Az ultrafutás csodaműfajnak számít a futás világában, sokan „ufóként, hősként, példaképként” tekintenek azokra, akik sikerrel teljesítik a maratoni táv feletti kihívásokat. Nehéz küzdelem az övék a hatalmas, jellemzően ötven, száz, kétszáz kilométer feletti távolságokkal (vannak ennél is extrémebb vállalások), és mégis, manapság sosem látott népszerűségnek örvend az ultrafutás, egyre többen döntenek úgy, hogy kipróbálják magukat a bűvös 42.2 kilométeren túl is.
Érdekes és korántsem egyszerű szakág ez, s hogy bepillantást nyerjünk ebbe a rendkívül érdekes világba, majd' ötszáz olyan futót kérdeztem meg, akik már többször teljesítettek ultratávot.
Fontos, hogy az itt leírtak, valamint a felmérésben szereplő adatok nem univerzális igazságok, hanem egyszerűen edzésmódszerek, szokások, szubjektív vélemények.
Vágjunk is bele! A legtöbbször feltett kérdés, s egyben a megoldásra váró felvetés: mi kell a jó ultrához?
A belépőszintű ultratávokhoz legalább hetven-száz kilométer közötti heti futásmennyiséget javasolnak, azonban a felmérések szerint az ötven és nyolcvan kilométer közötti kihívásokat teljesítő hobbifutók többsége inkább heti ötven-hetven kilométer közötti edzésmunkát végez.
Tapasztalataim szerint az edzésmennyiség növelése sokat javít a teljesítményen, különösen ha azt jól felépített rendszerben végezzük. Itt jön a következő fontos tényező, a minőségi munka. Vannak futók, akik képesek edzésterv nélkül, érzésre futva jó eredményt elérni, de a többségnek a strukturált, egyénre szabott rendszer a legjobb út a sikerhez. Sokféle iskola létezik, sok edző a pulzuskontrollra esküszik, sok alacsony intenzitású futással, mások pedig a tempóalapú vagy épp a vegyes módszerre, könnyű és intenzív futásokat vegyítve a tervben. Mostanában sok ultrafutó kezdte el a résztávos, magas intenzitású munka hasznosságát felismerni a maratoni feletti távoknál is.
A következő fontos kérdés a hosszú távú futások kapcsán: mikor kezdjük?
Mit jelent ez a bizonyos felkészültségi szint?
Véleményem szerint ha már képesek vagyunk stabilan, belesétálás nélkül lefutni egy sík maratonit úgy, hogy a célból nem a rohammentő visz el, akkor érdemes lehet az ultrázás gondolatával kacérkodni, de ehhez két-három lefutott maratoni mindenképp szükséges.
Mikor megkérdeztem a tapasztalt ultrafutókat, hogy mi a legfontosabb tulajdonsága egy jó ultrafutónak, akkor a legtöbben a türelmet mondták, s több mint tíz ultratávú teljesítés után magam is úgy vélem, a fokozatos felkészülés a legjobb út az ultrafutáshoz.