Kis Gergő ezüstérmet szerzett, Verrasztó Dávid negyedik lett

2008.12.12. 18:03
Kis Gergő ezüstérmet szerzett a Rijekában zajló rövid pályás úszó Európa-bajnokságon, a 400 méteres férfi vegyesúszás döntőjében. Ugyanebben a fináléban Verrasztó Dávid negyedik helyen végzett. Szilágyi Ádám országos csúcsot úszott 50 méter férfi háton, de nem jutott döntőbe, csakúgy, mint Dara Eszter és Bordás Beatrix, akik 50 méter női pillangóban álltak rajtkőre. Verrasztó Evelyn megnyerte a 100 méteres női vegyes első középdöntőjét, 59.93-as ideje azt jelenti, hogy a második legjobb idővel került a döntőbe.
Kis Gergő ezüstérmet szerzett
Fotó: NS Archív

A 800 méteres női gyorsúszás döntőjével kezdődött a délutáni program a Rijekában zajló rövid pályás úszó Európa-bajnokságon. Az aranyérmet az olimpiai ezüstérmes Alessia Filippi szerezte meg, méghozzá nem is akárhogyan. Az olasz úszóhölgy elképesztő világcsúcsot tempózott, ideje 8:04.53. Az ezüstérmet a francia Coralie Balmy szerezte meg, aki szintén a régi világrekord-időn belül úszott, a bronzérmet a dán Lotte Friis szerezte meg.

Ezután az 50 méteres férfi hát elődöntői következtek, ahol Szilágyi Ádám révén mi is érdekeltek voltunk. A magyar úszó a második futamban állt rajtköre, és végül a hatodik helyen ért célba, új országos csúcsot (24.55) úszva – ez az eredmény azonban nem volt elég a döntőbe jutáshoz. A másik középfutamot az új Európa-csúcsot úszó szlovák Lubos Krizko nyerte.

Az 50 méteres női pillangó elődöntőiben Dara Eszter és Bordás Beatrix személyében két magyar hölgynek is szoríthattunk. A két versenyző külön futamban állt rajthoz, Bordás Beatrix 26.83-as idővel a 8., Dara Eszter 26.68-as eredménnyel a 7. helyen végzett a saját futamában, és egyikük sem került be a döntőbe. A legjobb időt a 25.67-et produkáló holland Hinkelien Schreuder úszta.

Következett a 400 férfi vegyes döntője, és itt megszületett a második magyar érem, Kis Gergőnek köszönhetően. Kis remek úszást bemutatva a második helyen végzett az óriási egyéni csúcsot repesztő, gyakorlatilag rajt-cél győzelmet úszó osztrák Dinko Jukic mögött. A finálé másik magyar résztvevője, Verrasztó Dávid is remek teljesítményt nyújtott, végig a dobogóért küzdött, de meg kellett elégednie a negyedik hellyel.

„Dinko Jukicra koncentráltam elsősorban, de túl gyorsan rajtolt, és nagyon elhúzott. Háromszáznál azt hittem, hogy utol tudom érni, de aztán rájöttem, hogy későn indítottam meg a hajrát. A pekingi olimpián nagyon kifáradtam, fizikálisan még mindig nem vagyok a csúcson” – nyilatkozta Kis Gergő.

A 200 méteres női mellúszást az orosz Alena Alekszejeva nyerte meg, 2:19.93-as idővel, míg a második helyen Mirna Jukic, a 400 vegyesen aranyérmet nyert Dinko Jukic testvére végzett, a harmadik a svájci Patrizia Humplik lett.

A férfi 100 méteres mellúszás döntőjében új Európa-csúcs született, az 57.53-as időt az ukrán Igor Boriszik úszta, és ezzel megvédte kontinensbajnoki címét. A második a francia Hugues Duboscq, a harmadik a brit James Gibson lett.

Ezután a női 100 méteres gyors döntője következett, ahol a holland Marlen Veldhuis diadalmaskodott, és ezzel karrierje során már harmadik aranyérmét szerezte a rövid pályás Eb-ken. A második helyen a dán Jeanne Ottesen, a harmadikon a szintén holland Ranomi Kromowidjojo végzett.

A fantasztikus formában versenyző francia Amaury Leveaux 50 után 100 méter gyorson is világcsúcsot úszott – Leveaux 45.12-es idővel csapott célba középfutamában, ez közel egy másodperccel jobb, mint honfitársának, a második legjobb idővel fináléba került Fabien Gilot eredménye. A második napon megszületett a horvátok első aranyérme is: a közönség a 100 méteres női hátúszás fináléja után Sania Jovanovicot ünnepelhette, aki hatalmas csatában nyerte a döntőt, 56.87-es új Európa-csúccsal. A második Katerina Zubkova lett, a harmadik helyen egyéni csúccsal a francia Laure Manaudou végzett.

Az előfutamokban és a középdöntőben tartalékoló szerb Milorad Csavics kitűnő, 49.19-es Európa-csúccsal győzött a férfi 100 méteres pillangóúszás fináléjában. A Pekingben milliméterekkel Michael Phelps mögött lemaradó klasszis ideje minden idők második legjobb eredménye. Az ezüstérem a spanyol Munoz Pérez nyakába kerül, a harmadik az orosz Szkvorcov lett.

A női 100 méteres vegyes úszás első középfutamát Verrasztó Evelyn nagyszerű, egy percen belüli (59.93) idővel nyerte meg, és ezzel bejutott a döntőbe. A másik futamot a finn Seppälä nyerte, új Európa-bajnoki csúccsal, 59.62-vel. Verrasztó ideje a második legjobb, rajta és a finn klasszison kívül csak az olasz Francesca Segat úszott egy percen belül.

A női 50 méteres pillangóúszás döntőjében újabb holland arany született, Hinkelien Schreuder Európa-csúccsal (25.21) győzött a dán Jeanette Ottesen és a francia Diane Bui Duyet előtt.

A péntek délutáni program utolsó előtti számában duplázásnak lehettek szemtanúi az uszodába kilátogató nézők: az orosz Sztanyiszlav Donyec második aranyérmét szerezte a rijekai rövid pályás úszó Európa-bajnokságon miután 23.22-es idővel megnyerte az 50 méter hát fináléját.

Az Eb második napjának utolsó fináléját, a női 4x50 méteres gyorsúszást, a holland váltó nyerte. A hollandok mögött a második helyen Svédország, a harmadikon Németország végzett.