Hétvégi futásaim alkalmával megállapítottam, edzés szempontjából ez az évszak a legjobb nekem. A titok nyitja a megfelelő öltözet: ami a szombati plusz két Celsius-fokban sok volt, az a vasárnapi mínusz kettőben tökéletesnek bizonyult. Az is fontos, hogy a kulacsra a tetőt rendesen tekerjük rá – ezt is csak azért írom le, mert nekem megint nem sikerült, így a kiszivárgó víz kellemesen jegelte a derekam, amit nyáron azért jobban szeretek. Szóval, ha eltaláljuk, mit is kell felvenni, a hideg nem akadály többé. Meglepően sok futóval találkoztam: szombaton egy nagyon kedves csaj futott velem szemben, messziről köszönt, le is pacsiztunk, s vigyorogva nyargaltam tovább. Viszont úgy vettem észre, akik nem futnak, azok komplett bolondnak néznek az utcán, hogy ilyen időben a szabadban sportolok.
Őszintén szólva minden elismerésem a futópadon nagy távokat teljesítőknek, ugyanis amikor a fitneszteremben bemelegítés gyanánt futok tíz percet padon, nagyon kell koncentrálnom, hogy unalmamban ne fejeljem le a kezelőpanelt.
Menni kell, mert imádom csinálni, és sohasem tudhatom, meddig tehetem meg, hogy útnak indulok akkor, amikor akarok, és oda futok, ahova akarok.
Szóval, imádom ezt az időszakot, már csak a hóban futás hiányzik, de ahogy alakul az időjárás, erre is sor kerül!
A majd' hatperces összefoglaló megmutatja a napsütötte nappali, éjszakai, majd párás, esős időben zajló versenyt, a táj lenyűgöző!
MIRŐL ÍR A FUTÓBOLOND?
Hohohohó, milyen klassz a hóban futás!
Most nekik próbálok némi segítséget adni.
Ha nem vagyunk tapasztalt hófutók, válasszunk könnyebb, népszerűbb terepet, így ha netán megsérülünk, akkor is közel a segítség. Felejtsük el a vízálló cipőt, mert abba csak belemegy a hó a bokánál, s utána a vízben tapicskolhatunk, mert ki már nem megy… Legyen nálunk mobiltelefon, váltózokni, és egy pluszréteg felsőöltözet, amit felvehetünk. Erre a legpraktikusabb megoldás az enyhén bélelt futódzseki, de lehetőleg szélálló. A jó terepcipő ilyenkor nem árt, előkerülhetnek a nagyobb barázdákkal ellátott lábbelik. A túra- és futóbot is hasznos társ lehet a havas ösvényeken, s ha nem is vagyunk profik a használatukban, akkor is segíthetnek megúszni az eséseket.
Téli terepen kicsit lassabban tudunk haladni, mint általában, így érdemes a megszokottnál hosszabb „utazásra” felkészülni: vigyünk magunkkal vizet és valami kalóriapótlást. A köztéri csapokra ilyenkor nem számíthatunk, nagyon sok befagy, vagy egyszerűen csak elzárják őket télire. Ha délután indulunk el, egy fejlámpa is jól jön, hirtelen sötétedik, és a jeges terepen még szürkületben sem egyszerű lámpa nélkül készülődni.
Végezetül pedig, ha nagyon nem akar valaki egyedül futni a téli erdőben, csatlakozhatunk a számtalan közösségi futások egyikéhez.