Férfi kosár-vb: Szerbia Litvániát, az USA az olaszokat gyalulta le

2023.09.05. 16:30
Az olaszok végig az eredmény után futottak (Fotó: Getty Images)
Elsőként Szerbia válogatottja jutott be a Távol-Keleten zajló férfi kosárlabda-világbajnokság elődöntőjébe: a keddi játéknapon a szerbek magabiztosan, 87–68-ra legyőzték Litvániát a két csapat manilai negyeddöntőjében. A balkáni együtteshez a nagy esélyes Egyesült Államok csatlakozott, amely 100–63-as vereséget mért az olasz válogatottra.

SZERBIA–LITVÁNIA

Az első negyedben jobbára a litvánok vezettek, de hat pontnál nagyobb előnyt nem tudtak kialakítani. A második negyed első kosarával, Dejan Davidovac révén fordult az állás (25–26), és onnantól a szerbek vissza sem néztek: a nagyszünet előtti pillanatokban, Bogdan Bogdanovics triplájával tíz fölé kúszott az előnyük, a harmadik negyedben 18 pontig nyílt az olló, és a litvánoknak nem maradt valós esélyük a fordításra.

A néhány nappal ezelőtt az Egyesült Államokat legyőző, a negyeddöntőig százszázalékos litván válogatott a mezőnyből sokkal pontatlanabbul célzott ezen a mérkőzésen: a szerbek a duplákat 63 százalékkal (24/38) dobták, a triplákat 41-gyel (9/22), ugyanez a két mutató a litvánoknál 54 (15/28), illetve 32 (9/28) százalék.

Bogdan Bogdanovics (jobbra) vezéregyéniséghez méltón játszott a szerb csapatban (Fotó: Getty Images)

A jobb szerb védekezést leginkább a kilenc labdaszerzés (hárommal szemben) jellemzi, de a lepattanók gyűjtésében is a balkáni csapat volt hatékonyabb (33, ill. 28). Nagy különbség mutatkozott a tartalékok mozgósításában: a szerb cseresor sokkal többet tett hozzá a meccshez, mint a litván (38, illetve 11 pont).

A szerbek a Kanada–Szlovénia meccs győztesével játszanak a döntőért, a litvánok ugyanennek a párharcnak a vesztesével találkoznak az 5-8. helyért.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

BOGDAN BOGDANOVICS LETT A MÉRKŐZÉS EMBERE

OLASZORSZÁG–EGYESÜLT ÁLLAMOK

Gyakorlatilag az első két negyedben eldöntötte a lényegi kérdéseket az amerikai válogatott, amely a 24 pontig jutó Mikal Bridges vezérletével 24 pontos előnnyel mehetett a nagyszünetre. A szerbek elleni mérkőzéshez képest az olaszok nem tudtak újabb mágikus feltámadást produkálni – igaz, Simone Fontecchio ezúttal is húzta maga után a többieket, egymaga 18 pontot tett bele a közösbe.

A csapattársak viszont nem tudtak felnőni vezérük mellé, semmi nem akart összejönni nekik, míg az amerikaiak játszi könnyedséggel dobálták a kosarakat – Tyrese Haliburton „csak” triplákkal jutott el 18 pontig –, s végül meg sem álltak százig – sikerült javítaniuk a Litvánia elleni váratlan zakó után. Az Egyesült Államok a Németország–Lettország csata győztesével játszik a döntőért, míg az olaszok ugyanezen párharc vesztesével találkoznak az 5–8. helyért.