1. Mennyi az annyi
A cékla (másnéven: céklarépa, vörös répa) energiatartalma a többi zöldséghez hasonlóan elenyésző (31 kcal/100 g), szuperereje azonban más tápanyagokban rejlik. Rosttartalma magas – 4,2 g/100 g zöldség –, így az emésztésre is jótékony hatást gyakorol. Bizonyos B-vitaminok mellett C-vitamin és folsav is található benne, amelyek az immunrendszer megfelelő működésért felelnek.
2. Értékes vasforrás
A cékla vastartalma a zöldségek többségéhez viszonyítva kissé magasabb, azonban szemben az állati eredetű vassal (úgynevezett hem-vas), a növényi vas jelentősen kisebb mértékben hasznosul. Érdemes ezért C-vitaminban gazdag alapanyaggal együtt fogyasztani, amivel a növényi vas felszívódása jelentősen javul.
Kombinálásra példa, ha a céklával készült étel elfogyasztása után megiszunk egy pohár friss, cukrozatlan narancslevet, vagy a céklalébe 100%-os, cukrozatlan narancs-, illetve ananászlevet is öntünk.
3. Antioxidáns-bomba
A cékla jelentős antioxidáns-forrás a benne lévő színanyagoknak (karotinoidok és flavonoidok), valamint C-vitamin-tartalmának köszönhetően. Az antioxidáns-tartalom a sejtek szabadgyökök elleni védekezése mellett (daganatmegelőzés és -kezelés) az immunrendszer erősítéséért is felel. A betanin nevű anyag a cékla egyik színanyaga, amely élelmiszer-színezékként (E162) is használatos az élelmiszeriparban. A színanyagot többek között fagylaltok és gyümölcsjoghurtok készítésekor használják fel.
4. Nem csak ecetes változatban
A legtöbben talán savanyúságként szokták fogyasztani a céklát, azonban számos más formában tudjuk az étrendünkbe csempészni. A lereszelt céklával a húsgombócnak is izgalmasabb ízt tudunk varázsolni, vagy például egy joghurtos céklasalátával egészségesebb köretet is kínálhatunk a vendégek számára a kerti grillezés során. A cékla remek nyersanyaga lehet egy frissen facsart zöldség- és gyümölcslének is, a többi hozzávaló antioxidáns-tartalmával együtt így igazi antioxidáns-bombát készíthetünk.
5. Oxalát- és nitráttartalom
A cékla rendszeres fogyasztásával vigyáznia kell annak, akinek kalcium-oxalát veseköve van, ugyanis a cékla – a spenóthoz és sóskához hasonlóan – oxalátban gazdag zöldség.
Az oxalát mellett a nitrát a másik olyan céklában is előforduló anyag, amelynek mennyiségével óvatosan kell bánni, különösen várandósság idején, illetve csecsemők, kisdedek táplálása esetén.
Utóbbi esetében érdemes előnyben részesíteni a bolti bébiételeket, hiszen ezek nitráttartalma szigorúan ellenőrzött.
+ 1. Helye az étrendben
A céklát bármely étkezésbe be tudjuk illeszteni, hiszen alacsony szénhidrát-, magas rost- és vitamintartalma, valamint lassú felszívódású szénhidráttartalma miatt igencsak kedvező tulajdonságú zöldség. A céklalé más 100%-os cukrozatlan gyümölcs- vagy zöldséglével fogyasztva gyors energiapótló edzés előtt, de akár verseny alatt is, amennyiben van egy nyugodt hely az ital elfogyasztásához (például egy teljesítménytúrán).
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!