A maratoni vagy a hosszabb ultratávok alatt az egyéni segítőre is fontos szerep hárul, ezért legalább oly mértékben kell felkészültnek lennie, mintha maga is indulna a versenyen.
A maratoni vagy a hosszabb, ultratávú futóversenyeken megszokott, hogy a versenyzők egyéni segítők kíséretét veszik igénybe. Ilyenkor a segítőre is nagy felelősség hárul, éppen ezért érdemes előre felkészülni és alaposan átgondolni, mivel is jár egy ilyen önkéntesen vállalt feladat. Alapvetően bevált megoldás, hogy a futó olyan embert választ maga mellé, akivel jól ismerik egymást. Lehet férj, feleség, barát, barátnő, szülő, gyerek, de a kiválasztásnál az egyik legfontosabb szempont a bizalom. Frissítőnek lenni nagyon szép feladat, és – ha nem is rajtszámmal a derekunkon – futóként igen izgalmas kihívást jelenthet olykor a pálya „túloldaláról” is végigkísérni egy versenyt.
Nézzük sorra, mi az a négy legfontosabb tényező, amelyet minden segítőnek tudnia kell, mielőtt a feladatra vállalkozik.
A pálya ismerete, a szintrajz, a frissítő- és időellenőrző-pontok közötti távolság előzetes feltérképezése alapvető kötelesség. Ugyanilyen fontos megtudni, hogy hol és milyen területen lehet parkolni. Az előre megbeszélt találkozási pontokra pedig mindig a tervezett idő előtt legalább negyedórával célszerű odaérni a kellemetlen meglepetések elkerülése végett.
Tisztában kell lenni a futó frissítési stratégiájával. A frissítési tervet érdemes közösen elkészíteni, és segítőként nagyon fontos, hogy tisztában legyünk, hány kilométerenként és milyen formában pótoljuk a szénhidrátot. Érdemes megismerni a futó által használt frissítési termékcsalád összetevőit és ízvilágát, hogy félszavakból is megértsük majd, mire gondol a versenyző.
Fel kell készülni, hogy lesznek holtpontok – mindkét félnek. A segítő azonban sohasem mutathat gyengeséget, fáradtságot, amikor ott van vele a versenyző. Két pont között aztán lehet gyengélkedni, pihenni, visszatöltődni, de abban a néhány percben, amíg munkája van, illik a legjobb formáját mutatni, mert a futónak inkább biztatásra és támogatásra van szüksége, nem arra, hogy az őt segítő kísérő enerváltságát lássa.
Tudni kell csendben maradni. Egy hosszú versenyen lehet, hogy éppen az a legnagyobb segítség, ha a futó szó nélkül megkapja az adott ponton, amit kért, és nem kérdezünk tőle semmit, nem veszünk el tőle energiát, hogy beszéltetjük, csak hagyjuk, hogy tegye a dolgát, és a versenyére koncentráljon.
Csekklistája a kötelező felszerelésekről
Nemcsak a versenyzőnek, hanem az őt segítő személyzetnek is érdemes felkészülni, főleg, ha több órát, akár egy teljes éjszakát is végigdolgozunk kísérőként. Nézzük, mik azok az alapvető, lényeges és hasznos dolgok, amiket érdemes becsomagolnunk a ládánkba:
Konyhai mérleg az izotóniás por pontos adagolása érdekében
Kanál, kés
Vágódeszka
Műanyag pohár
Fájdalomcsillapító
Esőkabát
Váltócipő
Saját élelem, innivaló, víz, kóla, kávé
Fejlámpa
Akkubank
Térkép
Nyári versenyeken hűtőtáska, jég
Só
Törlőkendő, papír zsebkendő
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!