A közelmúltban írtunk Molnár Ábel sikeréről, amikor is két társával együtt felmászott a 6893 méter magas Ojos del Saladóra. Az Argentína és Chile határán magasodó vulkán az Aconcagua (6961 méter) után Dél-Amerika második legmagasabb csúcsa, amelyre a 23 esztendős hegymászó Nagy Balázzsal és a chilei Sebastián Ruizzal jutott fel. Molnár Ábelnek ez először sikerült, ugyanakkor Nagy Balázs 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2019 és 2020 után már nyolcadszor járt az Ojos del Salado tetején – valamennyiszer tudományos céllal.
Természetesen a XXI. században műholdas műszerekkel is elemezhető a klímaváltozás, de a helyszínen sokkal pontosabb adatokat lehet kinyerni a készülékekből. Csakhogy az Ojos del Salado az Atacama-sivatagban, vagyis a világ egyik legszárazabb területén található, ahol egy százalék alatti (!) a páratartalom.
„Gondoljunk bele, micsoda különbség ez a nagyjából tengerszint feletti szobában mért hatvan százalékhoz képest.
Költői kifejezéssel az Andokban találhatók a legalacsonyabb nyolcezresek, mert a hatezres hegyeken ugyanúgy nehezíti a mászást az UV-sugárzás, az extrém hideg, a fagy, a rendkívül erős szél, de a nyolcezresekkel ellentétben a szárazság is.
Nagy Balázs hasonló céllal járt már a Kárpátokban, Kis-Ázsiában és az Antarktiszon is, de a tudományban folyamatosan a fehér foltokat kereste, s mivel korábban is ismerte már az Atacama-sivatagot, tudta, a térség magashegységeiből nincsenek a klímaváltozásról releváns adatok.
Ennek a vulkánnak a megmászása az előkészületekkel és az akklimatizációval együtt nagyjából tíz-tizenkét nap, de kutatóként többnyire háromszor ennyi időt töltök fent, mert az adatgyűjtés mellett sokféle helyszíni vizsgálatot is végzünk.
Az elmúlt tizenkét évben mért adatokból a geográfus a döntéshozók számára alapinformációkat adó elemzéseket is készít, s nem meglepő módon erős melegedést észlelt.
„Az Andok hegyeit úgy kell elképzelni, mintha fagyott víztornyok lennének, de a melegedés következtében a felszín alatt lévő jég elkezdett olvadni, és még extrém helyeken is létrejöttek vízfolyások, tavak. Az egyik ilyen tóban döntöttek néhány éve Guinness-rekordot magashegyi búvárkodásban.”
Nagy Balázs az Ojos del Salado mellett számos csúcson járt már az Andokban: 1996-ban a Sajama (6542 méter), 2001-ben az Aconcagua (6961 méter) és a Tupungato (6570 méter), 2008-ban a Cerro Vicuna (6067 méter) volt a célja, míg az idén néhány nappal a vulkán megmászása előtt akklimatizációs túraként a Nevado San Francisco (6016 méter) csúcsára is feljutott.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!