A nyári időszakban táplálkozási szokásaink kissé megváltoznak. Egyrészt annak köszönhetően, hogy a kánikula alatti napokon a könnyebben emészthető, magasabb víztartalommal rendelkező ételek – például a turmixok, smoothie-k, saláták, levesek, töltött és rakott ételek – kívánatosabbak a magasabb zsírtartalmú, nehezen emészthető ételeknél. Mindemellett a nyaralás ideje alatti étkezések általában nem a jól megszokott otthoni rend szerint alakulnak, ami akár nem kívánatos testtömeg-növekedéssel is járhat.
A hőség miatt folyadékigényünk megnő, így ebben az időszakban az eddigieknél is fontosabb, hogy a nap folyamán kis mennyiségekben, de folyamatosan fedezzük a szükségletet. A hazai ajánlás szerint napi nyolc pohár folyadék elegendő lehet, amennyiben nyári időszakban a „pohár” mennyisége 2.5 dl. Ebből a mennyiségből 5-6 pohárnyi mindenképpen ivóvíz legyen, a maradék mennyiséget pedig gyümölcsből, zöldségből és zsírszegény tejtermékből készült, hozzáadott cukormentes italokból ajánlott fedezni (turmix, smoothie, zöldség-gyümölcslé, cukormentes limonádé).
A hozzáadott cukrot is tartalmazó folyadékokat a magasabb energiatartalom miatt érdemes kerülni, de ha a kánikula mellett vagy a nyaralás alatt a fizikai aktivitásunkat fent tudjuk tartani, mértékkel ezek is beilleszthetők az étrendünkbe.
Ezekben a hetekben habár többnyire a könnyebben emészthető és magasabb víztartalmú ételeket kívánjuk, egy nyaralás alkalmával – vagy éppen a strandon, a büfésorban várakozva-gondolkodva – mégis a nehezebben emészthető, zsírosabb ételekre eshet a választásunk (pl.: rántott hús vagy hal hasábburgonyával, sajtos-tejfölös lángos, tócsni vagy étteremben a hagyományos magyaros ételek). Tanácsos ebben az esetben is a tészta-, rizs- vagy burgonyaköret egy részét salátára, zöldségekre, savanyúságra cserélni, illetve a nap többi részében már könnyebb fogásokat választani.
A mértékletesség megtartása nehézkesnek tűnhet, ám ha a napi többszöri, kisebb volumenű étkezésre ezekben a napokban is sikerül figyelni, a farkaséhség elkerülésével a beviteli mennyiség kordában tartható.
A nyaralás során a cél elsősorban a testtömeg szinten tartása, a hízás elkerülése. Keressük tehát a zsírszegényebb és zöldségben gazdag ételeket, korlátozzuk a cukorfogyasztást, figyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre, a napi többszöri és kisadagos étkezésre, valamint a mozgás beiktatására (egy kis úszás, biciklizés vagy kis-közepes intenzitású gyaloglás). Habár a pihenéshez és az utazáshoz a gasztronómia is hozzátartozik, fontos a középutat ebben is – mint olyan sok dologban – megtalálni, alkalmazni.
Fotók: shutterstock
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!