Férfi kosárlabda MK: hiába vezetett a szünetben a Szedeák, a Szolnok nyerte a döntőt!

2024.04.07. 21:51
A Szolnok örülhetett a Magyar Kupa fináléjában (Fotó: Dömötör Csaba)
A férfi kosárlabda Magyar Kupa döntőjében a Szolnoki Olajbányász 96–80-ra legyőzte az SZTE-Szedeákot.

KOSÁRLABDA
FÉRFI MAGYAR KUPA
NÉGYES DÖNTŐ, BOK-CSARNOK
DÖNTŐ
NHSZ-SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ–SZTE-SZEDEÁK 96–80 (23–27, 20–20, 33–15, 20–18)
BOK-csarnok, 2500 néző. V: Földházi, Benczur, Farkas G.
SZOLNOK: SZ. JOVANOVICS 17, Eads 12, Rudner 9/9, Lukács N. 12, WIGGINS 18. Csere: D. THOMAS 14/3, Pallai, Révész Á. 2, A, Durham 7/3, Pongó Máté 5/3, Sebők, Vincze R. Edző: Oliver Vidin
SZEGED: WOOLRIDGE 18, Locke 11/3, Cohill, Bognár 11/3, Lake 9. Csere: BAILEY 17/6, Zsíros 9/9, Balogh Sz. 2, Mucza 3, Mayer, Bella, Csornai. Edző: Simándi Árpád
Az eredmény alakulása. 3. perc: 4–6. 5. p.: 12–15. 9. p.: 18–25. 10. p.: 23–25. 16. p.: 32–43. 23. p.: 51–47. 25. p.: 55–56. 28. p.: 70–58. 31. p.: 78–62. 37. p.: 90–67.
Kipontozódott: Lake (35. p.)

Oliver Vidin: – A játékosok nagy erőfeszítéseket tettek ezért a kupáért, elismerésem nekik. Örülök, hogy máris megszereztem az első trófeámat Magyarországon, de én csak egy része vagyok a csapatnak, igyekeztem segíteni a srácoknak. Ezzel még nem fejeződött be a munkánk, harcolunk tovább, szombaton kezdődik a bajnoki rájátszás, arra kell koncentrálnunk és minél hamarabb elfelejteni, ami ezen a hétvégén történt.

Simándi Árpád: – Összességében most csalódott vagyok, mert azt gondolom, volt esélyünk. A második negyed végén, de leginkább a harmadik negyed elején másfajta Szolnokot láthattunk a pályán és erre rosszul reagáltunk, nem volt válaszunk az agresszív védekezésre. A dobások sem úgy ültek, mint az elődöntőben, sokat hibáztunk, ennek következtében a védekezésünk is kissé szétesett, elfáradtunk. Büszke vagyok a srácokra, negyven percen keresztül küzdöttünk, megtettünk mindent azért, hogy miénk legyen az aranyérem, sajnos nem sikerült megszerezni.

Lehetetlen lett volna nem párhuzamot vonni a két évvel ezelőtti debreceni férfi Magyar Kupa és az idei között, s nem csak azért, mert akkor és most is Szolnok–Szeged döntőt rendeztek. 2022-ben még eltért a lebonyolítás, nyolccsapatos volt a torna, amelynek első napja bombameglepetéssel kezdődött, hiszen a szegediek kiejtették a címvédő Falcót a negyeddöntőben, majd meg sem álltak a fináléig, ahol egy csúcsformában lévő Szolnokba futottak bele és kaptak nagy verést (100–72). Idén az immár négycsapatos kupán szombaton az elődöntőben ismét Szeged–Falco volt a párosítás, és újfent a kék-fehérek győztek szoros meccsen – tegyük hozzá, újfent hatalmas meglepetésre. A másik ágon az egészen prímán triplázó (16/28, 57%) Olaj magabiztosan nyert a Pécs ellen és a piros-feketék babonából nem készültek előre semmivel, értsd: pezsgő nem volt behűtve és szórakozóhely sem lefoglalva, ezt Abonyi Ferenc technikai vezetőtől tudtuk meg félhivatalosan, de az mindenki számára közismert tényt jelentett, hogy az előző öt kiírásból hármat megnyerő Olaj a tizedik kupagyőzelmére hajtott. Ezzel már egy ideje a honi kosártörténelem második legeredményesebb klubja, előtte a 17-szeres győztes Budapesti Honvéd áll, mögötte a hétszeres első Körmend, amely ugye már a negyeddöntőben búcsúzott, mert a Szeged nyerni tudott a vasiak otthonában. No és két éve is Simándi Árpád vezetésével lett ezüstérmes a Szeged, a fiatal edző akkor is az évad közben vette át a csapatot, ahogyan most is…

Gyenge védekezés jellemezte a finálé első perceit, szinte minden akció kosárral végződött az első öt percben – a támadójáték dominált, s fej fej mellett haladtak a csapatok. Egészen 9. percig, amikor hét ponttal meglépett a Szeged, amely egy kicsivel pontosabban játszott. Az exszolnoki Zsíros Péter szórta meg két gyors hárompontossal a zónavédekezéssel sikertelenül próbálkozó korábbi kenyéradóját, s már nyolc ponttal vezetett a fehér mezes gárda, amely kevés hibával, s roppant lelkesen kosárlabdázott. Ryan Woolridge meg eredményesen, a Szeged amerikai irányítója vezetésével 11 pontos előnyt épített. Pocsékul dobott a Szolnok távolról, így aztán egyre gyakrabban igyekeztek a gyűrűhöz közelebbről próbálkozni. Sikerrel tették, felzárkóztak négy pontra – nekik rosszul jött a nagyszünet, mert lendületbe jöttek.

Demajeo Wiggins büntetőivel a 23. percben utolérte ellenfelét a Szolnok, majd Lukács Norbert ziccerével átvette a vezetést. Sokat javult a piros-feketék védekezése, s támadásban is ötletesebb és kombinatívabb lett a piros mezesek játéka, akik a 29. percben már 12 ponttal jártak előrébb riválisuknál. Sőt, mivel a negyedet 33–15-re megnyerték (Rudner Gábor bedobta saját második tripláját), 14 pontos fórral fordultak az utolsó tíz percre. Látszólag a Szeged elkészült az erejével, s az utolsó negyed közepétől már a hitét is elvette az egyre magabiztosabb Szolnok, amely az amerikai James Eads zsákolásával már 20 ponttal vezetett a 35. percben és végül 2022 után ismét magabiztosan győzte le a Szegedet és nyerte meg története 10. kupaaranyát.

Kupagyőztes: Szolnoki Olajbányász (Anthony Durham, James Eads, Sztrahinja Jovanovics, Lukács Norbert, Pallai Tamás, Pongó Máté, Révész Ádám, Rudner Gábor, Sebők András, Dustin Thomas, Vincze Roland, Demajeo Wiggins, edző: Oliver Vidin), 2. SZTE-Szedeák, 3. Falco-Vulcano Energia KC Szombathely, 4. NKA Universitas Pécs

Nagyon vigyázott a labdára az Olaj
„Láttunk a második félidőben egy keményen védekező, klasszikus Szolnokot, amely gyakorlatilag lerángatta a gatyát Noah Locke-ról, a szegediek amerikai kulcsjátékosáról, akit teljesen kikapcsoltak a fináléban. Összességében egy félidőt bírt a szegedi gárda, ezért nyert az Olaj, meg mert tíz embert tudott forgatni. Ellenfelénél sokan elfáradtak a második félidőre, az az ötletes játék, amivel az elődöntőben a Falcót megverték és amit a döntő első félidejében mutattak, az eltűnt a térfélcsere után. Teljesen megérdemelt a Szolnok sikere, amely szépen összeállt az elmúlt hetekben” Boros Zoltán, korábbi 88-szoros válogatott játékos