1. Zöldség vagy gyümölcs?
Növénytanilag, termésének fejlődését tekintve az avokádó gyümölcsnek tekinthető, hiszen az a növény virágjából fejlődik ki (zöldség esetén a növény levelét, szárát vagy gyökerét fogyasztjuk). Bármely csoporthoz soroljuk is, exportjának köszönhetően az avokádó mára már egy széles körben elterjedt és kedvelt alapanyag a világon, amihez előnyös beltartalmi jellemzői és izgalmas karaktere is hozzájárul.
2. Mennyi az annyi?
A tudatos táplálkozás érdekében ajánlott ismerni energia- és tápanyagtartalmát. 100 grammnyi avokádó 160 kcal-t, 2 g fehérjét, 16 g zsírt és 8 g szénhidrátot jelent a szervezetnek – a miheztartás végett 1/3 avokádó kb. 50 grammnyi mennyiséget jelent. Ez azt jelenti, hogy energiatartalmának nagy része a zsírtartalomnak köszönhető.
3. Jó zsírsavak előnyben!
Habár az avokádó zsírtartalma – zöldségekhez viszonyítva – nem tekinthető alacsonynak, ennek ellenére ezen belül a – szív- és érrendszerünk szempontjából protektív tényezőnek számító – telítetlen zsírsavak mennyisége jelentős. A benne lévő omega3 zsírsavak a „jó”, vagyis a HDL koleszterin normál szintjéért (0.9-1.1 mmol/liter) felelnek.
4. Válassz ügyesen!
A boltban, illetve avokádóillusztrációkon többnyire a zöld színű változattal találkozhatunk. Amennyiben azonban a boltból hazaérve azonnal fel is szeretnénk használni, akkor ajánlott a lilásabb színű, illetve a puha tapintású darabokat választani. Máskülönben az avokádónak otthon is szüksége lesz némi időre (akár egy hétre), hogy érett állapotba kerüljön.
5. Nem csak salátába!
Az avokádóból leggyorsabban és legegyszerűbben avokádókrémet lehet készíteni egy csipet citromlé, esetleg fokhagyma hozzáadásával. Összedobhatunk a felhasználásával egy tartalmas salátát is, de a guacamole nélkülözhetetlen hozzávalója is egyben. A guacamole a mexikói konyhában ismeretes mártogatós, amely csilipaprika, hagyma, só, bors és koriander felhasználásával készül. Avokádó felhasználásával (gyümölcsök és zöldségek hozzáadásával) finom smoothie-t és gyümölcslevet is készíthetünk.
+ 1. Helye az étrendben:
Az avokádókrémmel megkent kenyerünket – például egy kis paradicsom kíséretében – fogyaszthatjuk tartalmas reggeliként, az avokádós salátát (elkészítési ötlet például: salátamix alap, kockára vágott paradicsom, feldarabolt főtt tojás és avokádó, kis citromlé és olivaolaj) pedig vacsorára. A guacamole alacsonyabb sótartalmú kukoricás tortillacsipsszel vagy csíkokra vágott zöldségekkel a társas összejövetelek vagy az otthoni filmnézés remek ropogtatnivalója lehet. Tízóraira vagy uzsonnára pedig a már korábban említett smoothie-t is be tudjuk iktatni.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!