Gyűrűvel a törzsizmok megerősítéséért

Kremlicza LeventeKremlicza Levente
Vágólapra másolva!
2021.03.17. 12:19
null
A saját testsúlyos edzések hatékonysága közismert, de testünk és különböző izmaink stabilizálása érdekében a gyűrűt is kipróbálhatjuk, igaz előtte speciális felkészülés is szükséges.

A szertorna a saját testsúlyos edzések királya, a gyűrű pedig az egyik legösszetettebb és legnehezebb szer a sportágon belül. Mesteri szinten űzni kevesen tudják, de a hétköznapi sportolók számára is tökéletes eszköz. Minden megvan benne, ami a kalisztenikához, azaz a saját testsúlyos edzéshez kell. Szinte bárhol használható, kondiparkban, egy vízszintes, vastag faágra akasztva, és már a legegyszerűbb gyakorlatok is nagy hatást érnek el.

A gyűrű egyfajta kombinációja a húzódzkodórúdnak és a párhuzamos korlátnak, azaz végezhetők rajta húzó- és tológyakorlatok is.

Hatása azért is nagyobb, mint a fix eszközöknek, mert instabil, így folyamatos stabilizálást igényel, amit ebben az esetben a testünk végez, ezzel jóval több izmot bevonva a munkába, mint a rúd esetén.

Ez azt is jelenti, hogy a legtöbb gyűrűgyakorlat nehezebb is, mint a stabil eszközökön, például ha egy sportoló korláton el tud végezni tíz tolódzkodást, akkor elsőre valószínűleg 1-2 „remegős” ismétlést csinál a gyűrűn. A törzsizmokat is sokkal jobban igénybe veszi, ezek végzik a stabilizálás legnagyobb részét.

 

 

Ezért ha ezen szeretne valaki edzeni, mindenképpen szükséges az alapozási időszak, amikor elsajátítja a megfelelő fogást, tartást és megszokja a folytonos instabilitást.

A gyűrű mobilitás terén is igényel egy szintet, különösen a csuklónál és a vállnál, de ezt alapozógyakorlatokkal és specifikus mobilizációs technikákkal ki lehet építeni.

Érdemes hetente többször rövidebb edzést végezni, ezzel gyorsabban fejleszthetők a szükséges mozgásbeli készségek, illetve az instabil eszközös edzés nagyobb idegrendszeri fáradtsággal jár, így a hosszabb edzések gyakran lehetnek kontraproduktívak.

Amíg ez nincs meg, addig érdemes könnyebb feladatokat, egyszerű lógásokat, támasztott tartásokat végezni, hogy elkerüljük a sérüléseket. Természetesen ezt is érdemes képzett edzővel elkezdeni, szerencsére egyre több ilyen lehetőség van, de az interneten is találhatunk számtalan videós, írásos segítséget, ezeknél természetesen fontos a hitelességet ellenőrizni, hiszen az egészségünk nem játék.

 

 

Ahogy a fenti írásból is látszik, a gyűrű korántsem a legegyszerűbb eszköz, de mégis megéri kipróbálni, olyan fejlődés érhető el a testtudatban, a koordinációban, az erőnlétben és a mozgékonyságban, mint kevés más mozgásformával.

Fotók: shutterstock

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Legfrissebb hírek

Fitnesz: kilenc magyar aranyérem a gyerek-világbajnokságon

Utánpótlássport
2025.06.21. 20:16

Karikó Brigitta az Európa-bajnokság után a világbajnokságon is aranyérmet szerezne

Csupasport
2025.06.05. 18:48

Bejött a drámai gyakorlat, újabb Európa-bajnoki címet ért Spanyolországban

Csupasport
2025.06.02. 16:39

Kiknek hasznos, és kiknek veszélyes a HIIT-edzés?

Csupasport
2025.05.30. 22:07

Fitnesz és testépítés: kilenc érem a spanyolországi junior Eb-n

Utánpótlássport
2025.05.06. 12:53

80 millió forinttal támogatja az állam az idei fitneszrendezvényeket

Csupasport
2025.04.08. 17:29

Jakabos Zsuzsanna is megmérette magát az ország első számú súlyzós tömegsportrendezvényén

Csupasport
2025.03.18. 14:43

Szuperfitnesz, szuper dicsőség: magyar vb-érmek!

Csupasport
2025.01.19. 18:05
Ezek is érdekelhetik