőrözők magyar idő szerint csütörtökről péntekre virradóra indítják az esztendőt: a fegyvernem képviselői, köztük Kondricz Kata, Lupkovics Dóra, Nekifor Erika, Pásztor Flóra a hongkongi világkupa-viadalon lépnek pástra – a férfiak Párizsban rajtolnak, mégpedig a mezőnyben kilenc magyarral. Mindkét helyszínen csapatversenyt is rendeznek.
A kardozók péntektől vasárnapig Tuniszban versenyeznek Grand Prix-viadal keretében, e viadal sajátossága, hogy csak az egyéni ranglistapontokat lehet szaporítani, viszont másfélszeres szorzóval írják jóvá a statisztikát vezetők a GP-verseny végén. A nőknél Battai Sugár Katinka, Katona Renáta, Pusztai Liza és Szűcs Luca indul csatába, a férfiaknál öt magyar lép pástra, köztük két párizsi ezüst­érmes: Rabb Krisztián nem pihent sokat az olimpia után, Szatmári András viszont igen – a pihenő véget ért, már hetek óta készül Gárdos Gábor tanítványa, Tuniszban vissza is tér a versenyzéshez.

 

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik