Kezdődik a téli Broad Peak-expedíció

Vágólapra másolva!
2020.12.27. 20:20
Szlankó Zoltán szolnoki hegymászó Iszlámábádban találkozik amerikai-orosz mászótársával, s egy hónap áll rendelkezésükre, hogy télen meghódítsák a Föld tizenkettedik legmagasabb hegyét.

Megkezdődik a téli magyar Broad Peak-expedíció, Szlankó Zoltán ugyanis december 30-án délután indul a Liszt Ferenc repülőtérről dohai átszállással Pakisztán fővárosába, Iszlámábádba, amerikai-orosz mászótársával, Alex Goldfarbbal pedig Szkarduban találkozik, vélhetően az újév első napjaiban. Mivel teherhordók segítsége nélkül próbálják meghódítani a 8051 méter magas hegyet, a 4800 méteren lévő alaptábort nyolc-tíz napos gyaloglást követően érhetik el.

„Sok időnk nem lesz az akklimatizálódásra, mivel február harmadikán hajnalban már indul is vissza a gépünk, mert a Bostonban orvosként dolgozó Alex a koronavírus-járvány közben csak ennyi szabadságot kapott munkáltatójától – kezdte Szlankó Zoltán hegymászóoktató, a Magyar Expedíciós Társaság elnöke, aki már októberben elkezdte az út szervezését. – Roppant szűkös az időnk, mivel csak ketten leszünk a hegyen, s a kötelek rögzítése mellett a hatalmas mennyiségű hó, a hidegebb és viharosabb időjárás is lassíthatja a haladásunkat. Ha közel kerülünk a csúcshoz, számításaink szerint legalább négy tábort kell kiépítenünk, ellentétben a nyári expedíciókon megszokott hárommal.”

Korábban úgy tetszett, hat hét áll majd rendelkezésükre, de ez az idő egy hónapra korlátozódott. A két sportember egyébként 2020 januárjában már próbálkozott egy közös téli expedícióval, de az Ama Dablam 6812 méter magas csúcsára csak Alex Goldfarbnak sikerült feljutnia, a szolnoki hegymászó 6230 méteres magasságig jutott.

„Az Ama Dablamon megtapasztalhattuk, mennyire nehéz a téli mászás, mivel azonban a szélességi kört tekintve a Broad Peak északabbra helyezkedik el, biztosan nehezebb körülmények várnak ránk. A Karakorumban más természeti hatások érhetnek, de egyelőre bizonytalan, mekkora a hó mennyisége, milyen a minősége, szóval sok a bizonytalansági tényező, de valóban tapasztalatszerzésnek tekintjük ezt az expedíciót, felesleges kockázatot nem vállalunk.”

A páros magashegyi teherhordók és pótlólagos oxigén használata nélkül próbálkozik a csúcsmászással, az expedíciót követően pedig beszámolunk a fejleményekről.

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Legfrissebb hírek

„Majd én, az asztmás ügyvéd megmutatom!” – interjú Neszmélyi Emillel

Képes Sport
2025.02.13. 18:20

Zoknit és cipőt találtak a Mount Everesten, pont kerülhet a százéves rejtély végére

Egyéb egyéni
2024.10.11. 17:40

Expedíció a boldogság hegyére

Képes Sport
2024.09.18. 13:09

Egy 12 éve elhunyt cseh hegymászó holttestét is megtalálták a Himaláján

Egyéb egyéni
2024.07.21. 12:09

100 éve halt meg a Mount Everesten a britek legendás hegymászója

Egyéb egyéni
2024.06.08. 07:00

A világrekorder immár 30-szor jutott fel a Mount Everestre

Egyéb egyéni
2024.05.22. 22:45

Suhajda Szilárd felesége: Szívszorító volt, amikor meg kellett mondanom a kisfiunknak, hogy apa meghalt és nem jön haza!

Egyéb egyéni
2024.03.03. 12:26

Küldetéstudata volt, tudása viszont semmi: az őrült mászón a hite sem segített

Csupasport
2024.01.11. 14:15
Ezek is érdekelhetik