27 gól a csehek kapujában, de a neheze csak ezután jön női pólósaink számára az Eb-n

2024.01.08. 20:20
Faragó Kamilla (11) megszórta a cseheket (Fotó: MVLSZ)
A magyar női vízilabda-válogatott 27–4-es győzelmet aratott Csehország ellen az eindhoveni vízilabda Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében.

NŐI VÍZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG (EINDHOVEN)
NYOLCADDÖNTŐ
MAGYARORSZÁG–CSEHORSZÁG 27–4 (7–2, 6–2, 8–0, 6–0)
Eindhoven, 50 néző. Vezette:Grandin (francia), Cakmakoglu (török)
MAGYARORSZÁG: MAGYARI A. – FARAGÓ K. 4,SZILÁGYI D. 4,Rybanska 2, PARKES 4,Kuna 2, Vályi V. 2. Csere:NESZMÉLY (kapus), Leimeter 3,Garda 1, Mahieu 3,Tiba 1,Szabó N. 1. Szövetségi kapitány:Cseh Sándor és Mihók Attila
CSEHORSZÁG: Remisová – Fugnerová, Holá, Busauerová 1,Vomastková, Hlavatá 2,Javurková. Csere:Vlasková (kapus), Makovská, Votavová, Kubinková, Kilianová 1,Drnková.Szövetségi kapitány:Marek Fugner
Emberelőny-kihasználás: 4/4, ill. 5/0
Gól – ötméteresből: 1/1, ill. –
Mihók Attila:
– Nem úgy terveztük, hogy játszanunk kell a nyolc közé jutásért, de igyekeztünk alázatosan hozzáállni a találkozóhoz, és nem marcangolni magunkat azért, ahogy a görögök és a hollandok elleni meccs alakult. Minden támadást és védekezést igyekeztünk felhasználni a céljainkra, az olaszok elleni negyeddöntőben kiderül, hogy mennyire sikerült. A fiúk már megmutatták, hogyan kell legyőzni az olasz válogatottat, hasonló játékot és eredményt én is elfogadnék, de tisztában vagyunk vele, hogy nagyon nehéz dolgunk lesz.

Magányos oroszlán sétálgatott a Pieter van den Hoogenband Uszoda lelátóján – nem kell megijedni, a női vízilabda Európa-bajnokság kabalafigurájáról volt szó, amely a hétfői játéknapon leginkább önmagát szórakoztatta. Nem túlzunk, ha azt állítjuk, a bejárathoz kihelyezett kerékpártárolók száma meghaladta a nézőkét, elvégre a spanyol, az olasz és a görög mellett a házigazda holland válogatott is egyenes ágon jutott be a negyeddöntőbe, így a nyolc közé kerülésért rendezett meccseket, köztük a mieink csehek elleni találkozóját is visszafogott érdeklődés kísérte

Az idilli csendet két magyar újságíró diadalittas kiáltása törte meg, merthogy Eindhoventől több mint ezer kilométerre, Zágrábban is zajlottak az események, férfiválogatottunk elképesztő végjátékban harcolta ki a csoportelsőséget. A hölgyek mérkőzésén elmaradtak a hasonló izgalmak, de cseppet sem bántuk, hiszen az elsődleges cél az volt az ütközet előtt, hogy sérülés nélkül túlessünk rajta.

A horvátok elleni tükörsima győzelem ugyanis vezéráldozattal járt, a szemsérülést szenvedő Gurisatti Gréta mellett ezúttal Keszthelyi Rita maradt ki a keretből – a csapatkapitány klasszisára igazán az olaszok elleni negyeddöntőben lesz szükség. Akik viszont vízben voltak, alaposan kitettek magukért: az első négy magyar támadás egyaránt góllal zárult, sorrendben Kuna Szonja, Vályi Vanda, Szilágyi Dorottya, és Rybanska Natasa mattolta az ellenfél kapusát.

A csehek szépítéséhez jó adag szerencse is kellett, a Gurisatti 4-es sapkáját viselő Tiba Panna blokkjáról hullott a kapuba Karolína Hlavatá lövése, akinek olyannyira meghozta az önbizalmát a ritkán látható gól, hogy alig egy percre rá tökéletes ejtéssel jelentkezett. Persze 4–2-nél sem kellett tövig rágnunk a körmünket, mert a túloldalon befűzték az oktatófilmet a mieink, és örömmel láttuk, hogy szinte minden jelenetben más volt a főszereplő.

Gyorsan és hatékonyan játszott a magyar válogatott, az úszóverseny pedig felemésztette a csehek energiáját, így ha eljutottak lövésig, többnyire távolról próbálkoztak. A mieink elsősorban a ziccereket gyakorolhatták, kapusaink igyekeztek gyorsan indítani, és általában pontosan is céloztak – a csehek egyszer szereztek labdát, de abban sem volt tudatosság.

A nagyszünetben még nem volt közte tíz, de a harmadik negyed elején Parkes Rebecca révén már igen – ahhoz képest, hogy eddig ez a két csapat szerezte a legkevesebb centergólt a tornán, mindkét oldalon sok volt a bejátszás. Csak hát nem mindegy, hogy eljut-e a labda a címzettig, márpedig a csehek nem tudtak érvényesülni a magyar bekkek szorításában, a horvátok elleni mérkőzéshez hasonlóan jól működött a zónavédekezés.

Úgy kezdődött el az utolsó negyed, hogy egy kivétellel minden mezőnyjátékosunk gólt szerzett, és négy perccel a vége előtt ötméteresből Tiba Panna is betalált, ezzel húsz gólra nőtt a különbség. A csehek foggal-körömmel küzdöttek, de teljesen szétestek, a Magyari Aldát ezúttal a nagyszünetben váltó Neszmély Boglárka pedig ismét lehúzta a rolót, mindent védett, ami a kapuja felé ment.

A vége 27–4 lett, ezzel túl is tárgyaltuk a mérkőzést, és koncentrálhatunk a negyeddöntőre: kedden 20.30-tól az olasz válogatott lesz a mieink ellenfele, amely rápihenhetett a rangadóra. Mondjuk, a mieinknek sem kellett sokat kiadniuk magukból, de mégiscsak öt nap alatt az ötödik mérkőzésük következik – kétségkívül az eddigi legfontosabb.

A negyeddöntő programja:
Január 9., kedd

16.00: Spanyolország–Horvátország
17.30: Hollandia–Nagy-Britannia
19.00: Görögország–Franciaország
20.30:Olaszország–Magyarország

VÉGE! Könnyedén érvényesítettük a papírformát, folytatás holnap az olaszok ellen! Köszönjük figyelmüket!

8. perc: Újabb szép bejátszás centerbe, Rybanska a felső léc segítségével talál be. 27–4

7. perc: Hosszas gólcsend után, Mahieu egy bejátszás után játszi könnyedséggel csavar a kapuba. 26–4

5. perc: Mahieu büntetőt harcol ki, Tiba értékesíti. Most már mindenki szerzett gólt a mieink közül a kapusokat kivéve, majd egy gyengécske cseh-ejtés után Szilágyi úszik meg és a jobb alsóba lő.25–4

4. perc: Szilágyi passza után Faragó távoli lövése a blokk és a kapufa segítségével köt ki a kapuban. 23–4

2. perc: Kuna előbb lövést ront, de a következő lehetőséget már nem rontja el és a kapus feje fölött a kapuba ejt. 22–4

4/4, Vályi ezt is elhozta.

Cseh-gól nélkül zárul a negyed.

8. perc: Garda sem akar kimaradni, közel 8 méterről lövi a léc alá a labdát. Már csak Tiba nem talált be ma. 21–4

7. perc: Már majdnem letelt a támaidő, de Tiba passza után még volt idő egy Leimeter-találtra. Ez a 20. gólunk. 20–4

6. perc: Kiállítás a cseheknél, majd ziccer nálunk, Szilágyi a 19. gólunk szerzője. 19–4

5. perc: Működik a Vályi, Mahieu kapcsolat, utóbbi ismét centerből szerez gólt. 18–4

4. perc: Mahieu is betalál, Vályi passza után klasszis gól, háttal, csavart lövés a léc alá. 17–4

3. perc: Az újabb emberelőnyt gyorsan kihasználjuk, Vályi lövése a bal felsőben köt ki. 16–4

A félidőben Nyeszmélyi Boglárka érkezett a kapuba Magyari Alda helyére.

2. perc: Gyorsan felérünk, Faragó passzát a teljesen üresen maradt Parkes váltja gólra, majd egy rossz cseh akció után Vályi passzából ismét Parkes eredményes. 15–4

1. perc: Rybanska kiáll, Vomatskova lövése a kapufán csattan.

Ismét elhozzuk a labdát.

FÉLIDŐ!

8. perc: Leimeter úszik meg, jó labdát is kap, majd pattintott lövése a jobb felsőben köt ki, a negyedet emberhátrányban zárjuk, de Busauerova lövését Magyari védi.13–4

7. perc: Rybanska előnyt harcol ki, Leimeter azonnal ki is használja a bal kapufa közeléből, majd újra betalálnak a csehek is, Busauerova lövése Szabó blokkján megpattanva kerül a kapunkba. De ezt a percet mi zárjuk góllal, Faragó lőtt a jobb alsóba középről, 4 méterről.12–4

5. perc: Tanácstalan cseh adogatás végén nagy gól, Kilianova a kapufa segítségével talál be távolról, majd egy kontra után megint Kilianova lő, de ezúttal a kapufát találja el. 10–3

3. perc: Faragó passza után Szilágyi ziccerben, közel úszik a kapuhoz és a kapus kezei között a bal alsóba lő. 10–2

2. perc: Magyari véd, majd a magyar akció végén Faragó marad nagyon üresen és könnyedén a bal alsóba lő. 9–2

1. perc: Vályi bejátszása után Parkescenterből, háttal, csavarásból a léc alá. Szép gól! 8–2

Vályi ezúttal Vomastkova ellen nyeri a ráúszást.

Öt gól az előnyünk az első negyed végén.

8. perc: Ezúttal Faragó áll ki, de Busauerova lövését megint védi Magyari, aki még kapura küldi a labdát, de nincs újabb gól.

7. perc: Szabó az első kiállított nálunk, Busauerova lövését védi Magyari. Majd Szabó elől javít és nagy gólt lő a bal felsőbe. 7–2

6. perc: Faragó teszi be Parksnak centerbe, aki fordulás után a kapuba lő. Újra megzördül a hálónk, de csak oldalról, Drnkova lő oda. Mi gyorsan felúszunk, majd két lóba után Faragó ezúttal már betalál.6–2

5. perc: Faragóé az első hiba, hosszas lóbálás után blokkról vágódik kapu mellé a labda, majd egy meglepő húzás a csehektől, Hlavata ejti a labdát 6 méterről a kapuba. 4–2

4. perc: Hola lövése a kapufáról vágódik le, majd Hlavata lövése a blokkoló Tibáról hullik a kapunkba, 4–1

3. perc: Könnyedén szerezzük az újabb gólt, Szilágyi bejátszása után Rybanska fordul le centerben és a bal alsóba lő. 4–0

2. perc: Emberelőnyben járatjuk a labdát, az akció végén Vályi Vanda lövése köt ki a jobb felsőben, majd egy kontrafault után Szilágyi a jobb kapufa közeléből lövi a bal alsóba a labdát. 3–0

1. perc: 28 másodperc kell az első gólunkhoz, Kuna Szonja marad üresen a bal kapufánál, majd könnyedén a jobb alsóba lő. 1–0

Vályi és Javurkova úszott a labdáért, nem volt kérdés Vályi sikere.

Piros-kék sapkában a csehek, fehérben a mieink.

Nagy-Keszthelyi Rita is pihenőt kapott mára.

Tegnap Magyari Alda is kisebb sérülést szenvedett, az ő játékának azonban nincs ma akadálya.

Biztosan nem ugrik ma medencébe Kurucz-Gurisatti Gréta, aki tegnap, a horvátok elleni csoportmérkőzésen szenvedett elsőre súlyosnak tűnő szemszérülést.A szövetség tájékoztatása szerinta sérülés azonban nem súlyos, de még mindig kérdés, hogy mikor játszhat újra kiválóságunk.

A magyar és a cseh válogatott korábban még sosem találkozott egymással tétmérkőzésen.

A csehek elleni nyolcaddöntő győztese Olaszországgal játszik majd holnap a legjobb 4 közé kerülésért.

Bulgária–Románia6–18

KÖSZÖNTJÜK ÖNÖKET! TÉT A NEGYEDDÖNTŐ, HAMAROSAN KEZDŐDIK A MAGYARORSZÁG–CSEHORSZÁG ÖSSZECSAPÁS AZ EINDHOVENI NŐI VÍZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁGON.