Kobe Bryant és LeBron James is meccset nyert, kikapott a Spurs

Vágólapra másolva!
2014.12.10. 09:08
null
LeBron James ezúttal sem tréfált (Fotó: Reuters)
Remekeltek a sztárok az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság keddi játéknapján: LeBron James 35 pontjával verte a Cavs a Raptorst, Chris Bosh 34 egységével a Miami nyert Phoenixben, Kobe Bryant 32-t szórt és sikerre vezette a Lakerst, a Durant, Westbrook páros remeklésével aratott győzelmet a Thunder. A Dallas triplaesője kevés volt Memphisben, a címvédő Spurs viszont meglepetésre kikapott Salt Lake Cityben – nézzük a részleteket!

Cleveland Cavaliers–Toronto Raptors 105–101

Ha baj van, jön James. A Lowry-Valanciunas páros vezérletével és főleg kettejük összjátékával már az első negyedben meglépett a Toronto és később is fokozatosan építették az előnyüket – 63 pontot rámoltak be félidőre, a záró etapnak pedig hétpontos fórral vágtak neki. Bár zsinórban 39-szer nyert a Raptors, ha előnnyel kezdhették az utolsó negyedet, most jött LBJ, egymaga betermelt tíz pontot, majd az utolsó percben egy triplával a vezetést is megszerezte csapatának – nem volt visszaút a vendégek számára. James 35 ponttal zárt (12/21 mezőnyből, 9/9 büntető), ma az agresszív énjét vette elő, de sem Irving (13 pont, 10 gólpassz), sem Love (17 pont, 9 pattanó, 6/15) nem dominált, így kénytelen volt ezt tenni.

Casey döntése nem jött be. Landry Fields idén először került be a kezdőbe, a Toronto mestere a LeBron elleni védekezésen szeretett volna javítani DeRozan hiányában – nem sikerült, Fields végül 23 percet töltött csak parketten. Valanciunas (18 pont, 15 pattanó) lejátszotta Varejaót, de Lowry zseniális megoldásai mellett rengeteget rontott és bár Ross eredményes volt (18 pont, 8/13), a kispadról nem érkezett a szokásos segítség, Lou Williamsnek nem ment, Vasquez alig volt fent a második félidőben, egyedül Patterson tudott pluszt hozni innen.

A Cavaliers legjobb dobói: James 35/6, Waiters 18/9, Love 17/3
A Raptors legjobb dobói: Ross 18/3, Valanciunas 18, Lowry 16/6

Detroit Pistons–Portland Trail Blazers 86–98

Aldridge előzött. A Blazers nagyembere egy saroktriplával megelőzte a franchise örök pontlistáján Terry Portert és feljött a második helyre Clyde Drexler mögé. Aldridge végül 23 ponttal és 11 lepattanóval zárt (zsinórban hatodik dupla-duplája) és bár mezőnymutatója nem volt az igazi, mégis ő húzta ma csapatát. Mellette Matthews volt elemében, Lillard aktív volt, de sokat rontott, a padról pedig Kaman hozott extrát az első félidőben.

Egy futás kevés volt a Pistonstól. A hazaiak zsinórban 13. vereségüket szenvedték el (egy kell még a franchise-rekord beállításához), a kezdőcsapatuktól mindössze 40 pontot kaptak, Brandon Jennings kosár nélkül zárt, de Drummond is csak kárt okozott elöl – egyedül a padról beszálló Monroe 22 pontjának örülhettek, de neki is kellett ehhez 22 dobás. A harmadik negyedben teljesen megfogta őket a Blazers és bár egy rohanással később négy pontra zárkóztak fel, feléledt Aldridge és Lillard, egy gyors 7-0-s etappal pedig lezárták a meccset a vendégek.

A Pistons legjobb dobói: Monroe 22, Butler 13, Caldwell-Pope 11/3
A Trail Blazers legjobb dobói: Aldridge 23/3, Matthews 19/9, Lillard 14/3, Kaman 14

Memphis Grizzlies–Dallas Mavericks 114–105

Nagyon koncentráltan játszott a Memphis. A teljes meccs alatt tömték két belső emberüket labdával, akik együtt össze is hoztak 47 pontot, védekezésben pedig teljesen kizárták a festékből a vendégeket (52-26-ra nyertek innen). Tyson Chandler mindössze egyszer próbált kosarat szerezni, végül pont nélkül zárt, 40 hármast dobott el a Mavs (viszont 18-at értékesítettek is), Tony Allen pedig teljesen leszedte a könyöksérüléssel bajlódó Monta Ellist (1/11, 2 pont) – ráadásul csupán öt eladott labdát vétettek a hazaiak. A harmadik negyedben el is fogyott a lendület a Dallasból, majd amikor a meccs végén egál közelébe kerültek, a hazaiak egy újabb futással lezárták a meccset.

Parsons és Nelson nagyot játszott. A Dallas kiscsatára próbálta pótolni Ellis kieső pontjait, végül 30 egységgel zárt, közte hat triplával (10/18 mezőnyből, 6/10 kintről), ráadásul leszedett hét pattanót is mellé. Az irányító 7,2 pontot átlagol a szezonban, ma a meccs elején berámolt három triplát, végül 18 ponttal zárt – de hiába dobott kintről ihletett formában a vendégcsapat, Nowitzkinek nem ment, a Grizzlies védekezése pedig semmi mást nem engedett, így a támadásban is remekelő Gasolék ellen ez most kevés volt.

A Grizzlies legjobb dobói: Gasol 30, Conley 22/6, Randolph 17
A Mavericks legjobb dobói: Parsons 30/18, Nelson 18/12, Barea 17/9

New Orleans Pelicans–New York Knicks 104–93

Ma Evans volt a mérleg nyelve. Anthony Davist nagyon megfogta az első félidőben a Stoudemire-Acy páros és bár a Pelicans akkor fordított, amikor ő beindult, ma mégis a 27-et szóró Tyreke Evans volt a vezér. 15 dobásából 11 pontos volt, majd az utolsó három percben egymaga berámolt nyolc pontot, ezzel mindenféle Knicks-rohamot rövidre zárt. Máskor, ha AD ennyit tesz hozzá egy félidőn keresztül, a nagyszünet utáni rész csak formalitás, ma két ponttal itt is vezetett a New Orleans.

Ismét kevés hiányzott a New Yorknak. Gyakorlatilag végig közel maradtak a vendégek, de az igazi plusz hiányzott belőlük – ahogy az elmúlt meccseken is, így zsinórban kilencedszer kaptak ki. Stoudemire remek formája egyelőre kevés, ma 26 pontos szezoncsúccsal jelentkezett ugyan, de Anthony és J. R. Smith 17-17 egységén kívül ehhez nem nagyon tudott hozzátenni senki – és utóbbinak is kellett ehhez 18 rádobás. Hátvédposzton komoly gondban voltak elöl és hátul is, ugyanakkor belül még nagyobb volt a baj, 54-40-re kaptak ki a festékben és 43-30-ra bukták a lepattanózást, ugyan Davist limitálni tudták, cserébe Ömer Asik remekelt (16 pont, 14 pattanó, 7/10).

A Pelicans legjobb dobói: Evans 27/3, Davis 18, Asik 16
A Knicks legjobb dobói: Stoudemire 26, Anthony 17/6, J. R. Smith 17/6

Oklahoma City Thunder–Milwaukee Bucks 114–101

Működik a Thunder. Sztárjai visszatérésével megtalálta a győzelemhez vezető utat az OKC, ma szezoncsúcsot jelentő 61 pontot dobtak félidőre és 114-et a meccs végére. A szokásos leosztás most is bejött, Westbrook (28 pont, 5 pattanó, 7 gólpassz) és Durant (23 pont, 7/11 mezőnyből, 9 pattanó, 7 gólpassz, zseniális megoldások) vitték a prímet, melléjük az 5/5-tel dobó Ibaka és a padról beszállva 18 dobást eleresztő Reggie Jackson tudott fellépni, a második negyed elejétől kézben tartották a mérkőzést.

Antetokounmpo okozott gondokat. A hármas-négyesként használt mindenes betöréseivel nehezen boldogult az OKC, 11 büntetőt harcolt ki a fiatal görög, végül 17 ponttal és 7 lepattanóval zárta a találkozót. Mellette Jabari Parker és Mayo hozta a pontokat, de Brandon Knight nagyon gyenge napot fogott ki, neki sem az irányítás, sem a dobás nem ment (2/10 mezőnyből), így Baylessnek kellett ezeket pótolnia több-kevesebb sikerrel.

A lepattanózás a kulcs. Az elmúlt meccseken toronymagasan a liga legjobb csapata ezen a téren a Thunder, ma 54-31-re múlták felül a Milwaukee-t ebben. Ráadásul Durant révén rengeteg védőpattanóból indítottak le, végül 25 pontot szereztek a gyors indításokból, miközben a Bucks csupán hármat – ezzel az egy+egy elemmel gyakorlatilag megnyerték a találkozót.

A Thunder legjobb dobói: Westbrook 28, Durant 23/3, Lamb 18/6
A Bucks legjobb dobói: Mayo 18, Antetokounmpo 17/3, Parker 15

Phoenix Suns–Miami Heat 97–103

A Heat megoldotta a cserék nélkül is. A vendégek kispadosai összesen 10 pontot adtak a közösbe, mindezt 4/18-as mezőnymutatóval tették. Ha megnézzük, hogy a kezdők 39/62-es dobóhatékonyságot virítottak, akkor nagy biztonsággal kijelenthető, hogy rá sem szorultak a pad hathatós segítségére. Bosh (14/21 mezőnyből, 4/6 tripla, 9 lepattanó, 4 szerzett labda) elképesztő munkát végzett, nem találtak rajta fogást a hazaiak, de ugyan ez elmondható Dengről (9/12 mezőnyből, 3/4 hárompontos) is. A Heat a cserepad rontása mellett is 53%-os pontossággal dobott mezőnyből és a triplavonalon túlról is, a festékből szerzett pontok tekintetében pedig 58-24-re múlta felül ellenfelét, mely brutális különbséget mutat.

Kiszorítva és végül elveszve. Belső játék nélkül nagyon nehéz nyerni, kivéve, ha ülnek a távoli dobások. A hazaiak hét hárompontost és két középtávoli tempót szereztek a záró negyedben és volt esélyük a győzelemre, de könnyű kosarak nélkül nem érhették el a sikert Greenék. Pedig Green Marcus Morrisszal karöltve 5-5 triplát vágott be, összesen három elhibázott kísérlettel. 91-90-es vezetésük után bő egy perc alatt azonban Bosh három villanása elég volt ahhoz, hogy 97-91-re lépjen el a Heat, ahonnan már nem engedte ki kezéből a győzelmet a floridai gárda.

A Suns legjobb dobói: Marcus Morris 25/15, Green 19/15, Markieff Morris 17/3
A Heat legjobb dobói: Bosh 34/12, Deng 23/9, Wade 16

Derrick Favors (balra) és Enes Kanter, a Jazz két játékosa 
a Spurs legyőzését ünnepli (Fotó: Reuters)
Derrick Favors (balra) és Enes Kanter, a Jazz két játékosa a Spurs legyőzését ünnepli (Fotó: Reuters)

Utah Jazz–San Antonio Spurs 100–96

Fáradtság ellen bajnokverés. A back-to-back második meccsét játszó Jazz harcosan és a pálya mindkét oldalán megfelelő keménységgel vette fel a harcot a regnáló bajnok ellen. Elbírták, hogy saját nagy futásukat visszaadja a Spurs és nagyon leredukálták a potenciális pontszerzők többségét. A záró negyed végén a már szétzilált védekezéssel és pontatlan támadójátékkal tevékenykedő vendégeket két vállra fektette a Jazz.

Kanter észbe kapott? A tegnapi harmatos produkció ellenére újra a kezdőben kapott helyett a török center (6/9 mezőnyből, 15 lepattanó), de ez alkalommal megdolgozott a bizalomért. Jól játszott Favors (10/20 mezőny, 8 lepattanó, 2 blokk) mellett és Duncant (10/16 mezőnyből, 14 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 blokk) leszámítva a bajnok teljes belső állományát semlegesítették.

Minden terhet a Spurs sem bír el. Parker nélkül lépett parkettre a bajnok, mely Duncan vezetésével szorosan tartotta magát a hazai alakulaton. De Ginobili rendkívül gyenge dobóformát hozott (3/17 mezőnyből), Joseph messze volt attól, hogy helyettesítse Parkert, triplákat pedig gyenge, 20%-os (4/20) hatékonysággal dobták a vendégek. A harmadik negyed végén Popovich mestert is elvesztette a Spurs, aki egy Baynesre fújt faultot kért számon meglehetősen vehemensen a játékvezetőkön, akik második technikaija után kiállították a vezetőedzőt. Az elmúlt 12 mérkőzéséből ez volt a bajnok második veresége.

A Jazz legjobb dobói: Favors 21, Hayward 20, Burks 14/3
A Spurs legjobb dobói: Duncan 23, Leonard 16, Green 16/3, Belinelli 16

Los Angeles Lakers–Sacramento Kings 98–95

Nem ízlett a back-to-back. A Kings tegnap győzelmet aratott a Jazz ellen, alig 24 órával később viszont a negyedik negyedre teljesen elfogytak – az utolsó 12 percben mindössze 14 pontra voltak képesek. 16 eladott labdával lehet ugyan meccset nyerni, azonban a Kings védekezése egész mérkőzésen „nem harapott", az általában sok labdát elszóró hazaiak mindössze ötször vétettek, és 27 gólpasszt osztottak ki. A végső nyolc percben csak Gay és Collison tudott pontot szerezni, most nem érkezett olyan segítség a padról, mint tegnap Nik Stauskas. Hiába vezettek még 95-94-re, az utolsó két triplakísérletüket elrontották, míg a túloldalon Bryant zsinórban négy büntetőt bedobva megfordította a meccset.

Bryant fontos megmozdulásai. A harmadik negyedben Nick Younggal együtt levezényelt egy kisebb felzárkózást Kobe, majd Carlos Boozernek köszönhette a Lakers, hogy a negyedik negyedben nem szakadt le végzetesen. A sorozatban második meccsén kispadra szoruló erőcsatár tudott csak pontot szerezni a hazai oldalon a játékrész első felében. Utána újra jött Bryant: a Lakers ikonja csapata utolsó 16 pontjában benne volt – vagy ő dobta a kosarat, vagy ő adta a gólpasszt.

A statisztika megmondta. Hiába nyert csak három hazai meccset a lehetséges 12-ből a Los Angeles, a továbbra is DeMarcus Cousins nélkül játszó Kings legutóbbi 13 meccséből 12-t elvesztett a Lakers otthonában. Collisonék egyébként érdekes sorozatban vannak, hiszen 5 hazai mérkőzésüket követően elruccantak Los Angelesbe, majd újabb öt hazai összecsapás következik – kerek egy hónapig ki sem kell tenniük a lábukat Kaliforniából.

A Lakers legjobb dobói: Bryant 32/6, Boozer 15, Young 12/3.
A Kings legjobb dobói: Collison 26/6, Gay 23/6, McLemore 15/9

NBA
ALAPSZAKASZ

Cleveland Cavaliers–Toronto Raptors 105–101
Detroit Pistons–Portland Trail Blazers 86–98
Memphis Grizzlies–Dallas Mavericks 114–105
New Orleans Pelicans–New York Knicks 104–93
Oklahoma City Thunder–Milwaukee Bucks 114–101
Phoenix Suns–Miami Heat 97–103
Utah Jazz–San Antonio Spurs 100–96
Los Angeles Lakers–Sacramento Kings 98–95

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik