Nagyot téved, aki azt hiszi, az aquafitnesz nem más, mint öreg nénikék uszodai vízitornája. Sokkal inkább egészségmegőrzés, megelőzés és regeneráció – és persze jó társaság. Irány a vizes workout!
„Tévhit, hogy az aquafitnesz csak idősebbeknek való – kezdte Martinez Dóra, a Dórifitt aquatrénere. – Az aktív, huszonnyolc és ötven év közötti nők szintén nagy számban látogatják a foglalkozásokat, elsősorban ízületi problémák vagy gerincbetegség miatt, és mivel nem fitneszterembe akarnak menni, mert a gerincsérvük miatt egyszerűen nem ugrálhatnak, vagy nem emelhetnek súlyokat, a vízi tornát választják.”
Az aquafitnesz kifejezetten ízületkímélő sport, amely nem terheli a csípőt, a vállakat, a bokát és a gerincoszlopot sem. Mély és sekély vízben is végezhető, utóbbi kicsit megterhelőbb, mivel a láb leér a medence aljára. A mély vizes workout közben karúszót is használnak, amely segíti a fennmaradást a víz felszínén, ráadásul a gerincet is egyenesen tartja.
Alapgyakorlatnak számít a mély vízben futás, amelyet a lábakat és a karokat erősítő mozgáselemek egészítenek ki. Hasizomerősítés közben fel kell feküdni a víz tetejére, minden más gyakorlatot függőleges testtartásban kell elvégezni.
„Fiataloknak és felnőtteknek azért hasznos, mert korrigálja a sok ülőtevékenységből fakadó gerincferdülést és nyaki sérvet, amely globális népbetegség. Azoknak is ajánlott, aki bár nem tudnak úszni, mozgásra vágynak. Kevesen hiszik el, de ez kőkemény mozgás, mivel egy órán keresztül folyamatosan valamilyen gyakorlatot kell a vízben végezni.”
A folyamatos taposásból kifolyólag tökéletesen erősíti és fejleszti a kardiovaszkuláris rendszert, jól átmozgatja a bokát, a térdet és a csípőt, valamint az összes ízületet, az összes izomcsoportot, valamint a mélyizmokat. A szárazföldi aerobik mindezekre kevésbé alkalmas.
Ha valaki ráveszi magát, hogy heti kétszer egy órára elmegy a vizes workoutra, egy hónap múlva jelentős javulást észlelhet.
„Sőt, egy hét után a bőr is feszesebb lesz, az izomtónusok látványosabbá válnak, és a szárazföldi mozgást is könnyebbé teszi.”
A vízi torna más sportokkal is kitűnően kombinálható. Nagyon jól kiegészíti a testépítést és az ökölvívást, élsportolók esetében pedig elsősorban a rehabilitációban játszik fontos szerepet, de az állóképesség fokozására is kitűnően alkalmazható.
Címlapfotó: shutterstock