Berúgta az ajtót az új Bajnokok Ligája-lebonyolítás történetének első rájátszásköre, illetve legnagyobb rangadója: kedden a Real Madrid ugyan kétszer is hátrányba került, a 92. percben fordítva megverte a Manchester Cityt 3–2-re, ráadásul idegenben. Előzetesen egyszerre lehettünk izgatottak és bosszúsak – már azok, akik a minőségi futballért szorítanak –, ugyanis számítani lehetett rá, hogy az elmúlt években rendszeressé váló – négy év alatt negyedszer megrendezett – gigapárharc ezúttal is elképesztő izgalmakat hordoz majd magában, ugyanakkor tudtuk azt is, hogy az idény előtti két legnagyobb favorit egyike már a legjobb tizenhat közé, a nyolcaddöntőbe sem jut be, ami az eddigi, 32 csapatos, csoportkörös rendszerben szinte elképzelhetetlen volt. Persze a Manchester City hatalmas lejtmenetben van az évadban, s a Real Madrid is sokszor bukdácsol, lassan talál magára, de a párharc első felvonását így is hatalmas várakozás előzte meg, s a meccset látva nem is kellett csalódnunk.
Ezen a ponton jön képbe az Európai Labdarúgó-szövetség, amely a párharc kialakulása láttán egyszerre lehetett elégedett és csalódott is, most talán inkább az előbbi. A meglepetések rendszerességének és természetének ismeretében az UEFA azért lépte meg ettől az idénytől az átalakítást a BL-ben, hogy – a Szuperliga létrejöttétől tartva – kedvezzen a legnagyobb csapatoknak, s több rangadót, valódi tétre menő gigászi párharcot adjon a szurkolóknak. Ez sikerült, hiszen az alapszakasz alapvetően izgalmasabb volt, mint az eddigi csoportkör, színesebb választékot, számszerűen is több rangadót kaptunk, még ha nem is volt mindegyik meccsnek akkora tétje, mint egy csoportelsőségért vívott visszavágónak korábban. Ugyanakkor az UEFA jó eséllyel kevesebb meglepetéssel, kiszámíthatóbb tabellával, erősebb egyenes ágon továbbjutó nyolc csapattal számolt, nem a Lille-lel és az Aston Villával a Real Madrid, a Manchester City, Bayern München vagy épp a Paris Saint-Germain helyett.
Megvolt rá az esély, hogy a kialakításnak köszönhetően teljesen sima, formalitásszerű rájátszáskört kapunk, ám a sorsolás segített, így már a BL-nyolcaddöntő előtt megkaptuk az előző két kiírás győztesének összecsapását, ami elképzelhetetlen mértékben növelte e szakasz népszerűségét. Persze a serpenyő egyik oldalán ott van, hogy a legerősebb csapatok közül egyet már most, március előtt elveszít az UEFA, de az végül sokkal többet nyom a latban, hogy már ezt a részt is ilyen színvonalú rangadóval tudta beharangozni, reklámozni. Ha összességében kell véleményt alkotni durván fél idény után az új rendszerről, talán kijelenthető, hogy többen értékelik pozitívan a változásokat, mint ellenkezőleg. Jó eséllyel ebben a változás, a friss élmény ereje, a megszokástól eltérés is benne van, de azzal nehéz lenne vitatkozni, hogy az alapszakasz izgalmasabb lett, mint korábban a csoportkör volt, most az utolsó fordulóra alig néhány csapat fordult rá tét nélkül, a tabella az utolsó pillanatokig változott, s bizony meglepetésekből sem volt hiány. Kritikaként felvethető: igazságosabb lett-e a lebonyolítás, jó-e, hogy ennyivel több mérkőzést rendeznek, lehet-e még valamin változtatni, fejleszteni?
Utóbbira külön passzust szentelnék, lássuk a két előbbit. Jó kérdés, fair-e a mostani rendszer, hiszen az amerikai mintából átvett alapszakasz alapvetően akkor működik jól és igazságosan, ha a csapatoknak (jelen esetben idényenként harminchatnak) több mérkőzésen van lehetőségük arra, hogy kiegyenesítsék a tabellát, tisztázzák az erőviszonyokat. Erre természetesen az így is agyonzsúfolt naptárban nincs mód – bár a két főcsoportra osztás valamelyest könnyíthetne a helyzeten –, így viszont olyan anomáliák alakultak ki, hogy a simán, hatodik helyen, egyenes ágon továbbjutó Leverkusen és a 13. Milan között mindössze egy pont volt a különbség nyolc meccs után úgy, hogy az olasz együttesnek is bőven pozitív a gólkülönbsége. S ha már zsúfolt naptárak, a meccsek számát az igazságosság jegyében azért sem lehet tovább növelni, mert az a csapat, amelyik továbbjut, de nem egyenes ágon, így is néggyel (!) több találkozó árán kerülhet a nyolcaddöntőbe, mint a legutóbbi rendszerben.
Az új formula tehát működik, a többség tetszését elnyerte, ám korántsem tökéletes, van még mit csiszolni rajta, s hírek szerint a következő években az UEFA hajlandó is lesz belenyúlni ebbe-abba, hogy kikísérletezze a tökéletes lebonyolítási formát. A Guardian a múlt héten arról írt, hogy az európai szövetség a játékpercek csökkentése – és ezzel együtt persze a befolyó pénzek megőrzése – érdekében abban gondolkodik, hogy a 2026–2027-es idénytől eltörli a párharcok végi hosszabbításokat, a kétszer tizenöt perceket. Ez azt jelentené, hogy ha egy párharc két mérkőzést követően döntetlenre áll, egyből tizenegyesek következnek. Mivel az idegenbeli gól szabályát eltörölték, az utóbbi években valamelyest nőtt a hosszabbítások száma, az pedig gyakori kritika ezzel kapcsolatban, hogy ilyenkor a második meccset hazai pályán játszó csapat kerül hatalmas előnybe, hiszen van még harminc perce, hogy saját közönsége előtt harcolja ki szétlövés nélkül a továbbjutást. Elsőre nem tetszik földtől elrugaszkodott, vállalhatatlan ötletnek az UEFA-tól, hiszen a hosszabbítások a csapatok kockázatkerülő játéka miatt gyakran fulladtak unalomba az utóbbi években, de a hagyomány és egy-egy elképesztő drámát hozó emlékezetes párharc miatt ezt sem lenne könnyű mindenki torkán lenyomni.
A másik, az utóbbi hetekben felvetődő változtatási javaslat – amelynek magam is feltétlenül a pártján állok –, hogy ha már ennyivel több találkozót rendeznek az új lebonyolítási formátumban, legalább a rájátszáskör lehetne egymeccses, annak a csapatnak a stadionjában, amely előrébb végzett. Jelenleg 36 csapatból csupán nyolc élvez bármilyen kiváltságot, miközben a Leverkusen és a Milan esetéből jól látszik, hogy egyetlen pont – ami valljuk be, a szerencsén is múlhat –, akár hét hely különbséget is jelenthet. A meglepetések miatt hiába jön be egy csapat a 11. helyre (lásd: Real Madrid) úgy, hogy kis híján a top nyolc is megvolt neki, végül oda-vissza vágós párharcra kényszerülhet egy nála az alapszakaszban jóval gyengébben teljesítő, mégis bivalyerős csapattal, mint a Manchester City. Az egymeccses párharc kevesebb hibázásra adna lehetőséget, de a hazai pálya miatt az előrébb végző együttesnek kedveznének, ráadásul a mérkőzésszámot is csökkentenék. Logikus, előremutató gondolat, de az európai szövetséghez és a klubkasszákba eggyel kevesebb találkozó pénze áramlana be, ezért nem biztos, hogy megvalósul ez az elképzelés.
Ízlések és pofonok, kinek mi tetszik, min változtatna még, mennyire nyúlna bele a jelenlegi rendszerbe, mennyire ragaszkodik a hagyományokhoz, mennyire gondolkodik újítóan, de az jól látszik, hogy szakmabeliek és a futballszurkolók összességében pozitívan fogadták és fogadják – hiszen az első idény még javában zajlik – az új Bajnokok Ligája-lebonyolítást, ellentétben néhány edzővel és labdarúgóval. Az biztos, hogy a tökéletesség érdekében van még min csiszolni, de a jelek szerint erre hajlandó az UEFA, dolgozik a lehetséges megoldásokon, így pedig jelenleg látszólag távolodunk a Real Madrid-elnök, Florentino Pérez álmától, az európai Szuperligától. Egy kör lement a BL-rájátszásból, a következő, egyenes kieséses szakaszban rendezendő kör már a nyolcaddöntő lesz, ágak alapján, s a jövő héten továbbjutókhoz csatlakozik a Liverpool, a Barcelona, az Arsenal, az Inter, az Atlético Madrid, a Bayer Leverkusen, a Lille és az Aston Villa.
A Nemzeti Sport munkatársainak további véleménycikkeit itt olvashatja!