AMIT A FIGHT CODE-RÓL TUDNI KELL
Mielőtt a jövő heti világbajnoki döntőre rátérnénk, néhány szó magáról a sorozatról.
A Fight Code egy különböző európai promóterek közreműködésével egyre több súlycsoportban szerveződő – alapvetően olaszországi központú – versenysorozat, melynek az a célja, hogy azoknak is szereplési és kiugrási lehetőséget biztosítson, akik a nemzetközi K–1 szövetség, a FEG által szervezett világbajnoki széria legmagasabban jegyzett versenyzői közé nem férnek oda. Más kérdés, hogy a FEG jelenleg válságban van, ami hosszú távon nagy átszerveződést eredményezhet a K–1-szakágban, és ezzel az olyan „kisebb" sorozatok jelentősége, mint amilyen a Fight Code, jelentősen felértékelődhet.
Az idén indult sorozat rangját jelzi, hogy eddig a világ 60 országában közvetítették a mérkőzéseket, Európa mellett Ázsia és Afrika is képviseltette magát.
BALOGH NORBERT TÖRTÉNELMET ÍRHAT
Korábban már részletesen foglalkoztunk a nemzetközi K–1 szövetség, a FEG (Fighting and Entertainment Group) gazdasági problémáival, melyek következtében idén immár biztosan nem rendezik meg a szakág első számú versenysorozatát, a WGP-t (World GP Final). Azt egyelőre nem lehet tudni, van-e kiút a válságból. Most mindenesetre úgy tűnik, egy ideig nem láthatunk olyan nívós, klasszisok sorát – Peter Aerts, Andy Hug, Ernesto Hoost, Remy Bonjasky, Semmy Schilt, Alistair Overeem, Badr Hari – felvonultató nehézsúlyú tornákat, mint azt 1993 óta megszokhattuk. |
A Fight Code döntőjébe a 72.5 kilogrammos súlycsoportban, az úgynevezett K–1 MAX kategóriában két lépcsőben vezetett Balogh Norbert útja, aki a horvát Luka Tomic ellen extra menetben, szenzációs K.O.-val győzött a májusi budapesti selejtezőben, majd októberben Aix-en-Provence-ban remekül küzdött az olasz Bruno Franchi ellen, akit végül diszkvalifikáltak (duplán szabálytalan volt, ugyanis egy tiltott technikát alkalmazott, ráadásul állj után).
A debreceni születésű Balogh a győzelmével kivívta az indulási jogot a párizsi világbajnoki döntőben, de időközben módosult a helyszín. A francia szervezők ugyanis szabályértelmezési vitába keveredtek a Fight Code-sorozat vezetőivel, aminek az lett az eredménye, hogy az októberi elődöntő két mérkőzését Svájcban újra megrendezték (a továbbjutók kiléte nem változott), ráadásul törölték a párizsi finálét.
„Ezt követően került képbe Debrecen, hiszen a város és Magyarország is több rangos eseménynek helyet adott már, ráadásul lesz kinek szurkolniuk a hazai drukkereknek" – indokolta a Nemzeti Sport Online kérdésére a helyszínválasztást Katona Attila menedzser.
És akkor lássuk, hogyan készül a hazai K–1 szakág szempontjából sporttörténeti eseményre – ilyen rangos tornát még nem rendeztek hazánkban, ráadásul soha, semmilyen sorozatban nem volt még világbajnokunk – Balogh Norbert, akit a franciaországi viadal után meg kellett műteni.
„Az októberi elődöntőben elszenvedett szem alatti harántcsonttörésem sajnos hátráltatta a felkészülést. A szükségesnél később tudtam elkezdeni a kesztyűzést, és a szemöldökömnél a varrat helyénél még gyakran felszakad a bőröm, de a sérülés helye már nem fáj, teljesen meggyógyult" – nyilatkozta kérdésünkre a 30 éves, thai-box alapokra építkező harcos.
„Az említett problémák miatt elsősorban az erőnléti felkészülésre helyeztük a hangsúlyt. Fizikailag olyan tempót szeretnék diktálni, amellyel felőrölhetem az ellenfeleket – beszélt elképzeléseiről Balogh. – Erősségem lehet emellett a kézkombinációm, illetve a köríves jobblábas rúgásaim."
Baloghon kívül a muay-thai világbajnok, thaiföldi Szudszakorn Szor Klinme, a francia bajnok Abdallah Mabel és a fehérorosz Jurij Beszmertnij harcol majd a Fight Code világbajnoki címért. A K–1-ben mindegyiküknek nagyobb tapasztalata van Baloghnál, de ő nem aggódik emiatt.
„Hazai közönség előtt szeretném a száz százalékot kihozni magamból, csak ez érdekel. Én mindent meg fogok tenni a végső győzelemért” – mondta Balogh, akinek a vb-címért kétszer kell ringbe lépnie jövő szombaton a 100 ezer dollár összdíjazású tornán. A négy között meg nem erősített hírek szerint az Alekszej Ignasovot idéző Beszmertnij vár majd rá, míg a másik ágon Szudszakorn csap össze Mabellel a fináléba jutásért.
A debreceni gála valószínűleg a televízióban is látható lesz, a Sport Tv ugyanis élő közvetítést tervez.