Fotó: Reuters
Még további állat-mellékszereplők a fotókon: a Highbury legendás mókusa a BL-elődöntőn, vörösbegy az Old Traffordon, no meg a krikettrajongó varangy. Kattintson, galéria nyílik!
Fotó: Reuters
Még további állat-mellékszereplők a fotókon: a Highbury legendás mókusa a BL-elődöntőn, vörösbegy az Old Traffordon, no meg a krikettrajongó varangy. Kattintson, galéria nyílik!
KUTYAÉLET…SPORTLEGEK-SOROZAT AZ NSO-N
Alighanem a pályák leggyakoribb látogatói a kutyák, legalábbis a magyar körzet kettőtől a Bajnokok Ligájáig már mindenhol előfordult „kutyainvázió”. A legtöbbször barátságosak a berohanó jószágok, a kivételről pedig Chic Brodie – aki a futballtörténelem egyik legismertebb bizarr sérülését szenvedte el egy kutyaroham után – mesélhetne.
1970 novemberében a Brentford–Colchester mérkőzésen egy berohanó eb ugyanis olyan erővel zúdult neki Brodie lábának, hogy eltörte térdkalácsát, ezzel pedig véget vetett a kapus profi pályafutásának is.
„Kicsi kutya volt, de igen jókötésű” – kommentálta az esetet Brodie.
Az 1962-es chilei világbajnokságon minden idők egyik legnagyobb angol lesipuskása, Jimmy Greaves „szelídített meg” egy kutyát a pályán, amely hálából le is vizelte a háromoroszlánosok csatárát. A történet szerint a kutyus annyira megtetszett a tragikus sorsú brazil szélsőklasszisnak, Garrinchának, hogy megtartotta.
Szintén némi elismerésért és szeretetért futott be a pályára egy kutya 2007 májusában a CSZKA–Szpartak moszkvai derbijén. A kutyus a legjobb pillanatot választotta a színre lépéshez, a 88. percben, 1–1-es állásnál kocogott végig a játéktéren, majd miután begyűjtött néhány simogatást, a legszimpatikusabbnak Vágner Love-ot találta. A brazil „kutyaértő” kezei alatt hamar hanyatt dobta magát, majd a rövid dögönyözés után elégedetten a pálya szélére vonult, és onnan nézte végig a maradék néhány percet. Gólnak azonban nem örülhetett, a játékosok olyannyira elfáradtak a kergetőzésben, hogy maradt az 1–1.
Egy Polonia–Wisla lengyel bajnoki rangadón igen szép kutyavendége akadt a zöld gyepnek, egészen addig, amíg a komoly szakértőnek tűnő kapus, Mariusz Pawelek ki nem csalta a játékéren kívülre négylábú barátját, amely aztán felháborodva konstatálta, hogy a gonosz rendezők kiviszik, ahelyett, hogy játszhatna…
Persze van, amikor nem tétlen nézelődői, hanem aktív résztvevői, sőt sorsfordítói is a történéseknek a pályára tévedt állatok. 1985-ben Angliában a Staffordshire Sunday Cupon a Newcastle Town kétgólos előny birtokában nyugodtan adogatott, míg az ellenfél, a Knave játékosai a szépítés miatt idegeskedtek. Ám sehogy sem akart megszületni a becsületgól, mígnem egy kósza lövés kis híján mindent megváltoztatott: egy, amúgy mellészálló labdára egy berohanó spániel vetődött rá, és szépen kivitelezett fejese után a labda a hálóban kötött ki. A spori lezavarta a kutyát, ám megadta a gólt, a Knave pedig szárnyakat kapott, és egyenlített. Az élet azonban igazságot szolgáltatott, a meccset a Town nyerte meg 3–2-re.
Azt, hogy a magyar élvonal a kutyát sem érdekli, szintén nagyon egyszerűen meg lehet cáfolni: elég megnézni egy Bp. Honvéd–Haladás mérkőzés „hősét”, „aki” szemmel láthatóan kitűnően érezte magát a Bozsik-stadionban.
A HULIGÁN VADDISZNÓKA sokadosztályú angol Whitecroft FC pályáját egy ízben huligánkodó vaddisznók tették tönkre, amely, valljuk meg, alighanem egyedülálló eset a futballtörténelemben.
A csapat a Mushet and Coalway tartalékok ellen készült volna, ha a pályainváziót tartó röfik nem dúlnak szét mindent. Megtették, így a kiscsapatnak több meccsét is el kellett halasztania, amíg kicserélik a mintegy hatvanöt négyzetméternyi, totálisan használhatatlanná dagonyázott pályarészt.
„Egész biztosan vaddisznók voltak, magam is nyolcat láttam nem sokkal korábban az erdőben. Valószínűleg egy lyukon át jutottak be. Reméljük, nem jönnek vissza…” – nyilatkozta az angol (vaddisznó)huliganizmus kirívó példája után a pályagondnok.
MADÁRLESENA madárvilág jó néhány képviselője is sikeresen megzavart már mérkőzést. Egy erdei szalonka a Newcastle United pályájára tévedt be, a honi szurkolók pedig emlékezhetnek egy magyar–izlandi válogatott meccsre a Fáy utcában, melyen egy igen peckes sirály sajátította ki a gyepet. A madarat végül eltávolították, de a közönség kiállt szabadsága mellett, és „Engedd el! Engedd el!” kórusba kezdett.
Egy másik sirály – mint a videofelvétel is mutatja – a létező legalkalmatlanabb helyen lábatlankodott egy golfpartin. Persze a golfpályák csak úgy csábítják az állati „rajongókat”: vitt már el labdát sirályon kívül róka és mókus is kamerák előtt…
A csapatok kabalamadarai is okoztak már kalamajkát: Attila, az Eintracht Frankfurt sasa például egyszer házi őrizetbe kényszerült a madárinfluenza miatt, míg az Atlanta Hawks kabalasólyma a palánkon levő kis kamerát szúrta ki megfigyelőhelynek…
IMA A FECSKÉÉRTA 2002-es Australian Open egyik áldozata egy szegény molnárfecske lett, amely pont rossz időpontban repült keresztbe a pályán a Rod Laver Arenában.
Michael Llodra éppen egy (szó szerint…) gyilkos erejű tenyerest eresztett meg, amely a madárka számára gém, szett és meccs volt – a molnárfecske azonnal belehalt a rendkívüli erejű ütésbe. A francia játékos egy ima mellett fel is adta neki az utolsó kenetet…
BAJKEVERŐKAz 1970-es évek kitűnő, 77-szeres válogatott norvég védője, Svein Gröndalen alighanem élete legbizarrabb telefonhívását bonyolította le, mikor azt kellett közölnie a válogatott szövetségi kapitányával: nem tud elutazni az edzőtáborba, mert kocogás közben elütötte egy jávorszarvas. A kora egyik legkeményebb bekkjének tartott Gröndalennel a rossz nyelvek szerint végre valaki ki mert kezdeni…
Afrikában egy ízben gyilkos méhek inváziója miatt szakadt félbe egy futballtalálkozó (ugyanez megtörtént Costa Ricában is), de házi méhek is akasztottak már meg teniszmeccset: egy Keothavong–Duque Marino mérkőzésre érkezett meg egy méhkirálynő, majd a méhraj, a stadiont meg gyorsan evakuálták…
MACSKA-JAJLétra alatt átmenni, tükröt összetörni, fekete macska útját keresztezni az álmoskönyvek szerint semmi jót nem jelent. És tudják már ezt a magyar futballisták is, legalábbis azok, akik 2006. augusztusában ott voltak a 2–2-re végződő Horvátország–Magyarország U19-es mérkőzésen.
A meccs negyedik percében Vadnai lőtt kapura, a labda átjutott védőn és kapuson egyaránt, már csak a gólvonalon kellett volna átgurulnia a teljes boldogsághoz, ám ekkor egy fekete macska ugrott elő az oldalháló mellől, és szó szerint testével védte meg a horvát kaput. Némi tanakodás után játékvezetői labdával folytatódott a meccs, az első támadásból pedig a horvátok megszerezték a vezetést…
A TEHÉN, AMELY PIROS LAPOT KAPOTTAz alábbi történetért Oláh László olvasónknak tartozunk köszönettel, még a különleges sárga és piros lapokkal foglalkozó írásunkhoz küldte be a szerkesztőségbe.
„Egy magyar megyei másodosztályú mérkőzésen történt. Javában tartott a meccs, amikor a pálya mellett lévő legelőről egy tehén sétált be a futballpályára. A bíró nem jött zavarba, azonnal odafutott a jószághoz és felmutatta a piros lapot. A nézők, valamint a futballisták általános megrökönyödésére, aztán derültségére a tehén ránézett a bíróra, és a lap felmutatása után komótosan lekocogott a pályáról…”
VÉGÜL: KEVÉS „LÓERŐ”, DE SOK BAJ A VERSENYPÁLYÁKONAz autóversenyzőknek és az állatoknak egyaránt nagyon rosszul végződhet egy-egy, kettejüket érintő baleset, így aztán nem véletlen, hogy a pilóták nem rajonganak a versenyekre betévedő két- és négylábúakért.
Az ausztrál V8 Supercars versenysorozat bathursti versenyén például rendszeres vendégek a kenguruk, mivel a világ egyik legszebb fekvésű pályáján a pilótáknak „meg kell mászniuk” a Mount Panorama erdős hegyét.
A videón látható nemzeti szimbólum nagyon szerencsés volt, nem úgy, mint a szintén alant megtekinthető őz, mely egy hegyi versenyen repült hihetetlen ívben.
A rali több kiválósága is felcsapott cowboynak, és leterelt egy-egy tehenet az útról, ez szintén nem a legkellemesebb baleset… Tomi Mäkinen és Sébastien Loeb is bemutatja, hogy egy tehén még a legnagyobbaknak sem jön jól egy gyors kanyarban. Mivel nem sérültek meg, elmondhatták: állati mázlijuk volt!