Február elején vettünk egy futópadot. Egyáltalán nem azért, hogy majd milyen jó lesz járvány idején odabent izzadni, sokkal inkább a tél viszontagságaitól akartuk magunkat megkímélni – még ha az újfajta módi szerint nagyobbrészt ebben az évben is elmaradt a tél. Ám mivel most a futópad tényleg kincset érhet, főleg, ha rosszabbodik a helyzet, néhány jó tanács azoknak, akik ezekben a napokban gondolkodnak hasonló beruházásban.
Elöljáróban csak annyit: februárig nem láttam közelről futópadot, egyetlen másodpercre sem próbáltam ki, bár kétségtelen, az elmúlt évben a szokásosnál jóval többet futottam – de kizárólag odakint. Az alábbiakban így egy „félhaladó” futó, de egy teljesen kezdő futópados kocogó tapasztalatait olvashatják.
Hol vegyünk? Februárban még könnyebb volt erre a válasz, félő, hogy most már sokaknak elég annyi: ahol tudunk. Ma már célszerűbb rendelni, nem annyira szerencsés személyesen elmenni, pláne kipróbálni. Rengeteg cég kínál most is futópadot, hosszabb-rövidebb kiszállítással, némi netes keresgélés után még ma is lehet megfelelő színvonalú padot találni. Hogy a megfelelő színvonal mit jelent? A legalább középkategória aligha hátrány, ha az a cél, hogy a járvány után is, akár még évekig odabent edződhessünk.
Milyet vegyünk? Túlsúlyosabb futók azért nézzenek rá a leírásra, hogy hány kilóig üzembiztos a szerkezet. Száztíz kilósan egy olcsóbb példányra ráállni nem feltétlenül jelent tartós megoldást.
Elsőre nem gondoltam volna, de nagyon nem mindegy, mekkora a szélessége: nem is feltétlenül azért, hogy befér-e a kisszobába, hanem még egy szélesebb padnál is nagyon könnyen a szélére lehet lépni, miközben balra pillantunk a tévére vagy jobbról kiabál a gyerkőc.
Hova tegyük? Ahova befér – tényleg nem apró, a dobozát is fél óráig tartott összevagdalni... Lakótelepi lakásban az alattunk lakó polgártársnak azért lehet egy-két csúnyább szava, főleg, ha estefelé döngetjük, mert a zaj önmagában sem kicsi, hát még ha egy lelkes mázsás úriember is ütemesen trappol. Elfelejtve a nappali átrendezését, mi most a tévével szinte szemben tettük le, feliratos filmeket még nézni is lehet, ha már úgysem nagyon halljuk – így viszont éppen az ablak van a futópad mögött, ami annyiból nem szerencsés, hogy egyetlen pillanatnyi elbambulás után hirtelen odakint találjuk magunkat. Igaz, van egy biztonsági csipesz, amelyet a nagyon kezdők akár a ruhájukra is akaszthatnak, mert ha kirántjuk a csipeszt, azonnal leállítjuk a futópadot. Élesben még nem próbáltam ki, jobb a békesség, elég hideg van éjszakánként.
Még több olvasnivalót kínálunk a Csupasport magazinban. A 100+16 oldalas kiadvány március közepén került a standokra, sokan kérdezték, hogyan tudnak ebben a nehéz helyzetben hozzájutni. Az Inmedio és Relay üzletekben jó eséllyel, de a nagyobb postákon is. Aki nem szívesen menne ki az utcára, e-magazinos formában immár a Digitalstandon is le tudja tölteni: egy perc a regisztrálás és egy perc a fizetés, itt is 590 forintba kerül.
Milyen gyorsan fussunk? Lehetőleg gyorsabban, mint Csécsei Zoltán, akkor egyből világrekorderek leszünk. Általánosságban talán elmondható, hogy a kinti futótempónkat kezdőként nem mindig tudjuk majd tartani. Furcsa, amikor nem kell átlépni egy gödröt, nem húzhatjuk ki magunkat a szembe jövő futó láttán, nem kell megállni a piros lámpánál. Egyáltalán nem könnyű tízpercekig elvileg pontosan ugyanazzal a sebességgel futni (persze könnyen állítható a tempó, ha már nem bírjuk). A monotonitás kemény ellenfél, talán célszerűbb akkor edzeni, amikor más is van otthon, mert ha filozofikus vitákat nem is folytathatunk feleségünkkel, jó esetben nyomon követhetjük, ahogy elkészíti a vacsorát.
Mennyi időre tervezzünk? Ha már veszünk egy gépet, lehetőleg évekre. Ha odafigyelünk rá, nem a macska alszik rajta, és nem a gyerek használja tankparkolónak, ha betartjuk a maximum jó egyórás edzésidőt, sokáig kitarthat (szakember talán nem is kell hozzá, de néhány havonta érdemes ellenőriznünk). A mostani nehezebb helyzetben pláne felértékelődhet egy futópad.
Kezdő futópadosként, túl százhúsz kilométeren azt mondom, teljesen bevált. Biztos, hogy ezekben a hetekben nagyon felmegy a kereslet, talán még a főszezonnak számító telet is túlszárnyalja – aki teheti, gondolkodjon el, sajnos nem kizárt, hogy még a nyáron is sok szempontból jobb lehetőséget nyújt a Margitszigetnél.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!