Sátorozás hóban

Vágólapra másolva!
2019.01.16. 18:21
Ha nagyobb téli túrára indulunk és azt tervezzük, hogy az erdőben alszunk, mindenképp érdemes felkészülnünk arra, mi várhat ránk. Meg kell küzdenünk többek között a hóval, de nem mindegy hogyan!

A legnagyobb különbség a nyári és a téli kempingezés között, hogy télen könnyen előfordulhat, hogy havon kell felvernünk a sátrat. Ha több napos erdei túrán vagyunk, bármilyen fáradtak is vagyunk a nap végéhez közeledve, ahelyett, hogy azonnal nekiállnánk kipakolni cuccainkat, előbb gyorsan keressünk egy sátor felállításához alkalmas helyet. Üljünk le kicsit, együnk valamit, töltsünk el egy kis időt azzal, hogy felmérjük a terepet. Különösen az alábbiakat vegyük számításba:

- Szélvédelem: Lehetőleg fák környékén, domb oldalában vagy hasonló természet erőitől védett helyre verjük fel a sátrat, így sokkal nyugodtabb lesz a pihenésünk.
- Vízellátás: Ha a közelben található forrás vagy más olyan hely, ahonnan vizet vételezhetünk, nem kell havat olvasztanunk.
- Sérült fák: Figyeljünk oda, hogy ne kiöregedett vagy sérült fák alá verjük fel a sátrat, hiszen egy nagyon szélviharban az ágak könnyen sátrunkra eshetnek.
- Növényzet: Keressünk minél simább helyet, a csupasz, hóval bevont föld megfelelő lehet a célra.
- Napkelte: Ha sátrunkat úgy állítjuk fel, hogy reggel a kelő nap sugarai egyből elérjék, sokkal gyorsabban felmelegedhetünk.

Amennyiben sátrunkat kénytelenek vagyunk hófedte terepen felverni, az alábbi hasznos tanácsok lehetnek segítségünkre:

1. Nyomkodjuk le a havat!
A laza havat lapátoljuk el a sátorhelyről, a megmaradt havat pedig bakancsunkkal vagy más segédeszközzel tömörítsük össze. Ez azért is fontos, mert így keményebb felületen, stabilabban feküdhetünk le este, ráadásul a testünk által kibocsátott hő nem fogja olyan mértékben megolvasztani alattunk a havat, hogy kényelmetlenné váljon az alvás.

2. Építsünk falat!
Különösen szeles időben érdemes a sátrat egy kisebb fallal körülvenni, amely védelmet biztosít a természet viszontagságai ellen. Túlzásokba azért nem érdemes esni, mindig biztosítsuk a sátor természetes szellőzését.

3. Alakítsunk ki előteret!
A sátor helyén kívül érdemes eltakarítani, lenyomkodni a havat annak közvetlen környezetéből is. Így felszerelésünket sokkal kényelmesebben tárolhatjuk, és a sátorból kilépve sem rögtön a szűz hó fogad.

4. Használjunk téli cölöpöket!
Az átlagos sátrakhoz adott kis fém cölöpök téli körülmények között hatástalanok lehetnek, nem rögzítenek megfelelően, a sátrat így egy nagyobb szél könnyen felkaphatja. Még indulás előtt érdemes beszerezni téli cölöpöket, amik hideg, havas körülmények között is bírják a strapát.

5. Vigyázz az éles tárgyakra!
Minden éles tárgyat, ami veszélyeztetheti az épségét, tartsuk távol és semmiképp se vigyük be a sátorba. A sátor az egyetlen menedékünk, vigyázzunk rá!

Legfrissebb hírek

A „négyévszakos” Szlovénia: látványos vízesések a szomszédban

Csupasport
2024.01.13. 11:10

Mielőtt hosszabb túrára megyünk, kötelező betörni az új túracipőt

Csupasport
2023.11.18. 10:51

Egy jó talpbetéttel messzebbre túrázhatunk

Csupasport
2023.11.16. 10:55

Itt a bizonyíték, kerekesszékben is lehet túrázni – videó!

Csupasport
2023.11.12. 19:59

Túra alatt csak mértékkel az alkohollal!

Csupasport
2023.09.14. 10:25

Közeledik az ősz, túrázáshoz kell a fejlámpa – de milyet válasszunk?

Csupasport
2023.09.01. 09:29

Örök szabály a túrázáshoz: végy egy jó túrazoknit!

Csupasport
2023.08.18. 11:15

Erdőtisztító túranap és terepfutóverseny a festői Pilisben

Csupasport
2023.08.08. 10:24
Ezek is érdekelhetik