1. Áramlat
A tavakban nincsen áramlat, ellentétben a folyókkal – utóbbiakban viszont nagyon erős lehet a sodrás, a versenyeken nehéz garantálni az indulók biztonságát, ezért egy-két kivételtől eltekintve nem szerveznek megméretést folyóban. Egy kivételről azért tudok: Spanyolországban az óceán és egy folyó találkozásánál rendeznek versenyt. Apálykor nem is tudnánk úszni, hiszen az még erősebb áramlatot generál, szinte szívja magába a folyót. Dagálykor igen, de akkor sincs könnyű dolgunk, hiszen az óceán szinte tolja vissza a vizet, így már egy rövid, 800 méternyi szakaszon is érződik egypercnyi különbség.
2. Hullámok
A tavakban keletkeznek hullámok, a folyókban nem, mert azokban a szél kevésbé tudja felkavarni a vizet.
3. Hőmérséklet
A tó vize sokkal változékonyabb, mint a folyóé, valahogyan jobban ki van téve az időjárásnak, igaz, cserébe a folyók vize jellemzően hidegebb, mint a tavaké. Ez nem kedvez az úszóknak, viszont előny, hogy kiszámíthatóbbak a körülmények. Egy kanadai versenyen a tó egyik végétől a másikig úsztunk, és menet közben sokat változott a víz hőmérséklete, függően attól, hogy sekélyebb vagy mélyebb részben tempóztunk. Egy másik, ugyancsak kanadai versenyen a kikötőből indultunk a nyílt vízre, és előfordult, hogy 20 fokból 16-ba úsztunk bele, ami verseny közben nagy különbség.
4. Tisztaság
Nem állítom, hogy minden folyó tisztább, mint a tavak, de amelyekben eddig úsztam, versenyeztem, ezt a tapasztalatot erősítik.
5. Kiszámíthatóság
A folyó mindenképpen kiszámíthatatlanabb, ezért különösen a hobbiúszóknak biztonságosabb tavakban úszni.
Képünk illusztráció.