Mi értelme annak, ha egy csapat nála jóval gyengébb képességű ellenfelekkel vív felkészülési meccseket? Az önbizalom növelése miatt mindenképpen kifizetődő lehet, de a magyar női kézilabda-válogatott esetében még egy ok közrejátszhatott, amiért Szlovákiára és Ukrajnára esett a választás.
A jövő csütörtökön kezdődő, részben hazai rendezésű Európa-bajnokság csoportkörében a három ellenfelünk közül kettő ugyanúgy a mezőny alsó feléhez tartozik, mint az említett két együttes. Golovin Vlagyimir csapata Debrecenben a torna egyik újonca, Törökország ellen kezdi meg a remélhetőleg legalább két héten át tartó szereplését, majd a svédek elleni csoportdöntő után Észak-Macedóniával szemben zárja az első szakaszt.
Ráadásul a mieink október végén már játszottak igazi topcsapattal két találkozót, Franciaországot először 30–27-re sikerült legyőzni, majd a második felvonást is csak nagy csatában, 26–22-re veszítették el. November első felében legtöbb játékosunknak két Bajnokok Ligája-meccs következett, majd hétfő este újra találkoztak, hogy elvégezzék az Eb előtti utolsó simításokat.
„A csapat magja megvan, ugyanaz, mint az olimpián, de akadnak új kerettagok, akik várhatóan új lendületet hoznak. Mindenki úgy van vele, hogy jó lenne az Európa-bajnokság végéig versenyben maradni. Szeretnénk a lehető legtöbbet kihozni a hazai pálya nyújtotta lehetőségekből” – mondta Böde-Bíró Blanka. A magyar válogatott kapusa a szép sikerektől hangos elmúlt egy évből több dolgot is kiemelt:
„A tavalyi vébén a horvát meccsen mutatott feltámadás, amivel esélyünk lett Párizsra, szép emlék, ahogyan a hazai olimpiai selejtezőn a svédek elleni meccs is, de a teljes hétvége olyan volt, ami önmagáért beszél. Az olimpián ugyan volt tíz másodperc a svédek elleni negyeddöntőben, amire nem szívesen emlékszik vissza az ember, de összességében nem lehetünk elégedetlenek az olimpiai szereplésünkkel sem.”
Ez igaz, a Svédország elleni negyeddöntőben másodpercekre voltunk a bravúrtól, de Nina Koppang hosszabbításra mentette a csatát, amit aztán elveszítettünk. A válogatott a 6. helyen zárta az olimpiát, egy helyet javított a 2021-ben Tokióban elért eredményén.
„Nagyon izgatott vagyok, mégsem mondom, hogy túlzottan izgulok, szeretném ezt az állapotom megtartani – mondta Tóth Nikolett, aki újoncként várhatja az előttük álló feladatokat. – A lányok közül sokkal már játszottam egy csapatban, szerencsésnek tartom, hogy nem teljesen ismeretlenül csatlakoztam a többiekhez. Vámos Petrától és Simon Petrától is nagyon sokat lehet tanulni, főleg a közbelövésekben és az egy-egyezések terén.”
A 23 éves debreceni irányító egyelőre csak részfeladatokra számít, de bízik benne, hogy ha lehetőséget kap, akkor hamar nagyobb szerep hárulhat rá. Mivel az Eb lehet élete első felnőttvilágversenye, ezért az ellenfelek nem ismerhetik annyira, mint két poszttársát – már a tatabányai JYSK-kupán is megmutathatja kivételes előnyszerzési és cselezési képességeit.
JYSK-KUPA, TATABÁNYA
November 22., péntek: MAGYARORSZÁG–Szlovákia, 18 (tv: M4 Sport).
November 23., szombat: Szlovákia–Ukrajna, 18.
November 24., vasárnap: MAGYARORSZÁG–Ukrajna, 18 (tv: M4 Sport)
A NŐI VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok: Böde-Bíró Blanka (FTC), Janurik Kinga (FTC), Szemerey Zsófi (Metz – Franciaország)
Jobbszélsők: Faluvégi Dorottya (HB Ludwigsburg – Németország), Győri-Lukács Viktória (Győri Audi ETO KC)
Jobbátlövők: Klujber Katrin (FTC), Papp Nikoletta (Gloria Buzau – Románia)
Irányítók: Simon Petra (FTC), Tóth Nikolett (DVSC), Vámos Petra (Metz – Franciaország)
Beállók: Bordás Réka (FTC), Füzi-Tóvizi Petra (DVSC), Pásztor Noémi (CSM Bucuresti – Románia)
Balátlövők: Csíkos Luca (Vác), Kácsor Gréta (CS Gloria 2018 Nasaud Bistrita – Románia), Kuczora Csenge (Thüringer HC – Németország)
Balszélsők: Márton Gréta (FTC), Szöllősi-Schatzl Nadine (Moyra-Budaörs)