Férfi vízilabda: a válogatott érem nélkül maradt, az FTC felért a csúcsra – NS-évértékelő

PATAI GERGELYPATAI GERGELY
Vágólapra másolva!
2025.01.02. 09:46
AZ ÉV KÉPE – Nyéki Balázs négyszer is csobbanhatott tavaly, Máltán Bajnokok Ligája-győzelmet ünnepelt a Ferencvárossal (Fotó: Balogh László)
Férfi vízilabda-válogatottunk az Európa-bajnokságon és az olimpián is közel volt a dobogóhoz, de érem nélkül maradt, a Ferencváros viszont mindent megnyert tavaly, amit klubszinten lehetséges.

Zágrábban reménykedtünk, Dohában csalódtunk, Párizsban előbb örültünk, majd búslakodtunk. Hét hónap alatt jóformán annyi minden történt férfi vízilabda-válogatottunkkal, mint máskor egy egész olimpiai ciklusban, Varga Zsolt együttese a játék képe és az eredmények alapján is hullámvasúton ült 2024-ben – magasságokból és mélységekből sem volt hiány.

Példátlan évet zártunk, három világversenyt is rendeztek a sportágban, kettőt ráadásul másfél hónapon belül. Addig-addig ment a huzavona, amíg betették a februári világbajnokság elé az Európa-bajnokságot, vagyis vakarhatták a fejüket a szövetségi kapitányok, hogy melyik világversenyre milyen keretet hirdessenek. Miközben a rutinos klasszisok a vb-re készültek, Varga Zsolt csikócsapattal utazott a januári Eb-re, ami jó döntésnek bizonyult, a fiatalok szépen meneteltek Zágrábban. A csoportkörben öt góllal vertük meg az olaszokat, a negyeddöntőben a szerbeket is elkaptuk, mégis érem nélkül maradtunk. Negyediknek lenni sohasem jó, de a látottak alapján bizakodhattunk…

…hogy aztán az egyik pillanatról a másikra padlóra kerüljünk. A franciák ellen egy góllal elveszített világbajnoki negyeddöntő nagyon fájt, pláne azután, hogy a csoportkörben megint legyőztük az olaszokat – ők döntőt játszhattak, nekünk maradt a hetedik hely. Kár szépíteni, mindenkit csalódásként ért, ami Dohában történt, de az elképesztően sűrű versenynaptár miatt keseregni sem volt idő, gyorsan lapozni kellett. Már csak azért is, mert kezdődött a klubtavasz, amely a válogatott gerincét adó Ferencvárosnak újabb trófeákkal kecsegtetett.

Az itthon évek óta egyeduralkodó zöld-fehér sztárcsapat irányítását a főállású szövetségi kapitánnyá avanzsáló Varga Zsolttól szárnysegédje, Nyéki Balázs vette át, aki már az első interjújában kijelentette, a hazai sorozatok mellett a Bajnokok Ligájában is a győzelemre tör. Szemléletével könnyen tudtak azonosulni a klasszisok, többek között a Novi Beogradnál mellőzött szerb ász, Dusan Mandics is kiteljesedett a Fradiban, a BL-döntőt az ő blokkja zárta le. A máltai végjáték őrült izgalmakat hozott, a Pro Recco ellen egy góllal megnyert finálé előtt a parádézó Vogel Soma vezérletével múlta felül a belgrádiakat az idén négyből négy serleget gyűjtő FTC.

Nem a máltai volt az utolsó szétlövés 2024-ben, amelyet az év legjobb magyar pólósa döntött el. Az olimpiai negyeddöntőben az olaszok váltak az ötösölő Vogel foglyaivá, miután a rendes játék­időben volt minden, mint a búcsúban – Francesco Condemi végleges kiállítása azóta is beszédtémát szolgáltat. A párizsi torna csoportkörében két vereséget is elszenvedett férfiválogatottunk, de mint utóbb kiderült, ez semmit sem jelentett, elvégre a szerbek három fiaskóval védték meg címüket. A mieink a horvátokkal kerültek össze az elődöntőben, „természetesen” nüanszok döntöttek, sajnos nem a javunkra. Az egygólos vereség bizonyára benne maradt a fejekben, mert lecsúsztunk a dobogóról, Varga Dénes utolsó válogatott meccsén ötméteresekkel kikaptunk az amerikaiaktól.

Annál jobb érzés lesz visszavágni nekik Los Angelesben.

Fotó: Koncz Márton

AZ ÉV JÁTÉKOSA: VOGEL SOMA (FTC)
Évek óta a legmagasabb szinten teljesít, tavaly is üzembiztosan szállította a bravúrokat – klubjában és a válogatottban egyaránt. A Ferencvárossal mindent megnyert, amit lehetett, a Bajnokok Ligája négyes döntőjében egyenesen brillírozott: a Novi Beograd elleni elődöntő szétlövése az ő védésével dőlt el, és a Pro Recco elleni fináléban is tartást adott csapatának. Hivatásos ötösölő, a párbajok során nem sokan tudnak túljárni az eszén – elég csak az olaszok elleni olimpiai negyeddöntőre gondolni, amelyben három ötméterest védett.

Fotó: Balogh László

AZ ÉV LÉGIÓSA: DUSAN MANDICS (FTC)
A nemzetközi szövetség a világ legjobb férfi pólósának választotta, teljesítményével maximálisan rászolgált az elismerésre. Becsüljük meg, hogy hétről hétre látjuk játszani hazánkban, elementáris lövőereje és játékintelligenciája egyaránt kimagasló, élete formájában vízilabdázik. A szerb balkezes a Novi Beogradtól kegyvesztettként távozott, a Ferencvárosban viszont új erőre kapott, másfél év alatt öt trófeát szerzett a zöld-fehérekkel. A BL-döntőt az ő blokkja döntötte el, Párizsban sorozatban harmadszor lett olimpiai bajnok.

Fotó: Balogh László

AZ ÉV EDZŐJE: NYÉKI BALÁZS (FTC)
Súlyos örökséget vett át Varga Zsolttól, de megugrotta a lécet, vezetőedzőként rögtön az első idényében BL-győzelemre vezette a Fradit. Érződik, hogy otthonosan mozog a Népligetben, jól ismeri a közeget és a játékosait, gyorsan megtalálta velük a közös hangot. Ha kell, temperamentumos, ha kell, a nyugalom szobra, határozottságával sokat segít csapatának az időkérésekkor. Kiváló magyar edzőkből nincs hiány az ob I-ben: többek között Varga Dániel, Hangay Zoltán, Szivós Márton és Kis Gábor is példaértékű munkát végez.

 

EZ TÖRTÉNT 2024-BEN
JANUÁR 12. A magyar csikócsapat hősies küzdelemben, 10–10 után szétlövéssel legyőzte a szerbeket a horvátországi Európa-bajnokság negyeddöntőjében. Az éremszerzés nem sikerült, az elődöntőben a horvátoktól 11–8-ra, a harmadik helyért az olaszoktól 12–7-re kaptunk ki.
FEBRUÁR 13. Az év legfájóbb mérkőzése: hiába vezetett férfiválogatottunk a nagyszünetben négy góllal, a második félidőben leblokkolt, a franciák Thomas Vernoux vezetésével 11–10-re győztek a dohai vb negyeddöntőjében. A mélyütés után két helyosztó következett: Szerbiától kikaptunk, Montenegrót felülmúltuk, így hetedikként zártunk.
MÁJUS 21. Nem borult a papírforma a bajnoki döntőben. A Ferencváros három napon belül kétszer is megverte a Vasast a Margitszigeten, előbb 13–7-re, majd 21–14-re, így megvédte a címét a férfiélvonalban. A bronzérmet a BVSC-t legyőző OSC szerezte meg.
JÚNIUS 7. Öt év után ismét felért a csúcsra az FTC a Bajnokok Ligájában. Nyéki Balázs együttese a máltai négyes döntőben megkoronázta nagyszerű idényét, a Pro Recco elleni finálét 12–11-re nyerte meg – a végén az egyenlítésért támadtak az olaszok, de Dusan Mandics óriásit blokkolt.
JÚLIUS 28. A házigazda franciák ellen, ragyogó hangulatban elkezdte olimpiai szereplését      Varga Zsolt      együttese. Az első negyedben elléptünk a házigazdától, amely huszárosan hajrázott, de ezúttal nem tudott fordítani, 13–12-es győzelemmel rajtoltunk.
AUGUSZTUS 5. A spanyoloktól elszenvedett 10–7-es vereség, a Japán elleni fölényes győzelem (17–10) és az ausztrálok elleni 9–8-as fiaskó után a csoportkör zárásaként átrobogtunk a szerbeken, 17–13-as sikerünkkel harmadikként jutottunk tovább.
AUGUSZTUS 7. Az olimpiai negyeddöntőben az olaszok következtek, és ahogyan várni lehetett, őrült, kaotikus mérkőzést játszottak a felek. Francesco Condemi jogtalan négyperces kiállítása inkább a mieinket zavarta meg, a rendes játékidő 9–9-es döntetlennel zárult, a szétlövésben Vogel Soma bravúrjai elődöntőt értek.
AUGUSZTUS 11. Hiába jutott a négy közé, érem nélkül tért haza Párizsból a magyar csapat, miután a horvátok elleni elődöntőt 9–8-ra elveszítette, majd a harmadik helyért 8–8 után szétlövéssel kikapott az amerikaiaktól.
OKTÓBER 5. Teljessé tette kollekcióját a Ferencváros, amely a telt házas Komjádi uszodában 13–9-re legyőzte a horvát Jug Dubrovnikot, így megnyerte az európai Szuperkupát.
DECEMBER 15. Sorozatban hetedszer nyerte meg a Fradi a Magyar Kupát, ezúttal a BVSC-t múlta felül a döntőben. A zuglóiak három negyeden át pariban voltak esélyesebb riválisukkal, de a végjátékot a zöld-fehérek bírták jobban, 15–11-es győzelmükkel tökéletes évet zártak.
AZ ÉV az NSO-n: 116 244 kattintás
 

Hazaküldik a magyar–olasz pólómeccs bíróit – sajtóhír
Valószínűleg minden magyar – aki követi a pólót – meggyőződése, hogy a játékvezetők ellenünk fújnak. A párizsi negyeddöntő magyar–olasz meccsén viszont mi kaptunk egy négyperces fórt ajándékba. Nagyon nehezen nyertünk, a román, montenegrói bírópárost pedig hazaküldték a tornáról…

 

EZ VÁR RÁNK 2025-BEN
Csendesebb év következik, mint a tavalyi volt: válogatottunk az esztendő első felében a világkupában szerepel, míg júliusban a szingapúri világbajnokságra utazik. Klubszinten a Bajnokok Ligája május végi, június eleji négyes döntője a csúcsesemény, amelyet ismét Máltán rendeznek – reményeink szerint a címvédő FTC részvételével. Az Eurokupában szereplő két csapatunk, a BVSC és a Vasas már január végén vízbe ugrik a nyolcaddöntőben, a BL februárban folytatódik a második csoportkörrel.
JANUÁR 7–12. Világkupa, selejtező, Bukarest
JANUÁR 25. Eurokupa, nyolcaddöntő, 1. mérkőzések
FEBRUÁR 4. Bajnokok Ligája, a 2. csoportkör kezdete
FEBRUÁR 6. Eurokupa, nyolcaddöntő, visszavágók
FEBRUÁR 27. Eurokupa, negyeddöntő, 1. mérkőzések
MÁRCIUS 20. Eurokupa, negyeddöntő, visszavágók
MÁRCIUS 29. Ob I, az alapszakasz vége
ÁPRILIS 3. Eurokupa, elődöntő, 1. mérkőzések
ÁPRILIS 24. Eurokupa, elődöntő, visszavágók
ÁPRILIS 18–20. Világkupa, nyolcas döntő, k. k. h.
MÁJUS 10. Eurokupa, döntő, 1. mérkőzés
MÁJUS 14. Bajnokok Ligája, a 2. csoportkör vége
MÁJUS 24. Eurokupa, döntő, visszavágó
MÁJUS 30.–JÚNIUS 1. Bajnokok Ligája, négyes döntő, Málta
JÚLIUS 11–24. Vizes világbajnokság, Szingapúr

 

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik