Vadkempingezni újra divat, vadkempingezni jó – de azért nem árt felkészülni a kihívásra.
Vannak olyan elvetemültek, akik a bivakolás, azaz a szabad ég alatti alvás sátor nélküli formáját kedvelik. Magam is ezen emberek közé tartozom, régebben gyakran töltöttem el az éjszakát egyetlen hálózsákkal felszerelve barlangokban, kilátókban. Ez a kempingezési mód kicsit több tapasztalatot igényel, de ha megszokja az ember, nagyszerű élmény lesz.
Több formája is létezik a nomád táborozásnak, a bivakzsákos a legegyszerűbb talán. A bivakzsák egy hálózsákra húzható, általában részben vízálló, de szellőző külső réteg, ami egyrészt jobban szigetel, másrészt megvédi a hálózsákot a nedvességtől, kosztól, sérülésektől. Ha ebben akarjuk tölteni az éjszakát, fontos, hogy jól megválasszuk a helyszínt, ahol alszunk. A kilátók erre a legjobbak, védenek az állatoktól, s részben a rossz időjárástól is.
A barlangok, sziklahasadékok is jók lehetnek, de ezeket már érdemes jobban megnézni, mielőtt alvóhelynek választjuk.
A másik, egyre kedveltebb táborozási mód a függőágyas kempingezés. Kis tapasztalatszerzéssel és háttérismerettel ez talán a legkényelmesebb alvási mód a szabadban. Az alapja (természetesen) egy jó minőségű függőágy, azaz nem érdemes vele spórolni, a magasabb, nagyobb termetű embereknek hasznosabb kétszemélyes szerelést venni, hogy az tényleg kényelmes legyen. Többféle rögzítési mód létezik: az egyszerűbb a hevederes (ám ezek a megoldások általában drágábbak is), és vannak a kötéllel, karabinerrel rögzíthetőek, amelyek összeszerelése kicsit több ügyességet igényel.
A függőágyas alváshoz is kell derékalj, hálózsák vagy kisebb felfújható matrac, hogy ki melyiket választja, főleg az évszaktól és az egyéni ízléstől függ.
Az eső és szél ellen sem árt védekezni, erre sokan előregyártott esőtetőket használnak, míg sokan mások vízálló ponyvát visznek magukkal, ami használható tetőként vagy szélfogóként is.
A jó nomád tábor összerakásához nem kell Bear Gryllsnek lennünk, az internet bugyrában számtalan leírás, videó található, amelyek segítségünkre lehetnek a kezdetekben.
Érdemes felkészülni, akár egy parkban gyakorolni a kemping kialakítását, hogy ne a terepen érjenek minket meglepetések.
Az egyéjszakás vagy többnapos túrákra ezt a néhány alapvető dolgot mindenképp érdemes magunkkal vinni.
- Működő mobiltelefon outdoortérkép-alkalmazással
- Fejlámpa/elemlámpa
- Elsősegélykészlet
- Kés, bicska
- Tűzgyújtó eszköz, papír vagy tűzgyújtó folyadék
- Térkép, túra GPS
- Esőkabát
- Túrabot
- Egy váltás ruha
- Vízálló ponyva, szúnyogháló
- Jelzősíp
- Több liter víz tárolására alkalmas eszköz
- Elegendő élelem, akár a tervezettnél plusz egy nappal többre is