Bárdosi Sándor, valamint a Magyar Szumószövetség (MSSZ) alelnöke, Elek Sándor és a Nemzeti Sportszövetég (NSSZ) alelnöke, Leyrer Richárd kedden tárgyalóasztalhoz ült. A megbeszélés eredményeként a sportoló visszaküldi az aranyérmet a világjátékok szervezőinek.
„Nem akartam balhét, főleg azt nem, hogy a magyar sportot esetleg negatív cselekedetem alapján ítéljék meg. Ugyanakkor a szövetség megígérte, hogy kijárja a B-próba vizsgálatát, ugyanis a 2010-es WADA-szabály értelmében a furoszemid használata a korábbinál más elbírálás alá esik" – nyilatkozta Bárdosi Sándor, aki hozzátette, ha ez így lesz, úgy érzi, megfelelő rehabilitációt kap.
A világjátékok szervezőinek határozata után Bárdosi Sándor tavaly azt nyilatkozta, egy darázscsípésre kapott injekció és gyógyszer okozhatott pozitív eredményt. Ugyanakkor tény, hogy darázscsípést nem kezelnek vízhajtóval, furoszemiddel. A sportoló nem értesítette a keretorvost, az eset napvilágra kerülése után úgy nyilatkozott, nem fellebbez, nem adja vissza az aranyat, és az eljárási költséget sem fizeti ki, úgy érezte, szövetsége cserbenhagyta. |
Elek Sándor, az MSSZ alelnöke elmondta, az A-minta eredményének nyilvánosságra hozatala után doppingvétségért Bárdosit két évre automatikusan eltiltották. A hatályos magyar jogszabályok úgy rendelkeznek, doppingvétséget elkövetett sportoló nem versenyezhet olyan sportágban, amely állami támogatást kap, bejegyzett szövetséggel működik, amely kötelezte magát a WADA-szabályok betartására.
Elek azt is kihangsúlyozta: „Ameddig nincsen döntés a B-mintáról, felfüggesztettük az eltiltást." A 32 éves Bárdosinak nem áll szándékában befejezni sportpályafutását, de azt még nem tudja, melyik szakágban folytatja. „A szumóval nincsen különösebb tervem" – jelentette ki. A 3000 eurós eljárási költséget a szövetség állja.
Tény, a kompromisszumos megoldást Leyrer Richárd, az NSSZ alelnöke szorgalmazta. A testületben a nem olimpiai sportágakat felügyelő sportvezető így összegzett: „Megértettem az eset után Sanyi elkeseredettségét, de az tarthatatlan állapot, hogy szembemenjünk a világjátékok szervezőinek döntésével. A sportoló felülemelkedett a történteken, s nagyon bízom benne, hogy a B-próbát megvizsgálják, és átminősítik az esetét."
Leyrernek megemlítettük, az NSO-nak tudomása van arról – a sportoló ezt megerősítette –, hogy informális szinten Bárdosit úgymond „megfenyegették", hogy olimpiai életjáradékát is megvonhatják. A sportvezető a következőt válaszolta. „Az életjáradék megvonásáról az Önkormányzati Minisztérium dönthet. Elvileg egyet lehet azzal érteni, hogy bizonyos cselekedetek ezt a szankciót vonják maguk után. Ám tegyünk különbséget vétség és bűntett között. A vétség sokkal enyhébb megítélés alá kell, hogy essen, mint a bűntett. Bárdosi vétséget követett el." Leyrer még azt is megjegyezte, az életjáradék megvonásával ugyanazért a cselekményért kétszer büntetnék a sportolót.
Arról nem is beszélve, hogy a sydneyi olimpián ezüstérmes birkózó még csak 32 éves, az életjáradék a 35. év betöltése után jár, a szőrszálat továbbhasogatva, kétéves büntetését addig bőven letölti.