1. Mennyi az annyi
Az édesburgonya (vagy batáta) neve ellenére nem rokona a hagyományos burgonyának, habár gumójuk alakja hasonló és mind a kettőt Kolumbusz Kristófnak köszönhetjük. Ennek ellenére keményítőtartalma szintén magas, illetve energia- és szénhidráttartalma is hasonló (85 kcal és 20 g szénhidrát/100 g nyersanyag).
2. Lassan felszívódó szénhidrátok előnyben
Az édesburgonya összetett szénhidrátban gazdag nyersanyag, így lassabban emeli meg a vércukorszintet a gyümölcsökhöz vagy a tejhez viszonyítva. Szénhidráttartalmával szénhidrát-anyagcserezavar (cukorbetegség, inzulinrezisztencia, várandóssági cukorbetegség) esetén azonban számolni kell! A zsírbevitelre szabadidő- és versenysportolóként különösen oda kell figyelni, ám érdemes tudni, hogy a több zsiradék felhasználásával készített étel (pl. petrezselymes vagy sült burgonya) lassabban emeli meg a vércukorszintet, mint a zsiradék hozzáadása nélkül készült változat (pl. főtt burgonya).
3. Tápláló nyersanyag
Az édesburgonya gasztro-intesztinális műtétek után, illetve bizonyos betegségek akut szakaszában bátran étrendbe illeszthető, panaszt nem okozó nyersanyag. Mindemellett bőven megérdemli a „tápláló” jelzőt is, hiszen összetett szénhidrát- és ásványianyag-tartalma (kiemelkedő káliumtartalom) mellett béta-karotin-színanyagban is bővelkedik.
Antioxidáns-tartalma miatt az egészség megőrzésében és a daganatmegelőzésben is szerepe van.
4. Gluténmentes
Az édesburgonya természetéből adódóan gluténmentes alapanyag, azonban a változatosság érdekében a cöliákiásoknak érdemes a benne rejlő sokoldalúságot kihasználni, az étrendbe gyakrabban beilleszteni. Az édesburgonyát édes és sós ízvilágú ételekhez egyaránt fel lehet használni, ne csak köretként tekintsünk rá.
5. Nem csak köretként
A batátával kenyérféléket, sós süteményeket, pogácsákat vagy a gnocchi tésztáját is dúsíthatjuk, illetve krémlevesként is fogyaszthatjuk. Az édes ízt kedvelőknek jó hír, hogy piskóta, brownie, keksz, palacsinta, muffin, gombóc egyaránt készíthető belőle, enyhén édes íze miatt különleges ízt ad ezeknek az ételeknek.
+ 1. Helye az étrendben
Az édesburgonya tehát beilleszthető a verseny- és szabadidős sportolók étrendjébe. Egyfelől színesíti azt, másfelől lassan felszívódó szénhidráttartalma miatt hosszabb ideig biztosít energiát a szervezet számára.
A korábban említett ételeket reggelire és vacsorára is fogyaszthatjuk, például a batátás kenyeret, ebédre az édesburgonyás gnocchit, kisétkezésre pedig a gofrit, illetve a többi süteményfélét választhatjuk.
Sportolók kedvencei sorozatunk korábbi részei:
5 érdekesség a cékláról
5 érdekesség az ananászról
5 érdekesség a hajdináról
5 érdekesség a csokoládéról 5 érdekesség a lazacról 5 érdekesség a banánról 5 érdekesség a zabpehelyről 5 érdekesség az avokádóról 5 érdekesség a túróról 5 érdekesség a gesztenyéről 5 érdekesség a chiamagról 5 érdekesség a spenótról 5 érdekesség a joghurtról 5 érdekesség a kölesről 5 érdekesség a tojásról CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!